Ethernet a infostrada

Wydawca poprosił mnie o napisanie artykułu, w którym odpowiem na niektóre pytania dotyczące historii sieci Ethernet. Jednym z takich pytań jest np. pochodzenie słowa Ethernet.

Wydawca poprosił mnie o napisanie artykułu, w którym odpowiem na niektóre pytania dotyczące historii sieci

Ethernet. Jednym z takich pytań jest np. pochodzenie słowa Ethernet.

Odkąd nie jestem już związany na stałe z tygodnikiem "InfoWorld" (pracowałem tam przez dwa i pół roku) i przeniosłem się do Maine, mogę poświęcić nieco więcej czasu na pisanie tego typu artykułów, jak też na wertowanie książek opisujących początki sieci komputerowych.

Nazwa Ethernet powstała wtedy, gdy pracowałem w centrum badawczym firmy Xerox w Palo Alto i napisałem na temat tej sieci po raz pierwszy, to jest 22 maja 1973 r. Do tego czasu sieć ta znana była pod nazwą Alto Aloha Network.

Sieć Alto Aloha zaprojektowano z myślą o połączeniu w jeden organizm komputerów osobistych typu Altos. Przy jej budowie posłużono się techniką retransmisji randomizowanej Aloha System, opracowaną w 1970 r. przez Universytet Hawajski. Stosowana ona była wtedy w pracy pakietowej sieci radiowej.

Samo słowo ether pochodzi od wyrażenia lumeniferous ether - hipotetyczny ośrodek wypełniający cały Wszechświat, w którym rozchodziły się fale elektromagnetyczne, w tym także światła słonecznego docierającego za przyczyną tego medium do Ziemi. Idea ta okazała się błędna i upadła po opublikowaniu przez A. Einsteina Teorii Względności.

Tak więc poszukując nazwy dla pasywnego medium transmitującego dane przez sieć LAN (a był to wtedy kabel koncentryczny) zdecydowałem się wybrać właśnie nazwę ether. Dodając to tego terminu słowo net powstała nazwa Ethernet.

Nazwę Ethernet próbowano od 1973 r. zmieniać kilka razy na inną. Gdy Xerox na bazie tej technologii opracował w 1976 r. sieć pracującą z szybkością 20 Mb/s, zdecydowaliśmy się nadać jej nazwę The Xerox Wire. Po tym jednak, gdy Digital, Intel i Xerox opracowały w 1979 r. standard sieci pracującej z szybkością 10 Mb/s, powrócono do oryginalnej nazwy Ethernet.

Organizacja IEEE próbowała jeszcze zmienić nazwę Ethernet na sieci standardu 802.3 CSMA/CD Kolejne odmiany standardu 802.3 przybierały nazwy Thick Ethernet (10Base-5), Thin Ethernet (10Base-2), Twisted Ethernet (10Base-T) i ostatnio Fast Ethernet (100Base-T).

Oceniam, że liczba podłączonych do sieci Ethernet komputerów na świecie przekroczyła już 50 mln sztuk. Znaczy to, że użytkownicy eksploatują ok. 5 mln sieci LAN, a każda z nich przesyła dane z szybkością 10 Mb/s. Jedna na dziesięć tych sieci - czyli 500 tys. - ma przyznane oficjalnie adresy zgodnie z notacją protokołu TCP/IP. Z kolei 10% zarejestrowanych oficjalnie sieci - czyli 50 tys. - połączonych jest w jeden organizmm, tworząc sieć szkieletową Internet.

Na podstawie danych dostarczonych mi przez Internet Society oceniam, że ruch w sieci Internet osiągnie już wkrótce poziom 15 terabajtów miesięcznie (15 bilionów bajtów). Jaki procent pakietów przesyłany jest więc przez sieć szkieletową Internet, w stosunku do przepustowości oferowanej przez wszystkie pracujące na świecie sieci Ethernet?

Każda sieć Ethernet może przesłać przez jeden miesiąc 3 TB danych. Można więc przyjąć, że wszystkie sieci Ethernet na świecie zdolne są przesłać miesięcznie 15 mln bilionów bajtów. To proste wyliczenie dowodzi, że sieć Internet obsługuje tylko jedną milionową globalnej przepustowości sieci Ethernet na świecie.

Co dzieje się więc z pozostałymi 999,999 częściami przepustowości, jakimi dysponują sieci Ethernet na świecie?

Sieci te są po prostu wykorzystywane w bardzo małym stopniu. Wyjaśniałoby to tak powolny rozwój sieci FDDI i powinno dać dużo do myślenia zwolennikom szybkiego wprowadzania technologii Fast Ethernet, 100VG-AnyLAN czy ATM.

Duża część sieci Ethernet, a może nawet większość z nich, przesyła pakiety korzystając z innych protokołów komunikacyjnych niż TCP/IP, szczególnie z protokołu Novella IPX/SPX. Należy pamiętać też o tych sieciach używających protokołu TCP/IP, które nie są podłączone do Internetu.

Jeśli jednak przyjrzymy się 50 tys. sieci Internet - a większość z nich używa medium standardu Ethernet - to przez sieć Internet przesyłana jest zaledwie setna część 1% pakietów, jakie przesyłane są przez wszystkie sieci Ethernet.

Nawet jeśli przyjmiemy, że tylko 1% ogólnej przepustowości tych sieci jest efektywnie wykorzystywany, to okazuje się, że natężenie ruchu pakietów w sieci szkieletowej Internet jest sto razy mniejsze, niż we wszystkich sieciach LAN standardu Ethernet.

Tak więc rolę infostrady danych można dziś śmiało przypisać właśnie sieciom standardu Ethernet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200