DEC 2100 kluczem do strategii Digitala

Jednocześnie z informacją o stracie 1,7 mld USD w II kw. br. Digital podał do wiadomości, iż sprzedaż systemów Alpha AXP przekroczyła o 15 mln wartość sprzedaży systemów VAX VMS.

Jednocześnie z informacją o stracie 1,7 mld USD w II kw. br. Digital podał do wiadomości, iż sprzedaż systemów Alpha AXP przekroczyła o 15 mln wartość sprzedaży systemów VAX VMS.

Łączna sprzedaż systemów Alpha przyniosła 400 mln USD, z czego trzy czwarte to sprzedaż stacji roboczych. Dużym powodzeniem cieszy się serwer DEC 2100 zwany Sable, który pojawił się na rynku w kwietniu. System ten przyczynił się do wzrostu o 90% sprzedaży serwerów Alpha.

Pod względem ceny (29,6 tys. USD) oraz stosunku ceny do wydajności DEC 2100 króluje wśród symetrycznych serwerów wieloprocesorowych RISC (SMP). Podobnego komputera nie sprzedaje ani Hewlett-Packard, ani Sun. Jedynie IBM planuje opóźnioną odpowiedź na Sable.

Za cenę ok. 100 tys. USD (1/3 ceny systemu VAX 4000) można kupić DEC 2100 z czterema procesorami Alpha 190 MHz i pamięcią pół gigabajta. Wysoko oceniana jest też skalowalność serii 2100. Ponadto dostępne są ogromne pamięci dyskowe, szczególnie przydatne dla planowanej międzyuniwersyteckiej sieci ATM. W serwerach można instalować jeden z trzech systemów operacyjnych: DEC OpenVMS, DEC OSF/1 lub Microsoft Windows

NT.

Technologie wykorzystane w budowie DEC 2100 będą stosowane w całej serii Alpha. Według planów Renee Martineza szefa systemów Alpha, powstanie cała linia serwerów od małych do dużych zaś 2100 znajdzie się w jej środku. Do końca roku także duży serwer DEC 7000 będzie wzbogacony o technologię 2100 oraz więcej procesorów. W rezultacie powstanie system SMP, który zastąpi DEC 10000. Można też oczekiwać jedno- i dwuprocesorowych serwerów dla małych grup użytkowników, jak też więcej wersji 2100.

Ponadto linia Alpha AXP będzie prawdopodobnie zmniejszona do czterech serwerów. Można też oczekiwać ściślejszej współpracy między grupą zajmującą się serwerami Alpha a grupą Intel PC.

Na ostatniej telekonferencji szef Digital Corp. Robert Palmer zapowiedział wprowadzenie czteroprocesorowych serwerów opartych na układach Intela. Analitycy sądzą, że firma mogłaby stosować je w maszynach zbliżonych do 2100.

Digital nie podaje danych o ilości sprzedanych systemów, lecz szacuje się, że od kwietnia sprzedano ich 3-3,5 tys., trzykrotnie więcej niż przewidywano. Na skutek niespodziewanego popytu czas dostawy wydłużył się z początkowych dwóch-trzech tygodni nawet do ośmiu. Sprzedaż systemów 2100 uznawana jest więc za ogromny sukces, szczególnie wobec ich zaledwie kilkumiesięcznej obecności na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200