Zmiany w świecie Clippera

Na konferencji CA-TechniCon Poland '94 L. Eiss z Computer Associates - menedżer ds. CA-Visual Objects - poinformował, że trwają prace nad nowym kompilatorem i środowiskiem roboczym generującym programy dla DOS-u. Przedstawił też działającą wersję tego systemu.

Na konferencji CA-TechniCon Poland '94 L. Eiss z Computer Associates - menedżer ds. CA-Visual Objects - poinformował, że trwają prace nad nowym kompilatorem i środowiskiem roboczym generującym programy dla DOS-u. Przedstawił też działającą wersję tego systemu.

Produkt ma być wprowadzony na rynek w USA na początku przyszłego roku. Środowisko będzie nazywać się Clipper 5.3 Workbench i działać pod kontrolą Windows. Interfejs będzie zbliżony do CA-Visual Objects. Sam kompilator nowego Clippera można będzie uruchamiać spod DOS-u, ale bez dostępu do środowiska roboczego.

Workbench będzie wyposażony w repozytorium - bazę danych do przechowywania aplikacji i ich fragmentów, np. funkcji, opisów menus i definicji zmiennych. Jej zawartość będzie dostępna za pośrednictwem browserów w postaci tekstowej lub graficznej. W repozytorium będą przechowywane wyniki kompilacji i konsolidacji tekstów źródłowych.

Repozytorium - podobnie jak w Visual Objects - przejmie funkcje programu RMAKE i plików make files. Funkcje te będą realizowane automatycznie.

Clipper 5.3 Workbench będzie wyposażony w ekranowe edytory menus, formatek i kontrolek ekranowych umożliwiające edycję "szaty graficznej" aplikacji i generujące kodu źródłowego odpowiedzialny za "animację" zaprojektowanych ekranów.

Środowisko Clippera 5.3 będzie działać pod kontrolą Windows, ale generowane przez nie aplikacje będą pracować w trybie znakowym. Okna edytorów graficznych Workbencha symulują tryb znakowy.

Język nowego Clippera - inaczej niż w CA-Visual Objects - będzie wyposażony tylko w część środków programowania obiektowego. Nie będzie definiowania własnych podklas ani dziedziczenia własności. Zestaw predefiniowanych klas obiektowych ulegnie jednak rozszerzeniu: pojawią się np. obiekty typu menu. Rownież zestaw środków programowania sterowanego zdarzeniami będzie skromniejszy niż w CA-Visual Objects, jednak będą gotowe środki do programowej obsługi myszki (kontroli jej położenia i stanu przycisków).

Konsolidatorem sprzedawanym razem z nowym środowiskiem będzie ExoSpace (dotąd sprzedawany osobno). CA NIE planuje utworzenia środowiska DOS-owskiego dla nowego Clippera. Obecna wersja biblioteki Clipper Tools nie będzie współpracować z Clipperem 5.3.

Jaki ma być Clipper 5.3 Workbench?

* generowanie programów dla DOS-u

* środowisko progrmaisty pracujące w Windows

* język: Clipper 5.2 + nowe klasy predefiniowane

* wbudowane edytory graficzne z generatorami kodu źrodłowego

* środki programowej obsługi myszki

* wbudowany linker ExoSpace

* nowe kontrolki ekranowe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200