JOnAS w kapeluszu

Red Hat przedstawił inicjatywę Red Hat Open Source Architecture (OSA). Firma zamierza dostarczać klientom pełną platformę do uruchamiania aplikacji Java składającą się w całości z oprogramowania otwartego kodu. W skład pakietu będą wchodzić: serwer aplikacyjny, środowisko do budowy klastrów na poziomie systemu operacyjnego/sprzętu oraz oprogramowanie zarządzające zintegrowane z systemem operacyjnym Red Hat Enterprise Linux. Kilka miesięcy temu Red Hat rozpoczął już oferowanie Red Hat Database - własnej, zoptymalizowanej pod kątem swojej platformy systemowej wersji bazy danych PostgreSQL.

Red Hat przedstawił inicjatywę Red Hat Open Source Architecture (OSA). Firma zamierza dostarczać klientom pełną platformę do uruchamiania aplikacji Java składającą się w całości z oprogramowania otwartego kodu. W skład pakietu będą wchodzić: serwer aplikacyjny, środowisko do budowy klastrów na poziomie systemu operacyjnego/sprzętu oraz oprogramowanie zarządzające zintegrowane z systemem operacyjnym Red Hat Enterprise Linux. Kilka miesięcy temu Red Hat rozpoczął już oferowanie Red Hat Database - własnej, zoptymalizowanej pod kątem swojej platformy systemowej wersji bazy danych PostgreSQL.

Czerwony okręt flagowy

Podejmując próbę scalenia dotychczas rozproszonych, rozwijanych niezależnie od siebie produktów, kierownictwo Red Hat ma nadzieję, że firmie uda się zdobyć zainteresowanie klientów z rezerwą podchodzących do oprogramowania otwartego kodu w związku z niechęcią do samodzielnego integrowania technologii.

Zarzutem podnoszonym przez przeciwników rozwiązań otwartego kodu - w tym oczywiście przez Microsoft - jest słaba integracja poszczególnych komponentów technologicznych składających się na rozwiązanie J2EE w wydaniu open source. Słabość ta, możliwa do zaakceptowania w instalacjach nie mających kluczowego znaczenia w biznesie, w rozwiązaniach krytycznych staje się bardzo dotkliwa, a w praktyce jest czynnikiem dyskwalifikującym. Pod względem wzajemnej integracji komponentów i warstw oprogramowania oferta Microsoftu nie ma sobie równych, tyle że nie jest to jedyny argument brany pod uwagę przy wyborze rozwiązań.

Być może coraz większa liczba komercyjnych aplikacji dostępnych na platformie Linux zaczyna przyćmiewać oryginalną ideę, jaka stała za wdrażaniem Linuxa w firmie, tj. obniżanie kosztów funkcjonowania informatyki poprzez darmowy system operacyjny i oprogramowanie narzędziowe. Sytuacja taka może być Red Hat nie w smak o tyle, że utrudnia mu marketingowe pozycjonowanie swoich systemów jako "taniej" alternatywy dla Microsoftu.

Inicjatywa OSA ma pokazać, że środowisko otwartego kodu stać na stworzenie nie tylko taniego i niezawodnego systemu operacyjnego, ale także taniej i niezawodnej platformy dla krytycznych aplikacji. Red Hat wychodzi z założenia, że skoro najlepsze komercyjne środowiska do osadzania aplikacji, takie jak Bea WebLogic czy IBM WebSphere, wykorzystują Linuxa jako platformę systemową i nieźle się sprzedają, nic nie stoi na przeszkodzie, by także wyższe warstwy oprogramowania miały korzenie w środowisku otwartego kodu. Poza tym Red Hat ma najwyraźniej ambicje wyznaczania kierunków rozwoju całemu środowisku open source.

System, klaster, Java

Nowa wersja systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux 3 ma być dostępna już w październiku br. w trzech edycjach: AS, ES i WS. System Red Hat Enterprise Linux AS jest przeznaczony do obsługi największych serwerów i będzie oferowany wraz ze wsparciem technicznym. Oprócz platform sprzętowych Intela i AMD (w tym również 64-bitowych) wersja AS będzie dostępna także w wersji dla serwerów IBM zSeries oraz systemów IBM pSeries i iSeries wykorzystujących procesory POWER.

Wersja oznaczona symbolem ES jest przeznaczona do obsługi serwerów z 32-bitowymi procesorami Intela. System w wersji WS przygotowano z myślą o stacjach roboczych wyposażonych w procesory zarówno Intela, jak i AMD. Środowisko klienckie zawiera graficzne środowisko okienkowe, popularne programy biurowe i narzędzia do tworzenia aplikacji. Systemy tej klasy będzie można łatwo konfigurować jako węzły rozproszonych systemów przetwarzania równoległego (HPC High Performance Computing).

Pierwsze elementy "zintegrowanego stosu technologicznego open source" Red Hat udostępni na przełomie roku. Jako pierwsze zadebiutuje oprogramowanie do budowy klastrów. Ma ono umożliwić tworzenie instalacji składających się z 16 węzłów. Oprogramowanie pozwoli na budowanie farm działających w trzech trybach: (1) przejmowania zadań od uszkodzonych węzłów przez węzły działające prawidłowo (fail over), (2) równoważenia obciążenia pomiędzy wszystkie węzły oraz (3) współdzielenia przez węzły pamięci operacyjnej i przestrzeni dyskowej (shared memory, shared disk).

JOnAS z certyfikatem

JOnAS w kapeluszu

Struktura wewnętrzna serwera aplikacyjnego JOnAS

Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2004 r. Red Hat zamierza udostępnić serwer aplikacyjny zgodny ze specyfikacją J2EE. Nie będzie to produkt własny, lecz zmodyfikowana wersja serwera aplikacyjnego JOnAS rozwijanego przez europejskie konsorcjum ObjectWeb. W jej ramach Red Hat stworzy zintegrowany stos technologiczny do obsługi dużych aplikacji komercyjnych, oparty na serwerze aplikacyjnym JOnAS i kontenerze komponentów Web Tomcat. W tym samym czasie firma planuje udostępnianie pakietu do zarządzania całym środowiskiem zintegrowanym.

JOnAS to serwer aplikacyjny J2EE stworzony przez francuski instytut informatyki i automatyki INRIA we współpracy z France Telecom i firmą Bull. Twórcy JOnAS nie korzystali dotychczas z licencji Sun Microsystems ani też nie starali się o certyfikację na zgodność ze specyfikacją J2EE. Ostatnio jednak, podobnie jak JBoss, zmienili zdanie. INRIA skorzysta wkrótce z grantu w wysokości 3 mln USD, przyznawanego przez Sun przedsięwzięciom akademickim, i w najbliższym czasie certyfikuje najnowszą wersję JOnAS 3.2 na zgodność z J2EE 1.4.

Najnowsza wersja serwera aplikacji JOnAS obejmuje wszystkie elementy wymagane przez specyfikację J2EE 1.3, a nawet 1.4, w tym wsparcie dla zarządzania trwałością komponentów przez kontener aplikacji CMP 2.0. Obsługuje także architekturę bezpieczeństwa (JAAS), transakcje Java (JTA), a także architekturę zarządzania JMX i in. Serwer zawiera też liczne komponenty stworzone w środowisku otwartego

kodu, np. serwer WWW Tomcat/Jetty, motor XML Apache/Axis i wiele innych. JOnAS współpracuje z pakietami do tworzenia aplikacji: Kylix Borlanda i produktami opartymi na Eclipse.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200