Nowe bazy Microsoft i Borland

W ślad za Oracle, który zamierza w ciągu br. dostarczyć indywidualną wersję swej najpopularniejszej bazy dla Windows 3.1, poszły także Microsoft i Borland, przewidując minimalistyczne wersje własnych baz SQL dla użytkowników PC.

W ślad za Oracle, który zamierza w ciągu br. dostarczyć indywidualną wersję swej najpopularniejszej bazy dla Windows 3.1, poszły także Microsoft i Borland, przewidując minimalistyczne wersje własnych baz SQL dla użytkowników PC.

Inicjatywa spotkała się z żywym zainteresowaniem użytkowników, którzy opracowując indywidualnie aplikacje dla baz danych, potrzebują możliwości ich demonstracji oraz dla małych firm, które pragną mieć system nadający się do przyszłych, skalowalnych aplikacji.

Microsoft SQL Server

Microsoft SQL Server jest to system zarządzania bazami dancyh oparty na Sybase SQL Server. Po zaprzestaniu współpracy Microsoft i Sybase w zakresie baz danych, Microsoft opracował własną bazę, bardzo ściśle związaną z Windows NT. Wykorzystuje się w niej wiele właściwości funkcjonalnych tego systemu: wielowątkowość, jednoczesne logowanie się do systemu i do bazy, odzyskiwanie danych, jednolitą obsługę sytuacji wyjątkowych itd.

Obecnie Microsoft przewiduje wprowadzenie na rynek bazy SQL Server Workstation, zawierającej SQL Server 4.21a, narzędzia administracyjne, wsparcie dla jednego użytkownika sieciowego i narzędzia do opracowania aplikacji z zestawu SQL Server Programmer's Kit. Całość kosztować będzie ok. 500 USD, co jest znaczną oniżką ceny w porównaniu do 1500 USD, które jeszcze do niedawna trzeba było zapłacić za sam SQL Server; zestaw narzędziowy SQL Server Programmer's Kit kosztował 695 USD. Pakiet będzie dostarczany na CD-ROM w wersji Windows NT

3.5 dla procesorów Intela, Digital Alpha AXP i MIPS RISC.

Borland InterBase

Borland także przygotowuje wersję swej unixowej bazy InterBase dla indywidualnego użytkownika, działającej na Windows NT i NetWare. InterBase 4.0 będzie zawierać pełne wsparcie dla ANSI SQL-92, zapamiętywane procedury wykonywane przez serwer bazy i trygery. Rozprowadzana obecnie wersja testowa beta zawiera także wsparcie dla specyfikacji ODBC (Open Database Connectivity), pozwalającej na dostęp poprzez odpowiednie sterowniki do danych innych baz.

InterBase może korzystać z protokołów komunikacyjnych Internet TCP/IP i Novell SPX/IPX oraz z komunikacji za pomocą potoków etykietowanych (named pipes) Unixa. Do bazy dołączony będzie ReportSmith - graficzne narzędzie do przygotowywania raportów oraz nowe środowisko do opracowywania aplikacji Delphi95, które będzie dostępne ok. poł. 1995 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200