KST: polska telekomunikacja w UE

W Bydgoszczy zakończyło się XIX Krajowe Sympozjum Telekomunikacji. Istotnym elementem spotkań plenarnych KST była prezentacja ustawy Prawo telekomunikacyjne z 2000 r. i perspektyw jej zmian w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz priorytetów krajowej polityki telekomunikacyjnej.

W Bydgoszczy zakończyło się XIX Krajowe Sympozjum Telekomunikacji. Istotnym elementem spotkań plenarnych KST była prezentacja ustawy Prawo telekomunikacyjne z 2000 r. i perspektyw jej zmian w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz priorytetów krajowej polityki telekomunikacyjnej.

Ogłoszony przez rząd Narodowy Program Przygotowania do Członkostwa obejmuje zakres rozbieżności w sektorze telekomunikacji, które trzeba uporządkować przed 1 maja 2004 r. lub w trzyletnim okresie przejściowym. Oznacza to konieczność nowelizacji istniejącego Prawa telekomunikacyjnego, zwłaszcza w obszarze tzw. pętli lokalnej i ochrony działalności niezależnych operatorów. W dyskusjach zwrócono również uwagę, że w obszarze telekomunikacji i technologii informacyjnych potrzebne jest m.in. dostosowanie systemów informatycznych Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Ministerstwa Infrastruktury, służących do zbierania i przetwarzania danych sektorowych.

Optyczna przyszłość

Wiele miejsca w prezentacji plenarnej poświęcono dalszemu rozwojowi systemów stacjonarnych i mobilnych w Polsce oraz rozważaniom, w jakim stopniu będą one w przyszłości konkurencyjne i komplementarne. W tym zakresie Polska musi zacząć aktywnie uczestniczyć w inicjatywach Wspólnoty eEurope (program ePolska), obejmujących projekty typu: IDA II, eContent, GoDigital czy eSafe. Niezbędna jest także bardziej dynamiczna i długofalowa realizacja założeń projektu Polskiego Internetu Optycznego PIONIER.

W obradach wiele uwagi poświęcono tematyce rozwoju szkieletowych rozwiązań optycznych. Obecnie jest rozważany model utworzenia inteligentnej płaszczyzny sterowania zasobami optycznymi w szkielecie sieci DWDM, oparty na technologii MPLS lub jej uogólnionej wersji GMPLS. Taka płaszczyzna umożliwi w przyszłości zharmonizowanie świata internetowego, wykorzystującego komutację pakietów, ze światem optycznym opartym na komutacji kanałów.

Z dyskusji wynika, że sieci domowe z wykorzystaniem linii telefonicznej, telewizji kablowej bądź medium radiowego będą stanowić podstawę wdrażania szerokopasmowych usług medialnych w domu. Niestety, tylko niektóre wdrażane rozwiązania sieci domowych są wystarczająco znormalizowane (Ethernet), a znaczna ich część to wzajemnie niezgodne propozycje komercyjne będące własnością wyspecjalizowanych firm.

Komercyjne propozycje

Na stoiskach towarzyszącej KST wystawie dominowały rozwiązania dla szerokopasmowych sieci dostępowych. Na szczególną uwagę zasługiwał system szerokopasmowego dostępu abonenckiego Lucent Technologies - Stinger; radiowy system dostępowy działający w technologii CDMA 450 Alcatel Polska, rozwiązania Surpass hiT i Surpass hiD Siemensa oraz kompleksowy węzeł WLAN gdańskiego DGT. KST było też okazją do praktycznego sprawdzenia działania aplikacji WLAN. Głównym obszarem ich zastosowań były usługi IP. Tu prym wiodły firmy: Cisco, Lucent Technologies, Siemens i Alcatel. Alcatel, DGT, Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel stworzyły aktywne węzły hot-spot na KST.

Harmonijne środowisko

W Polsce jest rozważany model utworzenia inteligentnej płaszczyzny sterowania zasobami optycznymi w szkielecie sieci DWDM, oparty na technologii MPLS lub GMPLS. Taka płaszczyzna umożliwi zharmonizowanie świata internetowego, opartego na komutacji pakietów, ze światem optycznym opartym na komutacji kanałów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200