Dlaczego warto było być na InfoManie '94

Gdańskie Targi InfoMan, które odbyły się w Gdańsku 11-14 października nie są imprezą dużą. Ze względu na powierzchnię wystawową i liczbę wystawców (110) plasują się na 4 miejscu wśród podobnych imprez w kraju. Jednak dobrze zdefiniowana formuła procentuje.

Gdańskie Targi InfoMan, które odbyły się w Gdańsku 11-14 października nie są imprezą dużą. Ze względu na powierzchnię wystawową i liczbę wystawców (110) plasują się na 4 miejscu wśród podobnych imprez w kraju. Jednak dobrze zdefiniowana formuła procentuje.

InfoMan zawdzięcza to prawdopodobnie dwóm ważnym protektorom, a mianowicie Związkowi Banków Polskich orazStowarzyszeniu Rozwoju Systemów Otwartych SRSO (czytaj: Biuru ds. Informatyki URM). Słuchacze seminarium mielidzięki temu okazję w ciągu kilku sesji zdobyć wiedzę nt. projektów aktualnie realizowanych zarówno w administracjirządowej jak i w instytucjach bankowych.

Co w służbach publicznych

Już pierwszy dzień targów obfitował w mocne akcenty. Tematykę integracji systemów informatycznych na przykładzie woj. gdańskiego zaprezentowała informatyk wojewódzki tego regionu Jolanta Sala. Naszkicowała stan prac nad informatyzacją województwa, zastrzegając jednocześnie, że omawiane problemy nie są specyficzne dla jednego województwa.

Na czoło "wielu rzeczy do zrobienia" wysuwa się problem integracji systemów informacyjnych pracujących w gminach. Budżety gmin przeznaczone na informatyzację są małe (1-10 mld zł rocznie). Z wielką ilością informacji docierającej do gmin nie ma po prostu co robić, ponieważ bardzo często brakuje dobrze opracowanych procedur jej przetwarzania.

Czasami strach słuchać

Podobne problemy braku procedur omawiał tego samego dnia na przykładzie Poltaxu Michał Zalewski z DepartamentuInformatyki Ministerstwa Finansów. Z jego wypowiedzi wynikało, że w momencie tworzenia systemu informatycznegoprzez Bull S.A., w Ministerstwie Finansów musiano dopiero zdefiniować wiele procedur. Dla przykładu, do tej porybrakuje kluczowej ustawy o identyfikacji podatników, chociaż propozycja MF została zgłoszona już w 1992 r. Obecny stan wdrażania Poltaxu wg M. Zalewskiego jest następujący: jednolicie wdrożono w całym kraju moduł rejestracji podatników, częściowo (tj. nie we wszystkich placówkach skarbowych) wdrożono moduł wymiaru podatku od towarów i usług. Rachunkowość znajduje się w tej chwili w fazie wdrożenia pilotażowego (urzędy w Otwocku i Warszawa Praga Południe). Na opracowanie czekają takie moduły jak: sprawozdawczość, kontrola skarbowa, monitorowanie spraw spornych i centralna ewidencja podatników. Duże kłopoty wynikają z niefortunnych sformułowań kontraktowych (nota bene: oficjalna jest wersja w jęz. ang.!). Okazuje się z nich, że Bull S.A. jedynie "pomaga" we wdrożeniu oprogramowania Poltax.

Cały przegląd wybranych projektów resortowych prowadzony pierwszego dnia InfoMana przez pełnomocnika premiera ds. informatyki Marka Cara obfitował w wypowiedzi wysokiej wagi. Zastępca dyr. Biura Informatyki Komendy Głównej Policji Wojciech Urbański zaznajomił słuchaczy z projektami wdrażanymi lub opracowywanymi dla policji polskiej. W szczególności omówił systemy komputerowej informacji daktyloskopijnej, Zintegrowany System Informacji Policyjnej ZSIP (do którego dołączono ostatnio moduł zliczania punktów karnych dla kierowców) oraz pilotażowy system informacji radiowozów (z racji swej funkcji dyscyplinującej nie lubiany przez policjantów wszystkich krajów świata). Policja stoi nadal przed wyborem SZBD z językiem programowania 4GL. Obecnie potencjalnymi kandydatami wg W. Urbańskiego są Informix i Oracle.

Problemy informatyzacji Ministerstwa Sprawiedliwości zaprezentowała dyr. departamentu organizacji informatyki MSFelicja Myszulska. Poinformowała, że wdrażanie Centralnego Rejestru Skazanych (Digital) powinno zostać ukończone w 1994 r. Natomiast o wiele poważniejszym problemem jest skomputeryzowanie ksiąg wieczystych (czas oczekiwania na wpis jest w katowickiem równy ok. 3 tygodniom, a w Warszawie sięga ok. 2 lat.) oraz sądów rejestrowych.

Bankowość - same sukcesy?

Niewątpliwie bardziej optymistyczną częścią seminariów byłą sesja Związku Banków Polskich. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem bankowców jest zorganizowanie Krajowej Izby Rozliczeniowej z jej systemami Sybir i Elixir.

Obecnie w systemie rozliczeń papierowo-dyskietkowych Sybir zangażowanych jest 1771 oddziałów banków, przy obrotach dziennych 20 bln zł. Dominuje idea rozrachunku netto, uruchomiono właśnie pracę modułów uznaniowych, wprzygotowaniu są natomiast komputerowe procedury obciążeniowe. W systemie transmisji elektronicznej Elixir (bez papieru) wykonuje się 2600 transakcji przy 400 mld obrotów dziennie. KIR wraz z izbami regionalnymi wyposażony jest w 250 komputerów PC, sieci lokalne Novell oraz komputer centralny Unisys A11. Najbliższe prace KIR to przygotowania do denominacji i związane z tym zmiany w strukturze zbiorów komunikatów. Przygotowywany jest także program zapewnienia ciągłości działalności.

Z innych referatów dla bankowców rekordy frekwencji biła prelekcja dyr. departementu informatyki NBP Lecha Szukszty nt. zamierzeń NBP w zakresie systemów teleinformatycznych oraz wystąpienie szefa departamentu informatyki PKO BP Elżbiety Kołaczek nt. strategii informatyzacji tego banku.

Laureaci

Główne nagrody przyznawane podczas targów InfoMan '94 miały wyrażać idee tego na czym bankom i administracji zależy najbardziej. Dlatego nagrody przyznawano przede wszystkim za osiągnięcia, które pozwalały pracować pewnym centralnym systemom baz danych a jednocześnie dwustronnie udrożniały kanały informacji. Tak było w przypadku obu laureatów Grand Prix, systemu KIR Sybir (bankowość) i ogólnopolskiej bazy danych o pojazdach przy TBD (administracja).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200