Uczciwością i pracą...

Jedną z imprez towarzyszących tegoroczemu Softargowi, były obchody 10-lecia działalności katowickiej firmy MiCOMP. Ponieważ jest to najstarsza prywatna frirma komputerowa na Śląsku sądzę, iż warto z tej okazji zapoznać się z jej dokonaniami.

Jedną z imprez towarzyszących tegoroczemu Softargowi, były obchody 10-lecia działalności katowickiej firmy MiCOMP. Ponieważ jest to najstarsza prywatna frirma komputerowa na Śląsku sądzę, iż warto z tej okazji zapoznać się z jej dokonaniami.

MiCOMP powstał w 1984 r, rozpoczynając działalność w dziedzinie integracji systemów komputerowych. Oferował on ośrodkom obliczeniowym eksploatującym wówczas systemy ODRA/ICL własny produkt - programowany multiplekser komunikacyjny MPXSCAN, który stworzył użytkownikom możliwość efektywnego korzystania z systemu operacyjnego GEORGE 3 i umożliwił tworzenie zalążków sieci rozległych. (Urządzenie to zdobyło monopolistyczną pozycję na rynku i wdrożone zostało w ponad stu ośrodkach obliczeniowych).

Sukces MPXSCAN i kolejnych programowych oraz sprzętowych produktów komunikacyjnych był możliwy dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na mikrokomputery i urządzenia telekomunikacyjne oraz antyimportowemu charakterowi produkcji. Natomiast doświadczenie wynikające z konsekwentnego rozwoju własnej linii produktów komunikacyjnych umożliwiło wyspecjalizowanie się firmy w dziedzinie integracji systemów komputerowych i wykształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry oraz zbudowanie odpowiedniego zaplecza technicznego.

Obecnie integracja systemów komputerowych jest nadal jednym z głównych kierunków działania firmy. MiCOMP oferuje produkty własne i innych producentów, takich jak np. Network Designers, które reprezentują koncepcję systemów otwartych i integrują sieci lokalne z dużymi systemami komputerowymi również w środowisku Windows. Ponadto firma wykonuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania technicznego systemów, doboru sprzętu i

oprogramowania, wyposażenia w osprzęt sieciowy oraz instalację lokalnych sieci komputerowych pracujących w standardzie Ethernet.

Cztery lata temu MiCOMP rozpoczął współpracę z urzędami administracji samorządowej w zakresie komputeryzacji miast i gmin. Efektem podjętych wówczas prac jest proces wdrażania systemu MAGISTRAT w kilkunastu urzędach województwa katowickiego i bielskiego. Głównym celem systemu jest usprawnienie zarządzania urzędem, obsługi mieszkańców oraz skuteczności ścigania należności do skarbu miasta.

W pierwszej fazie wdrażania system MAGISTRAT zapewniał urzędom podstawowe środki informatyczne - komputer osobisty i moduły programowe, umożliwiające tworzenie oraz aktualizację podstawowych baz ewidencyjnych: systemy naliczania i ewidencji podatków, ewidencji ludności, ewidencji działalności gospodarczej, finansowo-księgowy itp. Doświadczenie urzędów wynikające z pierwszej fazy wdrażania systemu przekonały samorządy gmin o celowości i efektywności dalszej komputeryzacji.

Dzięki temu można było przejść do kolejnej fazy komputeryzacji gminy, w której eksploatowane aplikacje udostępniane są większej liczbie użytkowników (urzędników) przez zastosowanie wielodostępnych modułów programowych i rozwiązań sieciowych.

Trzecią fazą rozwoju systemu MAGISTRAT jest system MAGISTRAT II for Windows, kompleksowy i zintegrowany system informacyjny korzystający z baz danych SQL oraz technologii klient/serwer w środowisku MS-Windows.

Projekt ten realizowany jest od półtora roku, a system docelowy wykonywać będzie wszystkie sprawdzone w systemie MAGISTRAT funkcje ewidencyjne i fiskalne oraz zawierać geograficznie zorientowany podsystem wspomagania decyzji.

Wybrane do realizacji projektu narzędzia programowe zapewniają przeniesienie danych ewidencyjnych z baz eksploatowanych do bazy danych SQL systemu docelowego, poprawę bezpieczeństwa danych, lepsze zabezpieczenie danych przed dostępem osób niepowołanych, wymianę danych z innymi systemami informacyjnymi i możliwość instalacji w dowolnym środowisku informatycznym.

Pierwsze elementy MAGISTRATU II for Windows są wdrażane w kilku urzędach miast i gmin. Urzędy te wybrały ofertę firmy MiCOMP w drodze przetargu na kompleksową komputeryzację urzędu (Wolbrom, Trzebinia, Dąbrowa Górnicza). Natomiast klientami MiCOMP-u w dziedzinie integracji systemów są: GUS, Bank Przemysłowo-Handlowy, Śląski Dom Maklerski, ABB Zwus Signal Ltd, ABB Zamech Ltd, COIG, Zakłady im. Cegielskiego w Poznaniu, PKM Bytom S.A., Huta im. Sendzimira, Huta Łabędy, Huta Vitkovice k/Ostrawy, kopalnie, GIG, wyższe uczelnie, biblioteki, muzea oraz Związek Gmin Górnego Śląska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200