Wojna HP z IBM

Hewlett-Packard zamierza przejąć część rynku opanowaną przez komputery AS/400 firmy IBM uruchamiając program Open Midrange Alternative. W jego ramach będzie oferować unixowe serwery HP 9000 z 30 % bonifikatą.

Hewlett-Packard zamierza przejąć część rynku opanowaną przez komputery AS/400 firmy IBM uruchamiając program Open Midrange Alternative. W jego ramach będzie oferować unixowe serwery HP 9000 z 30 % bonifikatą.

Serwery sprzedawane będą razem z zestawem narzędzi, ułatwiającym użytkownikom AS/400 migrację do nowego środowiska pracy klient/serwer. Bodźcem do uruchomienia tego programu były ostatnie badania rynku, które ujawniły, że część użytkowników AS/400 zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat przejść do unixowego środowiska pracy i korzystać z usług oferowanych przez sieci używające protokołu komunikacyjnego TCP/IP. Wraz zuruchomieniem programu HP utworzył 7 punktów konsultacyjnych dla potencjalnych "migrantów", w tym 2 w Europie.

Dużym powodzeniem cieszył się podobny, uruchomiony kilka lat temu, program Mainframe Alternative, na którym HP zarobił ponad 1 mld USD. Jednak tym razem zadanie wydaje się być trudniejsze, tym bardziej, że IBM nie zamierza przyglądać się akcji HP bezczynnie.

Pierwszą reakcją na szeroko reklamowany w prasie amerykańskiej nowy program HP, było zamieszczenie płatnych ogłoszeń w The New York Times, The Wall Street Journal i Financial Times, w których IBM starał się przekonać klientów, że lansowany przez HP program jest bezwartościowy. Drugim było podjęcie decyzji o sprzedaży systemów AS/400 po nowych, konkurencyjnych cenach. Wszystko to dzieje się w okresie, gdy jednocześnie IBM szykuje się do wprowqadzenia na rynek nowego modelu AS/400, opartego na PowerPC (poł. 1995 r.) i nowego systemu operacyjnego (pod koniec br.), który będzie wyposażony w interfejsy umożliwiające używanie unixowych aplikacji.

Mimo bardzo szeroko zakrojonej akcji, HP nadal natrafia na opory np. sklepów komputerowych, które na razie boją się przeskoczyć z niezawodnych "koni roboczych", za jakie uchodzą AS/400, na mniej niezawodne środowisko unixowe.

Szerzej o zaletach i wadach systemów typu midrange HP i IBM oraz o ocenie rynku można przeczytać w CW 39 z 24 pażdziernika br. Według użytkowników konkurencyjne systemy prezentują się bardzo podobnie (HP 9000 - 6,6, AS/400 - 6,4; skala: 1 - 10).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200