Duże i mniejsze systemy celne firmy Unisys

Australia. Kontrolą przepływu ludzi i towarów poprzez granice Australii zajmuje się agencja rządowa ASC (Australian Customs Service). Jej pieczy podlega ok. 100 przejść granicznych a także kilkadziesiąt tysięcy km linii brzegowej wokół Australii. ASC jest odpowiedzialna zarówno za bezpieczeństwo państwa, jak i za wpływy z tytułu odpowiednich opłat do budżetu. Rocznie ASC dostarcza przeciętnie ponad 10 mld USD do skarbu państwa. Jest to - po podatkach - drugi co do wielkości składnik wpływów do budżetu Australii.

Australia. Kontrolą przepływu ludzi i towarów poprzez granice Australii zajmuje się agencja rządowa ASC (Australian Customs Service). Jej pieczy podlega ok. 100 przejść granicznych a także kilkadziesiąt tysięcy km linii brzegowej wokół Australii. ASC jest odpowiedzialna zarówno za bezpieczeństwo państwa, jak i za wpływy z tytułu dpowiednich opłat do budżetu. Rocznie ASC dostarcza przeciętnie ponad 10 mld USD do skarbu państwa. Jest to - po podatkach - drugi co do wielkości składnik wpływów do budżetu Australii.

Istniejące systemy komputerowe wspomagające pracę ASC oparte były na rozwiązaniach IBM. Obecnie przyjęto założenia, że istniejące aplikacje MSV będą przekształcane do pracy w środowisku systemów otwartych. Przejście z sieci typu SNA do rozwiązań opartych na standardzie OSI obok innych zalet pozwoli na uniezależnienie się służb celnych od jednego dostawcy sprzętu i oprogramowania. Jednocześnie przyjęto założenie, że cały proces nie spowoduje żadnych reperkusji w działaniu obecnego systemu oraz że nowe opracowania będą dostępne dla wszystkich dotychczasowych użytkowników systemu.

Na wykonawcę całego przedsięwzięcia wybrano firmę Unisys. Wartość podpisanego kontraktu wyniosła 26 mln USD. Zasadnicze cechy przyjętego rozwiązania przez Unisys to:

- wykorzystanie narzędzi Unisys LINC (4GL/CASE) w celu budowy kompletnego środowiska pracy dla wykorzystywanych aplikacji

- sukcesywna zamiana pracujących produktów IBM na sieciowe urządzenia węzłowe (przełączająco-pakietowe) firmy Unisys. Pozwoli to na budowę sieci szkieletowej Open X.25. Przyjęcie tego rozwiązania zwielokrotnia możliwości połączeń, szczególnie ze względu na istniejącą sieć pakietową Telecom Austpac

- implementacja Unisys Open Architecture, korzystającej m.in. ze środowiska rozproszonej bazy danych Oracle oraz wykorzystującej współpracę architektur SNA i DCA

- przejście do rozwiązań zgodnych z OSI jak technologia Token Ring dla stacji roboczych oraz zastosowanie MHS (Message Handling System) czy FTAM (File Transfer and Access Method)

- możliwość korzystania z takich popularnych produktów jak Windows, Word, Excel

- do przesyłania między komputerami danych zawartych w nierzadko skomplikowanych formularzach będzie wykorzystana norma EDI (Electronic Data Interchange). Wiele urzędów celnych na całym świecie wybrało jako standard dla opisu swoich dokumentów system EDIFACT.

India. Projekt, zrealizowany dla hinduskich władz celnych wdrożono w zainstalowanym w Bombaju mainframe Unisys Series 1100/74. Dla sześciu systemów komputerowych umiejscowionych w Saharze, Bombaju, Madrasie, Kalkucie, Conchin i Delhi odgrywa on rolę komputera typu host.

Oprogramowanie wspomagające pracę celników w czasie rzeczywistym opracowano przy użyciu narzędzia Mapper (4GL) firmy Unisys. Oprogramowanie dla hinduskich urzędów celnych zawiera m.in.:

- Import General Manifest Module (moduł importu wykazów przewożonych towarów). Pozwala na rejestrację danych zawartych w wykazach oraz na dołączanie poprawek czy uzupełnień.

- Bill of Entry Appraisal and Retrieval of Past Precedents (wycena towarów na podstawie deklaracji oraz odszukiwanie podobnych zgłoszeń celnych). Importer przedkłada celne rachunki (świadectwa pochodzenia - Bill of Entry), które są podstawą do naliczenia należności celnych. Moduł jest podzielony na cztery składowe części: obsługa terminali, wspomaganie wycen, obsługa decyzji celnych, równolegle prowadzona kontrola pracy.

- Test Report Module. Moduł służy do przedstawienia wielu wycen dołączonych do decyzji celnej dla wybranej dostawy towarowej.

- The Licence Module. Moduł obsługujący pracę departamentu koncesji, w tym rejestrację oraz stopień wykorzystania zezwoleń w zestawieniu z rachunkami przedłożonymi służbom celnym.

- Cash Module. Moduł obsługuje rachunkowość, pozwala na sporządzanie codziennych raportów nt. wpływów itp.

- Docks Module. Moduł pozwala na przedstawienie dokumentów związanych z dalszym losem towaru dla określonej decyzji celnej.

- Manifest Closing Module. Moduł do obsługi celnej przewożenia towarów bezcłowych.

Efektem wdrożenia systemu była szybsza o ok. 40% obsługa celna oraz zwielokrotniona możliwość uzyskiwania informacji handlowych np. dla celów planowania struktury podatków.

Mauritius. Dla służb celnych na wyspie Mauritius Unisys opracował aplikację ASYCUDA, uruchamianą na platformie PC. System obsługi służb celnych zainstalowano w trzech miejscach - na lotnisku, w porcie i w centralnej siedzibie instytucji celnej. Na lotnisku zbudowano sieć LAN z 10 komputerami PC i dwoma serwerami PC, w porcie podobnakonfiguracja składa się z 16 PC i dwóch serwerów. W siedzibie zarządu służb celnych wystarcza sieć LAN z 4 komputerami PC i jednym serwerem. Do każdego z komputerów PC dołączono drukarkę matrycową 80-kolumnową.

Kolumbia. Kolumbijskie służby celne są wyposażone w trzy urządzenia Unisys U6000 model 700 współpracujące z bazą danych Oracle. System jest zainstalowany w stolicy kraju, Bogocie i wkrótce będzie połączony z większymi miastami kraju za pośrednictwem sieci pakietowej X.25.

Ważne dokumenty celne są skanowane i zapisywane na nośnikach pamięci. Niektóre z pól formularzy są w trakcie takiej archiwizacji odczytywane za pośrednictwem oprogramowania typu OCR i zapisywane do rekordów bazy danych Oracle. Na podstawie tych danych można opracować zbiorcze raporty i zestawienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200