Nowe biurko: 32 na 64

AMD wprowadza do sprzedaży zapowiadany od dawna 64-bitowy procesor Athlon 64 przeznaczony dla komputerów biurkowych.

AMD wprowadza do sprzedaży zapowiadany od dawna 64-bitowy procesor Athlon 64 przeznaczony dla komputerów biurkowych.

Kilka miesięcy po wprowadzeniu do oferty 64-bitowych procesorów Opteron dla serwerów, przedstawiciele AMD poinformowali o oficjalnej premierze - również 64-bitowych - układów Athlon 64 przeznaczonych dla stacji roboczych. Wprowadzenie nowych układów odbywa się z prawie półrocznym opóźnieniem w stosunku do planów. Początkowo procesory Athlon 64 miały trafić na rynek w II kwartale br.

32 i 64 w jednym domu

Nowe biurko: 32 na 64

Athlon 64

W ofercie AMD pojawiają się cztery wersje układów: Athlon 64 FX-51 2,2 GHz, Athlon 64 3200+ (o częstotliwości zegara 2 GHz) oraz dwie wersje układów 3200+ i 3000+ dla notebooków (2 i 1,8 GHz). Ceny dla odbiorców OEM (przy zamówieniu minimum 1000 szt.) wynoszą odpowiednio: 733, 417, 417 i 278 USD. Dla porównania, prezentowany na IDF procesor Pentium 4 Extreme Edition 3,2 GHz, będący de facto procesorem Xeon MP z 2 MB pamięci podręcznej pozbawionym obsługi pracy wieloprocesorowej, kosztuje 637 USD.

AMD dokonała więc częściowej zmiany oznaczeń. Nazwa Athlon 64 FX odnosi się do najwydajniejszych procesorów z 2-kanałowym kontrolerem pamięci. Pozostałe układy są nazywane tak jak dotychczas, czyli na podstawie pomiaru wydajności względem procesorów Intela i z pominięciem rzeczywistej częstotliwości taktowania.

Procesory Athlon 64 umożliwiają uruchamianie zarówno aplikacji 64-bitowych, jak i 32-bitowych, i to z pełną wydajnością, bez potrzeby emulacji, jak w przypadku procesorów Itanium Intela. Ponieważ umożliwiają jednoczesne uruchamianie obu typów aplikacji, systemy na nich oparte mogą stać się wygodną platformą do migracji ze środowiska 32 do 64-bitowego.

Nowe układy wyposażono w zestaw instrukcji AMD64, będący rozszerzeniem zestawu x86 o rozkazy 64-bitowe. Oprócz rdzenia procesora układy Athlon 64 mają 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz zintegrowany kontroler pamięci o przepustowości 3,2 GB/s (w przypadku Athlon 64 FX jest to kontroler 2-kanałowy o przepustowości 6,4 GB/s). Dotychczas kontrolery pamięci były standardowym elementem chipsetów, a nie procesora.

Wydajność ponad wszystko

Wyniki pierwszych testów wydajności przeprowadzonych przez amerykański miesięcznik PC World pokazują, że komputery wyposażone w procesory Athlon 64 zapewniają rekordową wydajność wśród wszystkich oferowanych obecnie systemów PC. W 32-bitowym teście PC WorldBench 4 systemy z Athlon 64 FX-51 z zegarem 2,2 GHz osiągnęły wynik 142 pkt., komputery z układem Athlon 64 3200+ niewiele mniej, bo 140 pkt. W tym samym teście 32-bitowym procesorom Athlon XP 3200+ przyznano 136 pkt.

Dla porównania, urządzenia z najnowszymi procesorami Pentium 4 GHz Extreme Edition 3,2 GHz miały wynik na poziomie "jedynie" 126 pkt. Przewaga Athlon 64 nad Pentium 4 stała się jeszcze bardziej widoczna w teście wykorzystującym oprogramowanie do projektowania AutoCAD. Najwydajniejszy Athlon 64 był aż o 44% szybszy niż najwydajniejszy Pentium 4. Gdy na rynku pojawi się 64-bitowe oprogramowanie, wydajność procesorów AMD może osiągnąć wartość nawet dwukrotnie większą niż 32-bitowych układów Intela.

Dobre wyniki w zakresie wydajności sprawiły, że wsparcie dla procesorów Athlon 64 zadeklarowało już kilka firm. Wśród znanych producentów komputerów procesory Athlon 64 mają znaleźć się w ofercie m.in. Hewlett-Packarda i Fujitsu Siemens Computers.

Programy pilnie potrzebne

Największą barierą dla nowych procesorów AMD jest jednak nie tyle opór producentów sprzętu, ile niewielka liczba 64-bitowych aplikacji. Pierwszy ruch muszą wykonać dostawcy systemów operacyjnych. Obecnie na komputerach z Athlon 64 można uruchamiać 64-bitowe wersje systemów Red Hat Linux i SuSE Linux. Premiera 64-bitowego systemu Windows XP optymalizowanego pod kątem procesorów Athlon 64 jest spodziewana wiosną 2004 r. (oprogramowanie jest na etapie testów beta).

Sześćdziesiąt cztery bity to więcej danych przetwarzanych w jednostce czasu, co powinno zainteresować miłośników gier komputerowych i obróbki wideo. Przedstawiciele AMD przewidują, że ten segment najszybciej przyjmie jego nowinkę. Podczas premiery Athlona 64 firma Epic Games zaprezentowała próbną 64-bitową wersję popularnej gry Unreal Tournament 2004. Ostateczna wersja pojawi się jednak dopiero pod koniec roku.

Przedstawiciele AMD są przekonani, że tania platforma 64-bitowa spowoduje rozwój nowej klasy aplikacji, wykorzystujących niedostępne do niedawna możliwości. Firma ma nadzieję też, że Athlon 64 stanie się standardem dla 64-bitowych komputerów PC, co mogłoby dać jej pewną przewagę nad Intelem. Kierownictwo Intela pozostaje na razie sceptyczne, podkreślając, że nawet na rynku serwerów udział rozwiązań 64-bitowych w ogólnej liczbie kupowanych systemów osiąga zaledwie 5%, a w związku z brakiem 64-bitowych aplikacji perspektywy dla urządzeń 64-bitowych są raczej nikłe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200