Nowe modemy i programy do ich obsługi

Trzy nowe rodzaje modemów wprowadził do sprzedaży Computex Telecommunication z Warszawy. Oto ich krótka charakterystyka.

Trzy nowe rodzaje modemów wprowadził do sprzedaży Computex Telecommunication z Warszawy. Oto ich krótka charakterystyka.

* szybki modem ISDN CX128

Modem pracuje w standardzie ISDN i pozwala osiągnąć prędkość transmisji danych do 128 kbps. Istotną jego cechą jest automatyczna eliminacja echa bliskiego i dalekiego, co pozwala na dupleksową transmisję po telefonicznych łączach abonenckich. Możliwa jest zdalna i lokalna zmiana konfiguracji, siedem pętli testowych oraz bieżące monitorowanie błędów. Modem pracuje synchronicznie na łączach dwudrutowych stałych z szybkościami 48-128 kbps. Zasięgi transmisji zależą od średnicy przewodów i tłumienności linii, np. dla przewodów o średnicy 0,4 mm zasięg wynosi min. 5 km, a dla średnicy 0,5 mm minimum 8 km. Styk z komputerem wykonany jest jako V.24 lub V.35. Modem ten może znaleźć zastosowanie przy łączeniu typu punkt-punkt między komputerami lub połączeniu sieci lokalnych LAN w protokole X.25 lub Frame Relay.

* modem 2 Mbps TADIGAIN 5000

Modem ten pozwala na transmisję z szybkością 2 Mbps po trzech parach przewodów bez regeneratorów sygnałów na odległość min. 4 km (przewody śr. 0,5 mm). Maksymalne osiągane odległości wynoszą 10 km dla par o średnicy przewodów 0,8 mm. Modem pracuje wg standardu HDSL, łączony jest stykiem G.703 lub V.35. Może mieć zastosowanie w telekomunikacji, gdzie zastępuje tradycyjne złącza PCM, pozwalające na uzyskiwanie zasięgów 1,5 km bez regeneratorów sygnału lub też do przyłączania sieci lokalnych do sieci rozległych za pomocą trzech par przewodów. Modem produkuje znana izraelska firma telekomunikacyjna TADIRAN Telecommunication.

* modem synchroniczno/asynchroniczny 1040

Modem ten pracuje w trybie synchronicznym lub asynchronicznym z szybkościami do 38,4 kbps na odległość maks. 19 km. Przy pracy synchronicznej może używać zegara wewnętrznego, zewnętrznego lub z sygnału odbieranego. Zasilany jest bezpośrednio z gniazda RS232. Może pracować na jednej lub dwu parach przewodów miedzianych w konfiguracji punkt-punkt lub wielopunkt. Modem może wykonywać testy V.54 oraz V.52 BER (sygnalizacja testów na diodach LED), które są uruchamiane poprzez złącze RS''Ł'' lub z wewnętrznego przełącznika. Model 1040 ma izolację na transformatorze oraz zabezpieczenie przepięciowe. Może być podłączany poza złączem RS232 przez złącza RJ11, RJ45 lub złącze dla czterodrutu.

Poza modemami oferowany jest też nowy program zarządzania siecią lokalną NetAssistant produkcji UB Networks, pracujący w środowisku Windows. Przeznaczony jest on do zarządzania sieciami lokalnymi składającymi się z 10-250 stacji zbudowanych w standardzie Ethernet i Token Ring. System zarządzania NetAssistant pozwala na graficzne monitorowanie i zarządzanie urządzeniami sieci, krótkie wyjaśnianie problemów występujących w sieci i wskazywanie użytkownikowi metodą krok po kroku sposobu ich usunięcia. Program ułatwia pracę w następujących segmentach:

- NetAdvice. Wbudowany system dający operatorowi całkowity wgląd w wydarzenia zachodzące w sieci.

- Auto-Discovery. Automatycznie znajduje i wyświetla na graficznej mapie sieci każde urządzenie podłączone do sieci.

- Szybka konfiguracja. Funkcja automatycznego przydzielania adresów, program śledzi wszystkie nie używane adresy i przydziela je natychmiast każdemu nowemu urządzeniu w sieci. Użytkownicy mogą także uzyskać informację o wolnych adresach lub przejąć pełną kontrolę nad siecią.

- Segmentacja sieci. System zarządzania segmentami sieci jest prosty i wyświetlany w formie graficznej na ekranie. Można przekonfigurować sieć przenosząc grupy użytkowników do nowych segmentów.

- Fault Management. Automatyzuje czynności kontroli i nadzoru sieci. Możliwe jest także ustawienie w systemie wszelkich poziomów alarmów zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

- FocusView. Skompresowany sposób przedstawienia stanu sieci i jej elementów w czasie rzeczywistym, umożliwia wyświetlenie całej sieci lub każdego jej poziomu aż do pojedynczego elementu sieci.

- SNMP. MIB Viev w NetAssistant pozwala na zarządzanie SNMP. Możliwe jest także konfigurowanie urządzeń mających BootP i TFTP.

Program NetAssistant wymaga komputera klasy 386 (zalecane 486) z procesorem powyżej 25 MHz, co najmniej 10 MB wolnego miejsca na dysku, min. 6 MB (zalecane 8 MB RAM), monitor VGA lub SVGA, mysz, karty sieciowej Ethernet lub Token Ring z NDIS, systemu operacyjnego DOS 5.0, Windows 3.1 lub nowsze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200