Nowa kolekcja, nowa strategia

Elegancka, wręcz ekskluzywna przy czym praktyczna, wygodna i ekonomiczna - tak można określić jesienną kolekcję IBM. Chodzi oczywiście nie o modę, ale o nowy sprzęt i oprogramowanie. Bogatą ofertę tej kolekcji przedstawiono dziennikarzom 24 października br. na konferencji prasowej w Warszawie.

Elegancka, wręcz ekskluzywna przy czym praktyczna, wygodna i ekonomiczna - tak można określić jesienną kolekcję IBM. Chodzi oczywiście nie o modę, ale o nowy sprzęt i oprogramowanie. Bogatą ofertę tej kolekcji przedstawiono dziennikarzom 24 października br. na konferencji prasowej w Warszawie.

Otwierający prezentację pan Paweł Maksyś, dyrektor handlowy IBM Polska, stwierdził: - Dziś jest dla nas bardzo ważny dzień, gdyż ilość produktów, które wprowadzamy na rynek jest rzeczywiście ogromna. (...) Jedna z tych maszyn, komputer przenośny ThinPad 755CD (z napędem CD-ROM, zintegrowanym modemem, głośnikami stereofonicznymi oraz nadajnikiem-odbiornikiem pracującym w podczerwieni) odzwierciedla technologię, której można by spodziewać się dopiero jutro, a dostępna jest już dziś.

W najnowszej jesiennej ofercie IBM znajdują się: rodzina komputerów Aptiva, która ma zastąpić znaną linię PS/1, stacje robocze IBM PC 300 i PC 700, serwery sieci lokalnych m.in. PC Serwer 500 oraz trzy linie komputerów przenośnych ThinkPad. Na konferencji zaprezentowano również system operacyjny Warp - OS/2 v. 3.

Komputery linii Aptiva, które na rynku pojawiły się z początkiem października, są sprzedawane w Europie poprzez 48 sieci sklepów typu supermarket - jest to nowy kanał dystrybucyjny sprzętu tej firmy. Aptiva jest kontynuacją linii PS/2, przeznaczoną nie tylko do użytku domowego, ale również dla małego i średniego biznesu (stacji benzynowych, sklepów itp.). W jej skład wchodzi gama modeli od 486/25MHz zaczynając a na maszynie Pentium kończąc. Model Multimedia wyposażono w mechanizm rozpoznawania głosu oraz urządzenia TV i Hi-Fi. Ma on również Multimedia Guide - przewodnik po multimediach - pozwalający użytkownikowi zapoznać się ze wszystkimi możliwościami tego sprzętu.

IBM Aptiva dostarcza rozrywki, edukuje, zarządza finansami rodziny, a podczas nieobecności właściciela może nawet wykonywać zaplanowane wcześniej zadania. W komplecie z komputerem dostarczane są: monitor, klawiatura, mysz i zestaw oprogramowania (m.in. DOS, Windows), a więc wszystko, co jest potrzebne, by z maszyny można było korzystać zaraz po zakupie. Komputery odpowiadają surowym szwedzkim standardom MRP11 na emisję promieniowania oraz standardom EPA Energy Standard na niskie zużycie energii. Zainstalowane w maszynach tej rodziny specjalistyczne oprogramowanie przyspiesza i ułatwia konfigurację komputera.

Największe zmiany, z wejściem na rynek jesiennej kolekcji IBM, nastąpiły w stacjach roboczych tej firmy. Jak stwierdził pan Marek Stelmasik z IBM Polska, technologia nowych IBM PC jest wręcz nieporównywalna do wszystkiego, co było do tej pory w maszynach tej klasy. Nowe stacje robocze IBM PC obejmują dwie serie 300 i 700, druga wyłącznie z procesorem Pentium.

Przyglądając się stacjom roboczym IBM już na pierwszy rzut oka widać zmiany. Zastosowano ciekawe rozwiązanie polegające na tym, że cały komputer zamykany jest zasuwanym panelem na wierzchu którego jest zamek. Do tak zabezpieczonej maszyny praktycznie nie ma dostępu, nawet dyskietki nie ma jak włożyć. Stacje robocze oferowane są w dwóch standardach obudowy. Komputer tak "opakowano", że może on zarówno stać (wieża) jak i leżeć, nie tracąc przy tym eleganckiego wyglądu. Standardowo zainstalowany firmowy pakiet Easy Tools upraszcza administrowanie systemem, ułatwia diagnostykę w przypadku awarii, pozwala na oszczędne i wydajne korzystanie z komputera oraz na łatwe instalowanie i uruchamianie dodatkowych adapterów, a ponadto umożliwia też kopiowanie na dyskietki oryginalnego oprogramowania systemowego zainstalowanego standardowo na twardym dysku.

Modele 700 są wyposażone w procesor Pentium 90 MHz lub 100 MHz, twarde dyski: 364, 540, 728 MB i 1 GB. Seria ta wyposażona jest w 8 lub 16 MB pamięci z możliwością rozszerzenia nawet do 192 MB. Największa pamięć dyskowa dla serii 700 obecnie wynosi 4 GB. Nowością są też standardowo wbudowane multimedia - mikrofon, głośniki itp.

Jeżeli zaś chodzi o serwery sieci lokalnych IBM, to linia produkcji tego sprzętu została uzupełniona na dwóch końcach, a więc z jednej strony przybyło serwerów dla małych sieci, a z drugiej dużych maszyn. Wśród dużych maszyn mamy IBM Serwer 95A z wbudowaną macierzą dyskową oraz największy IBM Serwer 500. W nowej ofercie klient wraz z serwerem otrzymuje całe potrzebne oprogramowanie sieciowe, m.in. oprogramowanie novellowskie, pakiet zarządzający siecią oraz oprogramowanie potrzebne do zainstalowania UPS.

Na konferencji w Warszawie przedstawiono również nowy system operacyjny - OS/2 Warp. Jest to prawdziwy system wielozadaniowy, który zdaniem pracowników IBM już dziś oferuje użytkownikom funkcje, których od miesięcy zapowiadany system Chicago firmy Microsoft, nigdy mieć nie będzie. Warp, to możliwości działania na jednym komputerze 32- i 16-bitowych aplikacji dla systemów DOS, Windows i OS/2, przy małych wymaganiach sprzętowych -wystarczy 4MB pamięci RAM i procesor 386SX.

Nowy system operacyjny będzie udostępniony w dwóch wersjach. Pierwsza dla użytkowników, którzy już pracują w Windows oraz druga wersja - pełniejsza wraz z wbudowanym kodem Windows (ta pojawi się nieco później). Warp zawiera BonusPak - zestaw aplikacji napisanych specjalnie dla OS/2, wiele popularnych programów użytkowych oraz wybór aplikacji dających dostęp do Internetu. Zasadniczą część BonusPak stanowią: edytor tekstu, bazy danych, arkusz kalkulacyjny, program do sporządzania wykresów i program do tworzenia raportów w oparciu o bazy danych. Wprawdzie nie ma jeszcze polskiej wersji Warpa, ale może cieszyć decyzja o jego polonizacji. OS/2 Warp po polsku powinien być w sprzedaży w przyszłym roku.

Nowa strategia handlowa IBM polega m.in. na zmniejszeniu liczby nazw towarowych oraz uproszczeniu i ujednoliceniu oznakowania. Odtąd dla komputerów tej firmy mamy nie dziewięć a tylko cztery nazwy: Aptiva, ThinkPad, IBM PC, IBM PC Serwer. Przyjęto system oznaczeń produktów wg schematu IBM PC AB0 - ccccc, gdzie A - to numer serii, B - liczba kieszeni, C - procesor i zegar (np. IBM PC 750-P90 oznacza komputer serii 700 z procesorem Pentium i zegarem 90 MHz).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200