Multimedialny OS/2

IBM wyposażył system operacyjny OS/2 2.1 w opcje, które pozwalają przesyłać, edytować, zakładać, modyfikować i opracowywać pliki multimedialne.

IBM wyposażył system operacyjny OS/2 2.1 w opcje, które pozwalają przesyłać, edytować, zakładać, modyfikować i opracowywać pliki multimedialne.

Wbudowany w OS/2 2.1 system MMPM/2 (Multimedia Presentation Manager/2) oferuje moduły przeznaczone dla zwykłych użytkowników oraz zaawansowanych programistów. Dzięki temu, że system OS/2 2.1 może pracować w trybie wielozadaniowości z wywłaszczeniem, nadaje się bardzo dobrze do obróbki plików multimedialnych, które zazwyczaj powinny być przetwarzane w czasie rzeczywistym.

MMPM/2 pozwala na dołączanie do komputera urządzeń audio/wideo, odtwarzanie dźwięku i obrazów oraz zapisywanie ich w postaci plików na dysk twardy. Proces obróbki i odtwarzania plików multimedialnych jest uruchamiany przez nałożony na system procesor poleceń Workplace Shell. OS/2 współpracuje z kartami dźwiękowymi M-Audio Capture and Playback (IBM), Pro Audio Spectrum (Media Vision), Soundblaster (Creative Labs) i CD-ROM XA.

System MMPM/2 jest zbiorem narzędzi, które można stosować przy wykorzystaniu wbudowanego w OS/2 interfejsu użytkownika MCI (Media Control Interface). W jego skład wchodzą:

Ultimedia Perfect Image/2 - pakiet do obróbki plików wideo

Ultimedia Builder/2 - pakiet do pisania aplikacji z wbudowanymi elementami animacji lub dołączonymi efektami multimedialnymi

Ultimedia Workplace/2 - pakiet do dołączania plików multimedialnych, które rezydują w bibliotekach różnego formatu baz danych

Ultimedia Manager/2 - pakiet do automatycznego klasyfikowania, przeszukiwania, identyfikowania i sortowania plików wideo. Kluczem przeszukiwania może być kolor, kształt, tekstura lub towarzyszący obrazom tekst.

OS/2 obsługuje obrazy wideo zapisane zgodnie ze standardami: Ultimotion (IBM) i Indeo (Intel). System jest przystosowany do pracy w środowisku sieci komputerowych. Jego zaletą jest możliwość integrowania multimediów z procesorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi i bazami danych. Można np. wbudowywać dźwięk do arkuszy Excel for OS/2 czy Lotus 1-2-3 for OS/2.

Do uruchamiania aplikacji multimedialnych konieczne jest posiadanie komputera wyposażonego co najmniej w procesor 386 SX 25 MHz, 8-12 MB RAM, a zainstalowanie wszystkich narzędzi systemu MMPM/2 zajmuje ponad 40 MB pamięci na dysku twardym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200