Zamiast sieci

Karty oraz oprogramowanie umożliwiające pracę wielostanowiskową zaprezentowała 30 sierpnia br firma Lightstone Multiuser Systems GmbH. Opatentowany w USA i Europie system składa się z jednego z trzech rodzajów kart oraz wspólnego dla wszystkich typów oprogramowania i pracuje pod system DOS lub Windows. Pomysłodawcą i twórcą systemu jest Mirosław Pacześny.

Karty oraz oprogramowanie umożliwiające pracę wielostanowiskową zaprezentowała 30 sierpnia br firma Lightstone Multiuser Systems GmbH. Opatentowany w USA i Europie system składa się z jednego z trzech rodzajów kart oraz wspólnego dla wszystkich typów oprogramowania i pracuje pod system DOS lub Windows. Pomysłodawcą i twórcą systemu jest Mirosław Pacześny.

Karty Lightstone-Card/386 (na dwa miejsca pracy, LS386), Super-Lightstone-Card (do 4 stanowisk, SLS) i Ultra-Lightstone-Card (do 6 stanowisk, ULS) mogą być instalowane na PC z procesorem minimum 80386 SX. Do pracy pod DOS potrzebna jest także (od wersji 5.0) pamięć min. 1MB RAM na każde stanowisko pracy. Optymalną konfiguracją jest jednak szybszy PC z dużą ilością pamięci RAM. Zaleca się stosowanie wysokiej jakości płyt głównych z bardzo szybkimi komponentami I/O (F244/F245 i HCT244/HCT245 zamiast LS244/LS245). Dodatkowo do zainstalowania karty Lightstone potrzebne są standardowe karty graficzne (Herkules lub (S)VGA oraz odpowiednie do nich monitory. Oferowane karty współpracują prawidłowo z większością modułów głównych (S)VGA w standardzie 16-bitowym. Najlepsze rezultaty dla prędkości pracy ekranu osiąga się przy stosowaniu kart graficznych (z takim samym chipem na kartach jak BIOS).

Poza kartami wielostanowiskowymi Lightstone proponuje także karty specjalne, które ułatwiają, a niekiedy umożliwiają podłączenie kilku stanowisk (trudno zainstalować 6 kart (S)VGA w komputerze). Są to karty specjalne; Lightstone 2VGA (2 moduły i wyjścia SVGA na jednej płytce), 4VGA (4 moduły i wyjścia SVGA na jednej płytce), karta multifunkcyjna AMT SIGMA SIX TM i specjalne karty do instalacji więcej niż 2 myszy (4COM lub 8COM-Port Adapter). Odpowiednie drivery myszy dostarczane są w oferowanym pakiecie.

Inaczej niż w standardowych sieciach, dodatkowe miejsca pracy okablowane są w tym systemie metodą gwiaździstą. Na każde miejsce przypada dodatkowy kabel do klawiatury, VGA oraz ew. do myszy i drukarki. Firma oferuje odpowiednie kable pojedyncze max. do 50 m oraz PC/LongLine (system kabla zintegrowanego). PC/LongLine ma od strony komputera skrzynkę koncentrator/wzmacniacz, a od strony pracy skrzynkę z rozdzielaczem. Komputer i miejsce pracy połączone są tylko jednym kablem zakończonym z obu stron okrągłymi wtyczkami o średnicy 14 mm. Tym pojedynczym, elastycznym kablem o długoścci do 100 m. przenoszone są sygnały klawiatury, VGA, TTL (mysz) Centronix oraz głośnika. Dzięki zintegrowanemu rozdziałowi galwanicznemu nie jest tu konieczne podłączenie komputera i monitorów do tej samej fazy, co jest wymagane przy połączeniach kablami pojedynczymi bez PC/LongLine.

Oferowane przez Lightstone karty i oprogramowanie stanowią poważną konkurencję dla małych sieci Novell. Jak wykazały badania niemieckiego rynku małych i średnich firm, zdecydowana większość z nich określa swoje potrzeby na sieć do 6 stanowisk. Podczas prezentacji 6-stanowiskowego systemu Lightstone przedstawiciele firmy twierdzili, że nie spotkali dotychczas aplikacji pod DOS lub Windows, która nie pracowałaby z zachowaniem pełnej wielostanowiskowości i wielozadaniowości w takim systemie. Użytkownicy nie widzą żadnej różnicy między pracą na pojedynczym komputerze a pracą na jednym z wydzielonych stanowisk. Poza tym cała konfiguracja komputera wyposażonego w karty Lightstone może zostać podłączona do sieci za pomocą tylko jednej karty Ethernet. Każde stanowisko uzyskuje wówczas swobodny dostęp do sieci. Jednak w przypadku pracy w bazach danych czy systemach finansowo-księgowych, trzeba używać wersji sieciowych oprogramowania.

Na każdym stanowisku może być wykonywany inny program, możliwa jest także praca kilku stanowisk na tym samym programie. W przeważającej większości zastosowań opóźnienia spowodowane pracą wielostanowiskową są niezauważalne, minimalne opóźnienia mogą wystąpić przy skomplikowanych obliczeniach numerycznych, które w większym stopniu obciążają procesor. System był porównywany z wersją sieciową Novell (5-stanowiskową). Pracowano na rozbudowanym programie medycznym, korzystającym z dużej bazy danych. Wykonywano te same czynności na 5 stanowiskach. Produkt Lightstone uporał się z problemem w 4 minuty, podczas gdy system Novell potrzebował 8 minut. Jednak sami przedstawiciele Lightstone mówią, że takie porównania mogą być mylące. Trudno również oszacować, o ile proponowane rozwiązanie jest tańsze od sieciowego systemu Novella, biorąc pod uwagę jakość sprzętu i łatwość instalacji. Oferta Lightstone jest o ok. 30% tańsza.

Nasuwa się oczywiście pytanie o legalność stosowania programów przeznaczonych dla pojedynczego użytkownika w wielostanowiskowym systemie Lightstone. Przedstawiciele firmy uważają, że stosują się do wymagań i w jednym czasie na jednym programie pracuje tylko jeden użytkownik. Jest to oczywiście prawda, jeden użytkownik pracuje na jednym programie 2 - 55 milisekund. Podobno zresztą, niemiecka firma używająca 2-stanowiskowej karty na komputerze wyposażonym w 64 MB pamięci, korzystająca z programu AutoCAD, uzyskała zgodę na takie rozwiązanie.

Lightstone Multiuser Systems GmbH jest firmą niemiecką, której założycielami są Polacy Mirosław Pacześny, Marek Rakowski (dyr) i Niemiec, prof. dr Achim Rubert. W Polsce reprezentowana jest przez Micro-Sun, dyr M. Pacześny. Wykonano już kilkadziesiąt instalacji, głównie w aptekach Trójmiasta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200