Hermes zarządza rozbudowanymi sieciami komputerowymi

W mitologii greckiej Hermes jest bogiem opiekującym się drogami, podróżnymi i kupcami. I chociać nazwę tę lepiej by chyba było przypisać np. pakietowi poczty E-mail, to Microsoft użył jej do nazwania serwera SMS (Systems Management Server). Jak zapewnia firma, produkt ma być gotowy 30 listopada.

W mitologii greckiej Hermes jest bogiem opiekującym się drogami, podróżnymi i kupcami. I chociać nazwę tę lepiej by chyba było przypisać np. pakietowi poczty E-mail, to Microsoft użył jej do nazwania serwera SMS (Systems Management Server). Jak zapewnia firma, produkt ma być gotowy 30 listopada.

Hermes przechodzi obecnie fazę testowania beta, która potwierdza wiele jego zalet, ale też ujawnia i słabe strony (zdarzające się regularnie przypadki zawieszania się serwera). Wydaje się więc, że minie trochę więcej czasu, niż to zakładał Microsoft, zanim nadzorcy systemów nabiorą zaufania do tego produktu. A ma on być według firmy panaceum dla administratora każdej korporacyjnej sieci komputerowej. SMS jest narzędziem, które pozwala kontrolować pracę sprzętu i oprogramowania, rozprowadzać po sieci pakiety i instalować je w poszczególnych stanowiskach, analizować ruch pakietów w sieci czy lokalizować i usuwać awarie.

Niektóre możliwości Hermesa robią rzeczywiście wrażenie. Siła Hermesa - i to, co różni SMS od wielu innych pakietów instalowanych na komputerach PC - leży w tym, że zarządza on stacjami roboczymi pracującymi tak w sieci LAN, jak i w odległych sieciach WAN. Dostęp do tych ostatnich pakiet uzyskuje posiłkując się systemem RAS (Remote Access Service). Otwarta architektura SMS zgodna jest z szeregiem specyfikacji zatwierdzonych przez organizację DMTF (Desktop Management Task Force) i używa standardowych zapytań stosowanych przez język SQL. Tak więc niezależni producenci oprogramowania mogą użyć technologii SMS do opracowywania swoich, rodzimych systemów zarządzania siecią. Jest to jedna z większych zalet pakietu Hermes.

Architektura rozbudowanych, heterogenicznych sieci korporacyjnych ulega często zmianie, a proces śledzenia zarówno sprzętu, jak i oprogramowania bywa dość uciążliwą czynnością. Wiąże się to niejednokrotnie z koniecznością bezpośredniej pracy na każdej ze stacji roboczych. I tu SMS przychodzi nam z pomocą. Całą sieć korporacyjną można podzielić na oddziały, a dane z każdego z nich zbierane są przez system automatycznie i odsyłane do ośrodka centralnego, z poziomu którego zarządzać można pracą całej sieci. Polecenia nadzorcy sieci odsyłane są do serwerów oddziałowych, które przejmują na siebie zadania związane z zarządzaniem stacjami zainstalowanymi w danej części sieci. Serwery oddziałowe pracować mogą pod systemami: Windows NT 3.1 lub 3.5, LAN Manager 2.x lub NetWare (3.1 albo 4.x).

Każdy oddział sieci dysponować musi serwerem z uruchomionym pakietem Windows NT Server i częścią systemu SMS. W ośrodku centralnym - zwanym też ośrodkiem głównym - zainstalowane muszą być produkty: Windows NT Server, SMS Administrator i Microsoft SQL Server for Windows NT 4.21 (lub nowszy). Ten ostatni serwer jest niezbędnym elementem systemu, ponieważ SMS używa go do obsługi bazy danych, która zawiera informacje zbierane z poszczególnych sieci oddziałowych. Ale SMS i SQL Server nie muszą być koniecznie zainstalowane na tym samym komputerze; mogą byc one uruchamiane na oddzielnych systemach.

Instalowanie poszczególnych części całego systemu (Windows NT, SQL Server i SMS) przebiega sprawnie i bez kłopotów. Jednak konfigurowanie systemu SMS jest już sprawą dużo trudniejszą i sprowadza się do obsługiwania jedną ręką myszy i ciągłego wertowania dokumentacji drugą. Ta faza uruchamiania Hermesa polega na tworzeniu pakietów, w ktorych zapisuje się dane konfiguracyjne całego systemu. Jest to dość czasochłonny proces.

Dużo łatwiejsze jest dołączanie do systemu SMS serwerów i stacji roboczych sieci NetWare. Na przykład przy tworzeniu i dodawaniu do Hermesa serwera domen obsługującego stanowiska sieci NetWare, SMS wykryje automatycznie wszystkie serwery systemu NetWare i zainstaluje na wolumenie każdego z nich wiele plików i katalog z oprogramowaniem klientowskim.

Innym cennym narzędziem systemu SMS jest Network Monitor, który pozwala monitorować pracę sieci, wykrywać uszkodzenia czy badać natężenie ruchu pakietów. Dotyczy to zarówno sieci LAN, jak i tych sieci WAN, które współpracują z systemem RAS.

Testowanie beta systemu Hermes wykazało jednak tyle niedoróbek i braków, że wydaje się mało prawdopodobne, żeby Microsoft zdążył przygotować handlową wersję produktu do końca listopada br. SMS zawiesza pracę serwera szczególnie czesto przy uruchamianiu pakietu narzędziowego Help Utility for Windows NT Server. Dotyczy to sytuacji, gdy pakiet komunikować się ma z klientem, a ten nie ma uruchomionego programu Help Desk. Co prawda po uruchomieniu tego programu system nie zawiesza się już, ale posłuszeństwa odmawia z kolei SMS Administrator (którego częścią jest Help Desk), co też jest dużą niedoróbką.

System SMS instalować można na komputerach wyposażonych w procesor 486 lub Pentium (z zegarem min. 66 MHz) lub w procesor RISC. Serwer główny (ten z zainstalowanymi systemami Windows NT 3.5, Microsoft SQL Server i SMS) musi dysponować pamięcią RAM 28 MB i min. 100 MB wolnego miejsca na dysku twardym (producent rekomenduje 500 MB). Aby obsługiwać sieci NetWare i Macintosh trzeba zainstalować pakiety Gateway Service for NetWare i Windows NT Server for Macintosh (są one już wbudowane w system Windows NT Server - należy je tylko skonfigurować i uruchomić).

SMS obsługuje stacje robocze systemów: Windows NT Workstation 3.1 i 3.5, Microsoft OS/2 1.x, IBM OS/2 2.x, MS-DOS 3.1 i nowszy, Windows 3.1, Windows for Workgroup 3.1x i Apple System 7.x. Zainstalowanie na jednym serwerze oprogramowania Microsoft Systems Management Server kosztuje 649 USD, a za obsługę każdej stacji roboczej zapłacić trzeba 49,95 USD.

Niemniej nadal nie wiadomo, czy Hermes będzie rzeczywiście gotowy już 30 listopada. Wie to być może tylko Zeus, ojciec Hermesa. Ponieważ wersja beta tego systemu wydaje się być równie niedoskonała, jak niedoskonałe były poczynania Ikara czy Dedala, termin ten nie będzie chyba dotrzymany.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200