Niepokój na bramce

Lektura artykułu Niepokój na bramce (CW nr 32/2003) dostarczyła mi sporo satysfakcji. Niemniej w ten wyważony i obiektywny tekst wkradły się pewne nieścisłości, które czuję się w obowiązku sprostować.

Lektura artykułu Niepokój na bramce (CW nr 32/2003) dostarczyła mi sporo satysfakcji. Niemniej w ten wyważony i obiektywny tekst wkradły się pewne nieścisłości, które czuję się w obowiązku sprostować.

Autor pisze m.in. "Systemy, takie jak Microsoft.Net Pasport, SunONE Identity Server, IBM Tivoli Access Manager, Novell nSecure czy BMC Control SA, realizują dużą część zadań związanych z ID Management. Każdy z nich jednak ma słabe punkty. Jednym z nich jest chociażby implementacja technologii SSO (Single Sign-On) zakładająca możliwość automatycznego uwierzytelniania się wobec wszystkich udostępnionych użytkownikowi aplikacji za pomocą jednokrotnego logowania". W innym miejscu: "Novell, dołączając do wyścigu, ogłosił w kwietniu br. dodanie mechanizmów identyfikacji do Novell eDirectory oraz rozszerzenia SAML do systemu Novell iChain".

Otóż nie jest to całkiem obiektywna prawda, bowiem Novell nie tyle "dołączył do wyścigu" o skuteczne mechanizmy identyfikacyjne, ile rozpoczął ten wyścig jako jeden z pierwszych i dziś jako bodaj jedyny na świecie dostawca oprogramowania posiada w swojej ofercie w pełni funkcjonalny, sprawdzony w praktyce system SSO - SecureLogin. Ponadto linia naszych rozwiązań do bezpiecznego zarządzania tożsamością (Secure Identity Management) nosi nazwę Novell Nsure, a nie - jak zostało to napisane - nSecure.

Zaświadcza o tym m.in. raport renomowanej firmy analitycznej Burton Group Directory Landscape 2003: Building Strategic Foundations for Identity Management ze stycznia 2003 r., który rozwiązania Novella do zarządzania tożsamością zalicza do ścisłej czołówki, określając je jako: "dojrzałe, wyposażone we wszystkie niezbędne narzędzia i legitymujące się wielką bazą międzyplatformowych instalacji". Warto bowiem zauważyć, że w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencji nasze usługi katalogowe działają praktycznie na każdej popularnej platformie systemowej bez konieczności stosowania systemu NetWare w sieci. Jedyną wadę rozwiązań Novella analitycy Burtona dostrzegają w... konieczności konkurowania z silnymi markami, takimi jak IBM, Microsoft i Sun!

Niezbędnym środowiskiem do budowy rozwiązań do zarządzania tożsamością jest system metakatalogowy Novell eDirectory, który inna renomowana firma analityczna Gartner Group umieściła - jako jedyny! - w prawym górnym rogu swego "magicznego kwadrantu", zarezerwowanym dla liderów technologii (zob. Metadirectory Services Magic Quadrant z sierpnia 2002 r.). Usługi metakatalogowe, takie jak Novell DirXML i Novell eDirectory, integrują informacje o użytkownikach przechowywane w wielu katalogach, bazach danych i aplikacjach i są istotnymi elementami bezpiecznych rozwiązań w dziedzinie zarządzania tożsamością.

Z poważaniem

Jarosław Kowalski

Managing Director Novell Polska

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200