Aby MPE/IX był bardziej otwarty...

Hewlett-Packard zamierza uczynić MPE/IX, dedykowany system operacyjny dla komputerów z rodziny HP 3000, bardziej kompatybilnym z większością protokołów sieciowych. W pierwszej kolejności chodzi o współpracę z TCP/IP i ThinLAN/IX, co ma ułatwić połączenie systemów HP klasy midrange z komputerami klasy PC.

Hewlett-Packard zamierza uczynić MPE/IX, dedykowany system operacyjny dla komputerów z rodziny HP 3000, bardziej kompatybilnym z większością protokołów sieciowych. W pierwszej kolejności chodzi o współpracę z TCP/IP i ThinLAN/IX, co ma ułatwić połączenie systemów HP klasy midrange z komputerami klasy PC.

Rozbudowa systemu

Na razie współpraca systemów HP z TCP/IP oraz ThinLAN/IX oferowana jest w postaci oddzielnego pakietu, ale za sześć miesięcy ma nastąpić pełna jej integracja z podstawową wersją systemu. MPE/IX będzie też kompatybilny z Telnetem - nowym produktem HP. Oprogramowanie systemowe komputera centralnego umożliwi współpracę z terminalami pracującymi w różnych środowiskach.

MPE/IX jest dedykowanym systemem operacyjnym używanym w komputerach HP 3000 opartych o procesor PA-RISC. Wielu z 60 tys. użytkowników HP 3000 używa w sieciach z nim połączonych komputery osobiste oraz systemy unixowe, takie jak HP 9000. Dlatego też HP wzbogaca MPE/IX o cechy umożliwiające współpracę z systemami unixowymi.

Pakiet oprogramowania umożliwiający współpracę systemu z TCP/IC, ThinLAN/IX, Berkeley Sockets i innymi protokołami kosztuje od 1 tys. do 10 tys. USD - a zależności od konfiguracji. Współpraca z FTP kosztuje od 1,2 tys. USD do 16 tys. USD i może być sprzedawana razem z interfejsem TCP/IP, jako tzw. ARPA Service Package. ARPA wywodzi się z rodziny standardów opracowanych przez Advanced Research Projects Agency.

Plany HP włączenia TCP/IP do systemu MPE/IX są podobne do posunięć jego największego rywala IBM, który włączył ten protokół do swego systemu operacyjnego OS/400 (w komputerze AS/400). Dla porównania, Digital oferuje TCP/IP do swego OpenVMS jako dodatkowy pakiet, czyli tak jak to obecnie czyni HP.

Wysiłki, aby uczynić MPE/IX systemem bardziej otwartym, skierowane są do rzeszy użytkowników HP 3000. HP nie chce dopuścić, aby wybrali oni unixowy HP 9000. Zatrzymałoby to prace nad rozwojem MPE/IX. HP 9000 współpracuje już z TCP/IP. Planowane wzbogacenie możliwości MPE/IX stawia na równi użytkowników HP 3000 i HP 9000.

Nowe informacje, ujawnione przez HP, przynoszą także zapowiedź współpracy systemu z DCE (Distributed Computing Enviroment) w ostatecznej wersji 5.0 systemu MPE/IX, która ma być rozprowadzana na początku przyszłego roku. Jest to dobra wróżba, jeśli chodzi o możliwość współpracy systemu w różnych środowiskach.

Wybór otwartości MPE/IX spowodował jednak pewne problemy techniczne w pracach nad tym systemem (wersja 4.5 jest tego przykładem).

A czas biegnie...

Informacje HP są różnie przyjmowane. Ci, którzy niedawno zapłacili kilkanaście tys. USD za cechy systemu mające być włączone do podstawowego pakietu, wyrażają się o firmie z przekąsem. Tym niemniej HP oferuje rabaty sięgające nawet 50%na niektóre z usług, które mają być włączone do przyszłych wersji systemu. Nie dotyczy to jednak DCE. Jednocześnie HP stwierdził niestety, że nie planuje zwrotu pieniędzy za już dokonane zakupy, nawet jeśli produkt oferowany jest teraz za darmo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200