A co mówią klienci

Klient przy wyborze platformy sprzętowej na pierwszym miejscu stawia możliwość użytkowania na niej swojej ulubionej aplikacji. Dowodem tego są poniższe przykłady.

Klient przy wyborze platformy sprzętowej na pierwszym miejscu stawia możliwość użytkowania na niej swojej ulubionej aplikacji. Dowodem tego są poniższe przykłady.

Apteki Longa

Firma farmaceutyczna Long, mająca swoją siedzibę w stanie Kalifornia (USA), podobnie jak wielu innych użytkowników systemów midrange, dążących do standaryzacji środowisk systemów otwartych, musiała rozwiązać problem co robić z posiadanymi aplikacjami związanymi z dedykowaną platformą sprzętową.

Sieć aptek, o obrocie 2,5 mld USD, używa ponad trzystu komputerów HP 3000. W ponad 250 z nich zainstalowany jest dedykowany system operacyjny MPE/5. W pozostałych wymieniono go na MPE/IX, nową wersję tego samego systemu, która jest zgodna ze standardem Posix. Poza tym apteki używają trzech HP 9000 z zainstalowanym HP/UX oraz dwóch IBM RS/6000 z systemem AIX.

Kluczem do skuteczności strategii Longa okazał się wybór odpowiedniego narzędzia. Firma nie standaryzowała się na Unixie jako takim, ale na zastosowaniach zgodnych z Posixem. Dysponując trzema zgodnymi ze standardem Posix systemami operacyjnymi mogła uruchamiać aplikacje na platformie sprzętowej, która pasowała do ich aktualnych potrzeb. W ten sposób uzyskali wystarczającą elastyczność sprzętową bez uzależniania się od technologii związanej z konkretnym producentem.

Taka strategia nie byłaby możliwa dla Longa, związanego z systemami HP od 1974 r., bez wprowadzenia przez HP zamienników Unixa takich jak HP/UX czy zgodnej ze standardem Posix wersji MPE. Ruch HP w kierunku Unixa pozwolił sieci aptek na użytkowanie trzech nowych aplikacji: obrotu czekami, narzędzi do rozwoju aplikacji oraz oprogramowania do zarządzania siecią. Aplikacje te, niedostępne dla użytkowników systemu MPE działają pod HP/UX.

Long planuje także wdrożenie środowiska przetwarzania rozproszonego DCE (Distributed Computer Environment), by móc w pełni korzystać ze swych zasobów. Firma nie planuje przenoszenia aplikacji, ale zamierza wykorzystać DCE do przenoszenia danych na inne bardziej wydajne platformy.

Szefowie firmy spodziewają się, że MPE/IX i HP/UX połączą się w przyszłości, co pozwoli na uruchamianie wszystkich ich aplikacji na tej samej platformie.

Urząd Miejski w Columbii (USA)

Niezależnie od liczby i zakresu aplikacji dla AS/400, nie da się ukryć, że platformy unixowe, takie jak RS/6000, stwarzają pod wieloma względami unikalne możliwości. Właśnie z takim przypadkiem mamy do czynienia w przypadku Urzędu Miejskiego w Columbii, który zastosował Unixa aby korzystać z aplikacji wymagających intensywnych obliczeń.

Urząd używa obecnie dwóch AS/400 z systemem operacyjnym OS/400 i jednego RS/6000 z AIX. System Informacji Geograficznej (GIS) o nazwie ArcInfo, użyty w celu dokumentowania topografii gwałtownie rozwijającego się miasta jest aplikacją unixową.

"Chcemy wiedzieć, gdzie wydano zezwolenia budowlane i oszacować rozwój poszczególnych terenów. Umożliwi nam to zaplanowanie poszerzenia sieci dróg, zaprojektowanie wodociągów itd." mówi Lewis Foster, dyrektor przetwarzania danych. Powyższa aplikacja została uruchomiona na RS/6000 model 520 i jest powiązana z bazą danych informacji o właścicielach nieruchomości na AS/400. W celu analizy danych władze Columbii stworzyły serię cyfrowych map zawierających informacje o nieruchomościach. W przyszłości planuje się użycie tego samego programu do monitorowania przestępstw na obszarze miasta.

Foster wiedział iż AS/400 nie dysponuje mocą obliczeniową potrzebną do uruchomienia systemu GIS, ale nie przejawiał zapału do Unixa, albowiem do tego ostatniego brak rządowego oprogramowania. Pozostał jednak lojalny w stosunku do IBM, gdy dwa lata temu zaczął rozwijać systemy unixowe, ponieważ w tym czasie "tylko ich platforma komunikowała się z AS/400".

"Przeszliśmy na Unix z powodu jego możliwości graficznych i obliczeniowych" mówi Foster. "Obie maszyny dobrze ze sobą współpracują, a jedna nigdy nie zastąpi drugiej. Rynek musi być bardziej dojrzały zanim przeskoczy się z kwiatka na kwiatek. Z tego co nam wiadomo IBM planuje połączenie AS/400 i RS/6000. To byłoby wspaniałe".

Instytut Kosmicznego Teleskopu Hubbla (Hubble Space Telescope Institute)

Alpha, najmłodsze dziecko Digitala, jest postrzegane przez wielu użytkowników Vax-ów jako atrakcyjna alternatywa dla tej maszyny szczególnie wtedy, gdy pożądana jest większa wydajność systemu.

Niewielu użytkowników ma tak dużo danych do obliczeń numerycznych jak Instytut Kosmicznego Teleskopu Hubbla z jego Grupą Archiwizowania Danych.

Obecnie Instytut używa czterech komputerów Alpha korzystających z systemów operacyjnych Alpha VMS oraz OSF/1. Ich zadaniem jest archiwizacja danych dostarczanych przez teleskop Hubbla krążący po orbicie okołoziemskiej oraz udostępnianie ich środowisku naukowemu.

Zamiana VAX-ów na Alphę była spowodowana potrzebą ucieczki od oprogramowania dostarczanego przez obcego producenta. Oprogramowanie to było główną częścią aplikacji pisanej pod VAX/VMS i zostało przygotowane dla Instytutu przez wytwórcę zakontraktowanego przez rząd. Miało służyć do obliczeń numerycznych i wspomagać procedury I/O. Niestety system był kosztowny i obłożony prawami autorskimi. Przez przeniesienie aplikacji na platformę Alpha, Instytut uzyskał nowe możliwości obliczeń numerycznych wraz z wymaganą sprawnością I/O bez dodatkowych inwestycji sprzętowych.

"Alpha ma wbudowane wszystkie potrzebne możliwości i mogliśmy uciec od sprzętu, który nie odpowiadał naszym potrzebom" mówi Joseph Pollizi - projektant. "Co prawda będziemy musieli przepisać część naszego oprogramowania, ale uzyskamy przez to lepszą wydajność systemu i niższe koszty konserwacji".

Najbardziej krytyczny projekt Instytutu - rozwój zorientowanego obiektowo graficznego interfejsu użytkownika (GUI) umożliwiającego innym zainteresowanym dostęp do archiwów - spowodował przejście od VMS do OSF/1.

GUI był pierwotnie zaprojektowany tak, by pracować pod VMS i Sun Microsystems SunOS. Ostatnio Grupa zaczęła uruchamianie i testowanie go na innych platformach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200