Oprogramowanie dla administracji publicznej (cz. 2)

Prezentowane obok zestawienie jest wynikiem ogłoszonej przez CW ankiety, rozesłanej do ponad 100 firm na przełomie czerwca i lipca br. Pełny zebrany dzięki tej akcji, materiał ukazał się w Raporcie Specjalnym poświęconym Komputeryzacji Służb Publicznych. Obecnie prezentujemy tylko tę część zebranych przez nas materiałów, które dotyczą oprogramowania dla administracji publicznej.

Prezentowane obok zestawienie jest wynikiem ogłoszonej przez CW ankiety, rozesłanej do ponad 100 firm na przełomie czerwca i lipca br. Pełny zebrany dzięki tej akcji, materiał ukazał się w Raporcie Specjalnym poświęconym Komputeryzacji Służb Publicznych. Obecnie prezentujemy tylko tę część zebranych przez nas materiałów, które dotyczą oprogramowania dla administracji publicznej.

Infosystem

Obecnie do użytkowników oprogramowania firmy Infosystem należy ponad 500 urzędów miejskich i gminnych. Od początku '93 r. programy wchodzące w skład Pakietu dla Administracji mogą zasilać własne bazy danych z Ewidencji Ludności i Ewidencji Gruntów. W tym samym roku opracowano pierwsze podsystemy oparte na bazie danych Progress, co pozwaliło na znaczne rozszerzenie możliwych zastosowań tych aplikacji, opracowywanych do tej pory przy użyciu Clippera.

Mikrokom-Soft

Oprogramowanie RecFind do rejestracji i zarządzania dokumentami oraz korespondencją jest rodziną trzech pakietów, różniących się między sobą możliwościami i przeznaczeniem - od prostego systemu przeznaczonego dla małych firm (RecFind - UltraLite) poprzez kompletny system rejestracji i zarządzania dokumentami (RecFind - Lite) aż do profesjonalnego systemu (RecFind - Professional), który jest przeznaczony dla dużych instytucji publicznych. Jest to produkt całkiem nowy na krajowym rynku. Oferuje go firma Mikrokom-Soft z Wrocławia.

Org-Service

Kasztel - pakiet oprogramowania do obsługi urzędów administracji samorządowej z rozszerzeniem o jednostki współdziałające - jest produktem gdańskiej firmy Org-Service. Oprogramowanie to może być skonfigurowane w spójny pakiet współpracujących ze sobą systemów, przystosowanych do pracy w środowisku NetWare. Ewidencja ludności prowadzona przez moduł Ludność ma homologację Pesel.

PiK

Komputeryzacja Urzędu Gminy i Miasta w wykonaniu ZZK PiK oparta jest na pakiecie Urząd-Ewidencja (pracującym w sieci Novell), który zajmuje się ewidencją ludności na poziomie gminny i ma homologację RCI Pesel. Następny system obsługi działu ewidencji ludności na poziomie wojewódzkim - Urząd-Ewidencja II - powstał dzięki takim narzędziom jak SQL Base i SQL Windows firmy Gupta i może pracować w środowisku wielozadaniowym korzystając z architektury klient/serwer oraz graficznego intefejsu użytkownika (MS-Windows).

Q-bit

"System zarządzania dla instytucji budżetowych" gliwickiej firmy Q-bit zainstalowano w ponad 100 miejscach. Jest to oprogramowanie składające się z takich modułów jak "Planowanie i realizacja budżetu", "Księgowość", "Obsługa dochodów miasta", "System podatkowy" - i co za tym idzie jest przeznaczone przede wszystkim dla obsługi strony finansowej działalności urzędu czy przedsiębiorstwa.

Radix

Produkt gdańskiej firmy Radix - zintegrowane oprogramowanie do obsługi urzędów gminnych i miejskich zainstalowano już w ponad 500 urzędach na terenie całej Polski. Oferowany przez tę firmę produkt zawiera Ewidencję Ludności ELUD (pakiet, który ma homologację RCI Pesel) a także ewidencję gruntów i pojazdów. W br. Radix zamierza wyposażyć swoje produkty w interfejs GUI.

Stratus

GEO-INFO to opracowany przez polskich informatyków program typu SIT, składający się z dwóch podstawowych części - specjalizowanej, geodezyjnej bazy danych (pozwalającej na dowolne rozszerzanie gromadzonych w niej informacji) oraz modułu graficznego opartego na pakiecie AutoCAD 10, 11 lub 12 PL (co zapewnia bezproblemową wymianę danych z innymi systemami graficznymi). Opracowano go na zlecenie Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Zapewnia współpracę on-line z obecnie eksploatowanym systemem MSEG. Jest obecnie wdrożony w ponad 100 miejscach na terenie całego kraju.

Wimal

Twórca pakietu Uniplex, brytyjska firma Uniplex Ltd. specjalizuje się w produkcji oprogramowania do automatyzacji zadań biurowych (Office Automation).

Jej głównymi produktami są: zorientowany znakowo pakiet Uniplex (pracujący w środowisku Unix), który doczekał się wersji 7.2 oraz ukierunkowany na stacje graficzne pakiet OnGo.

Oprogramowanie Uniplex jest wyposażone m.in. w edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny i pocztę elektroniczną. Na rynku polskim dostępna jest polska wersja Uniplex (polskie litery, dokumentacja i komunikaty, drivery do większości spotykanych na rynku polskim drukarek). Jednym z dystrybutorów oprogramowania Uniplex jest warszawski Wimal.

Techno-Progress

Laureatem jednej z nagród tegorocznego, wrześniowego Softargu był pakiet Net-Graf krakowskiej firmy Techno-Progress. Jest to graficzny system ewidencji, wizualizacji i zarządzania uzbrojeniem terenu miast i zakładów przemysłowych. System jest już wdrożony w kilku przedsiębiorstwach energetyki cieplnej i wodnokanalizacyjnych. Zbudowano go na bazie systemu (tzw. desktop GIS) MapInfo for Windows i jego języka programowania MapBasic.

Wszystkim wymienionym wyżej firmom serdecznie dziękujemy za nadesłane materiały.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200