Malowanie na ekranie

W tym wydaniu "Komputer na biurku" prezentujemy kolejny program z pakietu CorelDRAW! 5.0. Jest to aplikacja służąca do obróbki ilustracji - PHOTO-PAINT w wersji 5.

W tym wydaniu "Komputer na biurku" prezentujemy kolejny program z pakietu CorelDRAW! 5.0. Jest to aplikacja służąca do obróbki ilustracji - PHOTO-PAINT w wersji 5.

Program ten umożliwia wydajną i skuteczną elektroniczną obróbkę obrazu wczytanego do komputera. Efekty takie jak: maskowanie, retusz, korekta koloru czy triki pozwalają na uzyskanie interesujących ilustracji, które mogą być stosowane we wszelkiego rodzaju broszurach, prezentacjach i dokumentach. Cóż więc nowego w kolejnej wersji?

Nowy interfejs, nowe możliwości

Nowy, zmieniony interfejs użytkownika zauważyć można tuż po uruchomieniu programu. Na górze ekranu przybyła listwa narzędziownika (toolbar) znana z wielu innych aplikacji windowsowych. Zawiera użyteczne i najczęściej stosowane narzędzia. Zawartość listwy można zmieniać w zależności od włączonej opcji. Po wskazaniu dowolnego piktogramu automatyczny sufler objaśnia jego znaczenie. Color Manager jest ten sam, co w module Draw i ułatwia operowanie kolorem. Poza wprowadzonymi standardowymi parametrami pracy kilkunastu monitorów można przeprowadzić także kalibrację ręczną.

Użytkownikówy, którzy już od pewnego czasu mają do czynienia z pakietem CorelDRAW zapewne nie ucieszy informacja, że nastąpiło sporo zmian w rozwijanym menu. W miejsce Display pojawia się View, zupełnie inaczej rozmieszczono i wzbogacono menu efektów oraz dodano kilka nowych pozycji. Pojawiło się także zarządzanie obiektami bitmapowymi, które mogą być obsługiwane podobnie jak w module Draw - oczywiście w znacznie ograniczonym zakresie.

Zgodnie z zasadą, że lepsze jest wrogiem dobrego autorzy programu nieco zmienili i uzupełnili narzędziownik widoczny standardowo po lewej stronie ekranu. Przede wszystkim przybył piktogram obsługi maskowania. Poza regularnymi maskami o kształcie prostokąta i elipsy, można zadeklarować obiekt dowolnego kształtu (lasso, magiczna pałeczka, pędzel), który dodatkowo daje się dowolnie modyfikować. Maska może być półprzezroczysta z regulowanym stopniem przenikania.

Kompletny opis możliwości programu PHOTO-PAINT zawiera instrukcja obsługi.

Instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi programu jest częścią wspólnego dla całego pakietu podręcznika. Utrudnia to korzystanie z niego, gdyż łatwiej byłoby korzystać z cieńszego, poświęconego tylko wybranemu modułowi. W obecnej wersji indeks podzielono na moduły i najpierw należy znaleźć odpowiedni spis, a dopiero potem - interesujące nas hasło.

Zaletą instrukcji jest bogactwo ilustracji. Dzięki nim łatwiej jest zobaczyć i zrozumieć np. efekty specjalne niż pracować metodą prób i błędów na ekranie komputera (zwłaszcza, że nie wszystkie określenia w j. angielskim są jednoznaczne dla polskiego użytkownika).

Znaczną pomocą dla osób korzystających z Corela jest Quick Reference Guide, czyli krótki "bryk" zawierający spis

wszystkich menu oraz piktogramów z krótkimi opisami.

Gdybym był bogaty...

... to kupiłbym pakiet CorelDRAW! 5.0 choćby tylko po to, abybawić się ilustracjami stosując przeróżne efekty specjalne. Jednakże cena jest dla mnie, jako osoby nie wykorzystującej tego programu w celach zarobkowych, nie do przyjęcia: prawie 900 USD. Niestety pakiet jest tak skonstruowany, że poszczególne części nie mogą praktycznie pracować rozłącznie (korzystają z tych samych modułów). A przecież nie muszą mnie interesować pozostałe programy pakietu. Pod tym kątem stworzony został również niestety podręcznik użytkownika - dwa tomy dla 10 aplikacji.

Polonizacja Corela.

Jeśli kolejne wersje tego programu będą nadal ukazywały się w tak stosunkowo krótkich odstępach czasu, to nie ma co liczyć na wersję polską. Muszę przyznać, że firma Micrografx wykonała dobry "ruch", spolszczając wersję Designera (4.01a) - nowszą od obecnej na rynku zachodnim. Dzięki temu można kupić najnowszą polską wersję Designera i bardzo starą Corela. Na razie nic nie wiadomo czy najpierw będzie CorelDRAW! 6.0 czy 5.0 PL.

Dla pracowni DTP, które decydują się na zakup całego pakietu jest to niewątpliwie oferta cenowo najkorzystniejsza. Natomiast jak przyjmą Corela dotychczasowi użytkownicy konkurencyjnych programów (zwłaszcza firm Adobe i Micrografx) zdecyduje także polityka Corela, a więc możliwość dokonywania oddzielnego zakupu poszczególnych modułów oraz tzw. cross upgrade'ów z innych programów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200