Działanie w zawieszeniu

JTT Computer czeka na decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu, dzięki której odzyska część pieniędzy za VAT zapłacony trzy lata temu i uzyska kredyt bankowy pozwalający na kontynuowanie działalności. Przedstawiciele izby zapewniają, że - znając trudną sytuację wrocławskiej firmy - postarają się wydać nową decyzję w pierwszych dniach października br.

JTT Computer czeka na decyzję Izby Skarbowej we Wrocławiu, dzięki której odzyska część pieniędzy za VAT zapłacony trzy lata temu i uzyska kredyt bankowy pozwalający na kontynuowanie działalności. Przedstawiciele izby zapewniają, że - znając trudną sytuację wrocławskiej firmy - postarają się wydać nową decyzję w pierwszych dniach października br.

Gdyby ktoś dzisiaj próbował kupić komputer Adax, będący flagowym produktem wrocławskiego JTT Computer, nie usłyszałby od dilerów słów zachęty i zapewnienia o szybkim terminie dostawy. Po pytaniu o sprzęt tej marki następuje chwila ciszy, a potem sprzedawca niepewnym głosem radzi, by wstrzymać się z zakupem komputerów firmy JTT przynajmniej do października (tekst był pisany w ostatnim tygodniu września - przyp. red.), gdyż na razie wrocławska firma przeżywa trudności finansowe. "W zasadzie można kupić Adax, ale termin dostawy to co najmniej trzy tygodnie, może krócej, jeśli to my dostarczymy komponenty" - mówi sprzedawca w jednym z warszawskich sklepów komputerowych sprzedających komputery Adax. W kolejnym sklepie można uzyskać informację, że JTT wstrzymała produkcję komputerów do końca września. Jeden z warszawskich sklepów, figurujących na liście dilerów JTT, przyznaje, że sprzedawał komputery Adax, ale teraz nie ma ich w ofercie. Na pytanie, czy będzie sprzedawał w przyszłości, odpowiada: To zależy od sytuacji producenta.

Fiskus trzyma kasę

Działanie w zawieszeniu

Tomasz Czechowicz, prezes zarządu MCI Management SA

Działanie w zawieszeniu

Paweł Ciesielski, prezes zarządu JTT Computer SA

Działanie w zawieszeniu

Andrzej Widerszpil, prezes Optimus SA

Błażej Miernikiewicz, rzecznik prasowy JTT Computer, bez wahania przyznaje, że firma ma problemy finansowe i kłopoty z zaopatrzeniem w towar. Są jednak duże szanse na ich zażegnanie. "Nadal prowadzimy spór z Izbą Skarbową we Wrocławiu. Pomimo korzystnego dla nas wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, wciąż nie otrzymaliśmy z izby nowej decyzji dotyczącej opodatkowania komputerów, które zostały zakupione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Tym samym nie otrzymaliśmy zwrotu nadpłaconego podatku VAT. Wysokość należnej nam sumy - wraz z odsetkami - szacujemy dziś na ok. 20 mln zł" - wyjaśnia Błażej Miernikiewicz.

Przypomnijmy, Urząd Kontroli Skarbowej zakwestionował zastosowany w 1998 r. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i jego dostawców, w tym JTT Computer, mechanizm eksportu i ponownego sprowadzania z zagranicy sprzętu komputerowego na potrzeby budowy szkolnych pracowni internetowych. Tym samym JTT zostało zmuszone do zapłacenia - należnego, zdaniem izby skarbowej - podatku VAT w łącznej wysokości ponad 10 mln zł. Urzędnik, który wykrył owo "przestępstwo", otrzymał zaś procent odzyskanej w ten sposób kwoty. W wykrywaniu tego typu "przestępstw" pomagają niejasne przepisy podatkowe, które urzędnicy mogą w dowolny sposób interpretować.

Dzięki eksportowi i ponownemu importowi komputerów szkoły, obchodząc przepisy podatkowe faworyzujące dostawców produktów zagranicznych kosztem producentów krajowych, nie musiały płacić podatku VAT, kupując komputery polskie - JTT i Optimusa. Zgodnie bowiem z obowiązującymi wówczas przepisami sprowadzone z zagranicy komputery dla szkół były zwolnione z podatku VAT. Polskie - nie. Dzięki temu też Ministerstwo Edukacji Narodowej mogło wyposażyć w komputery dodatkowych 500 szkół.

W maju br. Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście uwolnił prezesa, główną księgową i byłego dyrektora finansowego JTT Computer od zarzutów stawianych im przez wrocławską prokuraturę. Z kolei 30 czerwca br. Naczelny Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał argumentację JTT i uchylił wcześniejsze decyzje izby skarbowej. Po zapadnięciu wyroku JTT czekał na uzasadnienie od NSA - będące podstawą do wydania nowej decyzji przez wrocławską izbę skarbową - prawie dwa miesiące. Teraz czeka na nową decyzję izby skarbowej.

Banki z dystansem

Latem br. finansujący działalność JTT Computer Kredyt Bank niespodziewanie obniżył wielkość kredytu operacyjnego dostępnego firmie, praktycznie uniemożliwiając jej normalną działalność. W tej chwili wrocławski producent komputerów Adax prowadzi rozmowy o finansowaniu bieżącej działalności z kilkoma innymi bankami. Wszyscy potencjalni partnerzy finansowi uzależniają otworzenie linii kredytowej od otrzymania przez JTT zwrotu VAT z izby skarbowej.

"20 mln zł z izby skarbowej nie umożliwi nam co prawda jeszcze powrotu do normalnej działalności, ale dzięki nim otrzymamy od banków finansowanie i staniemy na nogi" - wyjaśnia Błażej Miernikiewicz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200