Poszły konie... przez satelitę

Z roku na rok obroty na torze na Służewcu malały. Starzy gracze po prostu wymierali, a nowych nie przybywało. Ale przecież można sprawić, by zakłady mogły być zawierane nie tylko na torze, a grający mogli wyścigi śledzić na żywo.

Z roku na rok obroty na torze na Służewcu malały. Starzy gracze po prostu wymierali, a nowych nie przybywało. Ale przecież można sprawić, by zakłady mogły być zawierane nie tylko na torze, a grający mogli wyścigi śledzić na żywo.

Wyścigi to spektakl, który trzeba obejrzeć, zanim zacznie się grać. Żeby kogoś przekonać do zakładów, trzeba mu pokazać przebieg gonitw. Tor jest piękny, dobrze utrzymany, ale jest w Warszawie. Najtańszym i najprostszym sposobem na dotarcie z obrazem wyścigów do punktu zakładów - niezależnie od tego czy znajduje się on w odległości 10 km od toru, czy np. w Szczecinie - jest transmisja telewizyjna.

To, co nie istnieje w telewizji, nie istnieje w rzeczywistości, zresztą tym gorzej dla rzeczywistości - żartuje Bogusław Heba, członek zarządu Torów Wyścigów Konnych sp. z o.o. - Bez telewizyjnej transmisji nie zaistnieje zainteresowanie zakładami, bez obejrzenia gonitw nikt dzisiaj nie pójdzie do kasy. A bezpowrotnie minęły czasy hazardu w wyścigach konnych, w których wyniki można było manipulować poprzez opóźnione transmisje radiowe, jak w filmie "Żądło".

Nawet skrajnie trudne warunki atmosferyczne, jak gwałtowne burze - co się już zresztą podczas transmisji zdarzyło - zrywają przekaz jedynie na kilka minut. Zdecydowano o wynajęciu pasma na stosunkowo mało znanym satelicie Europe Star 1 (w Polsce widocznym 45 E), który jest do dyspozycji przez całą dobę i cały rok. Pasmo dla systemu transmisji satelitarnej wynajęto w kwietniu 2003 r., od 1 maja tego roku system działa.

Na razie jest wykorzystywany tylko w dni wyścigów (Służewiec: środa, sobota, niedziela), ale poza warszawskim torem są także inne, w sumie dni wyścigów jest obecnie ponad 90. Wdrożone rozwiązanie pozwala także na przyłączenie systemu zawierania zakładów do ich odpowiedników działających w innych krajach.

Poszły konie... przez satelitę

Antena łączności satelitarnej na Służewcu

Takie pierwsze próby zostały już wykonane - informuje Bogusław Heba - np. 10 sierpnia br. przyłączyliśmy się do systemu szwedzkiego, który nadaje obraz przez satelitę Syrius. Po zdekodowaniu szwedzkiego obrazu dodaliśmy polski komentarz i całość nadawaliśmy przez "naszego" satelitę. W punktach przyjmowania zakładów, a jest ich obecnie ok. 160 w kraju, kibice mogli oglądać derby szwedzkie, zakłady były wówczas duże, obrót wyniósł ok. miliona euro. Polacy mogli typować wyniki gonitw na zasadach takich samych jak Szwedzi, ponieważ połączyliśmy także nasze systemy komputerowe obsługujące zakłady.

W Szwecji punktów przyjmowania zakładów konnych jest ok. 5 tys. Twórcy polskiego systemu nawet nie marzą o takiej liczbie w Polsce, na razie dążą do utworzenia placówek w każdym mieście powiatowym, niedługo więc powinno ich być ok. 300.

System zakładów jest przystosowany do przyjmowania ich przez stronę internetową, a także przez wiadomości SMS sieci komórkowych, jednak uruchomienie tych funkcji wymaga ustaleń z Ministerstwem Finansów. Dzisiejsze przepisy prawne wymagają bowiem wystawienia zaświadczenia o zawarciu zakładu.

Działający w naszym kraju punkt przyjmowania zakładów gonitw konnych musi być obecnie wyposażony w system odbioru transmisji satelitarnej. Bez spełnienia tego warunku punkt nie uzyska zgody na działanie. A o rozmiarze prowadzonych operacji świadczy fakt, że w małym punkcie wydaje się średnio ok. 100 biletów dziennie (co nie jest równoznaczne z liczbą zakładów, których z reguły jest więcej i są one mniej lub bardziej skomplikowane), zaś w największym ok. 2000. Osobną kategorię stanowią kasy na torze - na Służewcu jest 60 terminali, a każdy wydaje 200-500 biletów w dniu wyścigów.

Antena satelitarna jest sprzedawana do punktu przyjmowania zakładów na preferencyjnych warunkach, podobnie jak prosty odbiornik cyfrowy (nie ma bowiem potrzeby instalowania sprzętu wysokiej klasy), możliwe jest też kupno w cenie hurtowej 28" telewizora. Punkty we własnym zakresie instalują anteny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200