Baza w kracie

Po raz pierwszy odbyła się lokalna edycja Oracle World. Uczestniczyli w niej goście z krajów kandydujących do Unii Europejskiej.

Po raz pierwszy odbyła się lokalna edycja Oracle World. Uczestniczyli w niej goście z krajów kandydujących do Unii Europejskiej.

Decyzja o zorganizowaniu regionalnej konferencji wiąże się z planami umocnienia pozycji Oracle'a w 10 krajach kandydujących do Unii Europejskiej. Szefowie firmy liczą na dużą dynamikę wzrostu tego rynku, istotnie wyższą niż wśród dotychczasowych członków UE. Są już realizowane przedsięwzięcia polegające na utworzeniu w poszczególnych krajach Centrów Kompetencyjnych Oracle'a. W Warszawie działa kilkunastoosobowa grupa specjalistów zajmująca się rozwiązaniami bezprzewodowymi, w Bukareszcie - w obszarze telekomunikacji, a w Budapeszcie - w zakresie hurtowni danych.

Grupy te zajmują się tworzeniem oprogramowania i mają świadczyć usługi dla całego regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), będąc - w sensie organizacyjnym - placówkami wydzielonymi z poszczególnych oddziałów firmy.

Konferencja Oracle World była poświęcona przygotowaniom do wprowadzenia nowej edycji środowiska bazodanowego i serwera aplikacji 10g. Zainteresowanie polskich uczestników konferencji wzbudziło przede wszystkim wyposażenie Oracle 10g w narzędzia pozwalające na efektywne rozłożenie pracy w przypadku dużych baz danych w konfiguracji klastrowej (bez konieczności przepisywania bazujących na nich aplikacji do środowiska przetwarzania równoległego). Rozbudowane narzędzia diagnostyczne w połączeniu z rozwiązaniami autotuningu i "samozarządzalności" systemu bazodanowego (ADDM) mogą znacznie uprościć nadzorowanie pracy aplikacji działających na rozwiązaniach Oracle. Zarazem jednak - ze względu na skalę wyzwań technologicznych i wagę odpowiedzialności - wzbudziły wątpliwości, czy rzeczywiście narzędzia, które powinny zostać udostępnione do końca br., spełnią obietnice przedstawicieli amerykańskiej firmy.

Oracle przedstawił również podczas konferencji ceny najprostszych konfiguracji nowej bazy. Licencja na pięć stanowisk ma być dostępna w cenie ok. 1000 USD na rok.

Sojusz z Linuxem

Podczas konferencji Oracle World przewijał się temat oprogramowania open source, którego rozwój i wykorzystanie popiera Oracle. Choć oficjalnie jest mowa jedynie o dążeniu do oferowania tańszych rozwiązań, to oczywiście nietrudno odkryć, że chodzi raczej o skuteczne blokowanie bazodanowej konkurencji ze strony Microsoftu. "Nie jest tak, że tylko korzystamy z dorobku społeczności open source, nic jej nie dając w zamian, poza oczywiście możliwością korzystania z rozwiązań Oracle pod systemami linuxowymi. Wyniki pracy naszych programistów w zakresie rozbudowy jądra Linuxa - czy niektórych rozwiązań klastrowych - są przez nas udostępniane na zasadach open source" - twierdzą przedstawiciele Oracle'a. Do współpracy z Linuxem są przystosowane wszystkie oferowane obecnie przez tę firmę produkty i - wg zapowiedzi jej przedstawicieli - zostanie to utrzymane w przyszłości. Oracle chwali się też udanymi biznesowymi wdrożeniami swoich rozwiązań bazodanowych z wykorzystaniem Linuxa.

Centra rozwojowe Oracle w regionie EMEA:

Warszawa - rozwiązania bezprzewodowe

Bukareszt - rozwiązania telekomunikacyjne

Budapeszt - hurtownie danych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200