Zaczęło się od Bella i... trwa

Alexander G. Bell, wynalazca telefonu (1876) otrzymał do swojej dyspozycji (jak zwykle po wielu przeszkodach) laboratorium badawcze. Prace badawcze w Laboratoriach Bella AT&T kontynuują naukowcy związani z tą firmą. Głównym zadaniem Laboratoriów Bella jest obecnie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie projektowania i wdrażania produktów, systemów oraz usług oferowanych później przez AT&T, zapewnienie bazy technologicznej do przyszłych rozwiązań oraz praktyczne wdrażanie opracowanych wyników badań.

Alexander G. Bell, wynalazca telefonu (1876) otrzymał do swojej dyspozycji (jak zwykle po wielu przeszkodach) laboratorium badawcze. Prace badawcze w Laboratoriach Bella AT&T kontynuują naukowcy związani z tą firmą. Głównym zadaniem Laboratoriów Bella jest obecnie prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w zakresie projektowania i wdrażania produktów, systemów oraz usług oferowanych później przez AT&T, zapewnienie bazy technologicznej do przyszłych rozwiązań oraz praktyczne wdrażanie opracowanych wyników badań.

Uważa się, że naukowcy z Laboratoriów Bella opracowali pierwszy tranzystor, laser, fotokomórkę, diody świecące, telefon komórkowy, pierwszego satelitę telekomunikacyjnego, komputer, radio przenośne, dalekosiężną transmisję TV, dźwiękowy zapis stereo i inne rozwiązania telekomunikacyjne.

Dzisiaj Laboratoria Bella AT&T prowadzą różnorodne badania i opracowują wdrożenia w decydujących o rozwoju telekomunikacji, komputeryzacji, przetwarzaniu informacji i mikroelektronice technologiach produkcyjnych. Większość z tych opracowań już znalazła lub w najbliższym czasie znajdzie zastosowanie w powszechnym użytku.

Fotonika

Wykorzystanie impulsów światła emitowanych z laserów lub LED do transmisji głosu, danych i obrazu w postaci cyfrowej przez włókna światłowodowe stworzyło nowe możliwości dla systemów teletransmisyjnych. Budowane linie światłowodowe o ogromnych możliwościach przekazu danych tworzą coraz powszechniejsze planowane i realizowane "infostrady", mające również powstać w Polsce. Światłowody wykorzystywane są też coraz częściej w połączeniach podmorskich. Już dziś wiadomo, że pierwsza na świecie podmorska sieć światłowodowa TAT12/13, planowana na rok 1996, będzie mogła przesyłać jednocześnie 320 tys. rozmów. Podstawą do budowy takich sieci stały się doświadczenia Laboratoriów Bella, które w 1993 r. przesłały przez światłowód doświadczalnie 20 mld bitów/sek na odległość 13 tys. km bez elektronicznego wzmacniania sygnału na całym odcinku. Transmisja ta odbyła się bez błędów. Taka prędkość przesyłania danych równa jest transmisji 1,2 mln jednoczesnych rozmów telefonicznych po parze kabli światłowodowych. Już obecnie w istniejącej "Infostradzie" można po pojedynczym włóknie światłowodowym przesłać 40 mld bitów/s.

Opracowane w Laboratoriach Bella nowe typy laserów (10 tys. najmniejszych na świecie może się zmieścić na główce szpilki, najszybszy wysyła 350 mld impulsów/s) znajdą zastosowania w telekomunikacji. Systemy transmisji danych wykorzystujące takie lasery będą mogły przesłać teksty wielkości 600 tomów Encyklopedii Britannica w czasie 1 sekundy. Lasery najnowszej generacji otwierają więc nowe możliwości w dziedzinie technologii przekazu danych, obrazu oraz usług oferowanych przez multimedia, które wymagają systemów o znacznie większych możliwościach technicznych niż systemy stosowane obecnie.

Mikroelektronika

Obserwowana na całym świecie tendencja do łączenia technologii komputerowej i telekomunikacyjnej stała się możliwa dzięki postępowi w dziedzinie konstruowania i wdrażania nowych układów scalonych. W Laboratoriach Bella powstał pierwowzór mikroprocesora 32-bitowego, opracowano też pierwszy produkowany seryjnie układ pamięci o pojemności miliona bitów. W zeszłym roku w Laboratoriach wyprodukowano najmniejszy i najszybszy tranzystor silikonowy wielkości 0,1 mikrona, pracujący w temperaturze pokojowej.

Już w 1986 r. Laboratoria rozpoczęły pracę nad sztuczną inteligencją, mikroukładami naśladującymi sposób, w jaki komórki mózgowe człowieka wydobywają zmagazynowaną informację i rozwiązują problemy. Badania nad tym problemem pozwoliły na wprowadzenie nowych rozwiązań przy rozwiązywaniu zagadnień postrzegania optycznego i rozpoznawania mowy. Niestety do stworzenia choćby małej namiastki ludzkiego mózgu jest jeszcze daleko.

Systemy inteligentne

Badania nad sztuczną inteligencją pozwoliły na opracowanie i wdrożenie systemów reagujących na mowę ludzką w czasie rzeczywistym. Prowadzone są prace mające rozwiązać problem tłumaczenia językowego w czasie rzeczywistym. Rozwiązania, jak na razie są tylko cząstkowe. Większe sukcesy odniosły Laboratoria Bella przy opracowaniu systemu "inteligentnych" kart kredytowych, będących przenośnymi bazami danych o rozmiarach typowej karty kredytowej, z wbudowanym mikroprocesorem oraz pamięcią. Karty takie mogą znaleźć szerokie zastosowania, od pokrycia należności za rozmowę telefoniczną z automatu, do biletu lotniczego, wejściówki na imprezy kulturalne oraz karty ubezpieczeniowej i bankowej.

Sieci globalne

AT&T, jako firma zajmująca się przede wszystkim zagadnieniami telekomunikacji, prowadzi w Laboratoriach Bella intensywne prace nad stworzeniem systemu telekomunikacyjnego o zasięgu globalnym, pozwalającym każdemu zawsze i wszędzie wysyłać informacje i korzystać z nich, bez żadnych barier technicznych czy ekonomicznych. W stadium realizacji znajduje się wspomniany już system globalnej, satelitarnej łączności komórkowej "Iridium". Zaawansowane są prace nad systemami multimedialnymi. Prowadzi się prace nad takimi rozwiązaniami, jak inteligentne, interakcyjne wybieranie i przechowywanie informacji zgodnie z życzeniem użytkownika (np dane giełdowe, doniesienia agencyjne), nad systemami kontrolowania maszyn i edycji tekstów poprzez komendy głosowe.

Oprogramowanie

Nowoczesne systemy zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi, w tym komputerowymi, wymagają odpowiedniego oprogramowania. W Stanach Zjednoczonych, w uważanej za największą na świecie sieci komputerowej, ponad 3 tys. central pracujących w tej sieci używa oprogramowania Bell Lab. W Laboratoriach opracowano system umożliwiający całkowitą automatyzację pracy sieci, który zmniejsza jednocześnie koszty operacji telekomunikacyjnych. Powszechnie znane są dokonania firmy w opracowywaniu i wdrażaniu systemu operacyjnego Unix.

A w Polsce...

Wykupiona przez AT&T bydgoska Telfa uzyskała dostęp do opracowywanych przez Laboratoria Bella badań. Jednocześnie obecna AT&T Telfa wzbogaciła swoje laboratoria badawcze o nowoczesne oprzyrządowanie, a linie produkcyjne wyposażono w urządzenia umożliwiające produkcję na światowym poziomie. Efekty tych zmian są już obecnie widoczne - uruchomiono produkcję najnowocześniejszych telefonicznych centrali cyfrowych 5ESS, które pod względem jakości konkurują z amerykańskimi oryginałami. Badania prowadzone przez bydgoskich naukowców i praktyków z Telfy okazały się bardzo interesujące i przydatne dla Laboratoriów Bella AT&T. Być może w bliskiej przyszłości działające w AT&T Telfa laboratorium ma szansę uzyskania oficjalnego certyfikatu jako kolejny, oficjalny ośrodek badawczo-rozwojowy Bell Lab. Silne zaplecze naukowe Instytutu Telekomunikacji bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej oraz corocznego spotkania głównych przedstawicieli instytucji i firm związanych z telekomunikacją (Krajowe Sympozjum Telekomunikacji), powinno sprzyjać tym zamierzeniom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200