Kurs na e-kurs

Koszty systemu szkoleń elektronicznych to nie tylko wydatki na infrastrukturę i licencje - to także, całkiem wymierne, nakłady na tworzenie treści szkoleń.

Koszty systemu szkoleń elektronicznych to nie tylko wydatki na infrastrukturę i licencje - to także, całkiem wymierne, nakłady na tworzenie treści szkoleń.

Firma decydująca się na wdrożenie systemu szkoleń elektronicznych ma do wyboru dwa scenariusze. Pierwszy z nich zakłada wykorzystanie szkoleń tworzonych przez wyspecjalizowane firmy. Ma to niezaprzeczalne zalety, tworzenie szkoleń elektronicznych wymaga bowiem specyficznej wiedzy i doświadczeń - nie tylko z narzędziami, ale także z formułą szkoleń: układem i zakresem materiału, formą audiowizualną itd.

Zaprojektowanie ciekawego kursu elektronicznego, który nie tylko zatrzyma pracownika przed monitorem, ale też rzeczywiście ułatwi mu przyswojenie treści szkolenia, a później sprawdzenia jego wiedzy, daleko wykracza poza umiejętność tworzenia efektownych prezentacji w programie Power Point. Nie bez znaczenia jest też umiejętność takiego zaprojektowania kursu, by podczas jego uruchomienia w sieci firmowej zbytnio jej nie obciążało.

Wynajęcie firmy specjalistycznej gwarantuje, że tworzeniem szkolenia zajmie się osoba o odpowiednich kwalifikacjach. Niestety, takich firm jest kilka, a cena ich usług jest z punktu widzenia wielu przedsiębiorstw raczej nie do zaakceptowania. Każda firma wdrażająca systemy wspomagające e-learning może na życzenie klienta dostarczyć samodzielnie bądź w kooperacji niemal dowolne szkolenie. Oczywiście, cena tej usługi będzie wyższa niż zamówienie szkolenia bezpośrednio na rynku.

Alternatywą dla zakupu szkoleń w wielu przypadkach może być tworzenie ich samodzielnie - zwłaszcza w dziedzinach, które obejmują wiedzę unikalną z punktu widzenia organizacji lub też na tyle podstawową, że zamawianie szkoleń w tej dziedzinie na zewnątrz nie ma uzasadnienia. Budowanie szkoleń we własnym zakresie będzie zwykle tańsze, zwłaszcza, z biegiem czasu, gdy projektanci dobrze poznają już narzędzia do tworzenia kursów. Zdaniem niektórych odbiorców samodzielne przygotowanie szkoleń jest też bezpieczniejsze, gdyż nie wymaga dopuszczania firmy zewnętrznej do tajemnic wewnętrznych przedsiębiorstwa.

Oczywiście, jest możliwy również wariant pośredni, w którym część szkoleń np. językowych czy dotyczących aspektów prawnych jest kupowana od wyspecjalizowanych w wąskich dziedzinach firm zewnętrznych, a część, dotycząca chociażby procedur wewnętrznych czy nowych produktów, jest tworzona wewnętrznie. Na samodzielne tworzenie kursów decyduje się coraz więcej firm. Zdaniem Marka Zawadzkiego z IBM Polska ponad 50% klientów dowiadujących się o e-learning pyta o narzędzia do samodzielnego projektowania szkoleń.

Coś dla programistów...

Firmy decydujące się na projektowanie szkoleń we własnym zakresie znów mają do wyboru dwie drogi. Mogą kupić specjalistyczne narzędzia do tworzenia szkoleń. Pakiety, takie jak Macromedia Authorware czy Instructor Toolbook firmy Click2Learn, umożliwiają projektowanie szkoleń, które przynajmniej pod względem formy zadowolą nawet najbardziej wybrednych odbiorców.

Systemy projektowane w zgodzie z dwoma najważniejszymi standardami dotyczącymi szkoleń elektronicznych to: SCORM (Sharable Content Object Reference Model) oraz AICC (patrz: ramka).

Najbardziej zaawansowane systemy do tworzenia szkoleń elektronicznych zawierają specjalne kreatory poleceń, umożliwiające przynajmniej częściową automatyzację procesu projektowania. Co więcej, mają również wbudowane funkcje umożliwiające śledzenie działań użytkowników kursu, przez co przynajmniej po części zbliżają się już funkcjonalnością do systemów typu LMS (Learning Management System).

Dobrym przykładem kompleksowego systemu do projektowania szkoleń jest Pakiet Macromedia eLearning Suite, składający się z trzech aplikacji: Authorware 7, Flash MX Professional 2004, Macromedia Dreamweaver MX 2004. Oprogramowanie pozwala przy użyciu jednego zestawu treści źródłowych tworzyć wersje szkoleń przeznaczone zarówno do umieszczenia na płycie CD/DVD, jak i w firmowym intranecie. Umożliwia także importowanie prezentacji stworzonych za pomocą pakietu Microsoft Power Point oraz import/eksport danych w postaci plików XML.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200