Oprogramowanie ICOBS

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że krakowski Koncept tworzy dla jednego z banków w Belgii program do obsługi akredytywy dokumentowej. Okazuje się, że niełatwo być prorokiem we własnym kraju. Oto bowiem Unisys Polska wraz z International Systems A/S z Oslo, oferują polskim bankom automatyzację akredytywy dokumentowej: oprogramowanie pod nazwą ICOBS (International COmmercial Banking System). Pakiet ten jest zaprojektowany jako moduł uzupełniający dla typowego systemu księgowości bankowej.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że krakowski Koncept tworzy dla jednego z banków w Belgii program do obsługi akredytywy dokumentowej. Okazuje się, że niełatwo być prorokiem we własnym kraju. Oto bowiem Unisys Polska wraz z International Systems A/S z Oslo, oferują polskim bankom automatyzację akredytywy dokumentowej: oprogramowanie pod nazwą ICOBS (International COmmercial Banking System). Pakiet ten jest zaprojektowany jako

moduł uzupełniający dla typowego systemu księgowości bankowej.

Finansowe operacje dokumentowe, takie jak akredytywa i inkaso dokumentowe, są operacjami bardzo złożonymi. Najprościej mówiąc są to operacje przelewu między bankami lub między bankiem a innym podmiotem. Przelewy takie mogą być dokonywane jedynie przy spełnieniu (zazwyczaj przez podmioty trzecie) określonych warunków zawartych w dokumentach towarzyszących akredytywie. Żeby to wszystko nie było zbyt proste przelew związany z akredytywą może obejmować większą liczbę podmiotów i być obwarowany bardzo specyficznymi dodatkowymi ograniczeniami sformułowanymi, np. w wielostronicowych dokumentach.

Podstawowe funkcje

ICOBS obsługuje akredytywy eksportowe, akredytywy importowe i inkaso dokumentowe. Działa na bazie danych on-line. W razie potrzeby wygeneruje zapisy księgowe do systemu księgowego, z którym będzie zintegrowany. Rozporządza opcjami automatycznego tworzenia listów, teleksów oraz przyjmowania i wysyłania komunikatów SWIFT a także niektórych komunikatów standardu EDI (Electronic Data Interchange). ICOBS ma rozbudowane możliwości

raportowania, a także programowania podejmowania akcji, w ściśle określone momenty dokumentowo-czasowe, których spełnienie uruchamia zdefiniowane przez użytkownika procedury płatności. ICOBS jest systemem wielowalutowym. Kursy i rodzaje walut definiuje użytkownik.

Bezpieczeństwo

Warte zauważenia są mechanizmy zabezpieczeń pakietu. Każdy użytkownik ma przyporządkowaną definicję drzewa menu i wyłącznie po nim może ''chodzić''. Oznacza to tyle, że jeżeli ktoś nie ma uprawnień do danej opcji, to nie będzie w stanie jej nawet zobaczyć. Pewne operacje (np. przelewy powyżej określonej sumy) można zdefiniować tak, że wymagają zatwierdzenia przez dwie lub więcej osób. Uprawnienia do działania w systemie zależą od dwóch rzeczy: uprawnień użytkownika i poziomu zabezpieczeń rachunku do którego się on odwołuje. Dodatkowo ICOBS pozwala na odtwarzanie historii operacji na koncie, a także statystyki pracy poszczególnych pracowników.

Kto tego używa

Użytkownikami pakietu ICOBS, który można przystosowywać do lokalnych wersji językowych są banki niemieckie, norweskie, zwedzkie, czeskie i węgierskie. Firma International Systems A/S z Oslo specjalizuje się w tworzeniu interfejsów pakietu do specyficznych wymagań komputerowych systemów bankowych używanych w różnych krajach, gdzie znajdują się klienci norweskiej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200