Szybciej i więcej

Karta Ethernet ma za zadanie odebranie dostarczonej z komputera informacji, pogrupowanie jej na mniejsze porcje, zwane pakietami, dodanie do każdego z pakietów nagłówka z adresem przeznaczenia i przesłanie tak uformowanych danych dalej, do sieci. Z kolei jako odbiornik danych karta przechwytuje każdy adresowany do niej pakiet, odrzuca nagłówek i składa dane z kilku pakietów w odebrany ciąg informacji.

Karta Ethernet ma za zadanie odebranie dostarczonej z komputera informacji, pogrupowanie jej na mniejsze porcje, zwane pakietami, dodanie do każdego z pakietów nagłówka z adresem przeznaczenia i przesłanie tak uformowanych danych dalej, do sieci. Z kolei jako odbiornik danych karta przechwytuje każdy adresowany do niej pakiet, odrzuca nagłówek i składa dane z kilku pakietów w odebrany ciąg informacji.

Szybkość i przepustowość systemu sieciowego jest określona m.in. przez właściwości serwera plików, stacji roboczych, zastosowanych kart sieciowych, toteż warto zdać sobie sprawę z ważniejszych ograniczeń pracy sieciowych systemów Ethernet.

Pierwsze z nich są związane z samą zasadą działania Ethertnet. Przepustowość tego standardu (802.3) wynosi 10 Mbps (10 Mbitów/s), ale w praktyce jest o wiele mniejsza - a to z dwóch powodów. Po pierwsze, każdy pakiet Ethernet składa się z nagłówka z adresem oraz z porcji przesyłanych danych. Skutkiem tego szybkość transmisji samych danych będzie zawsze mniejsza od 10 Mbps. Po drugie, wraz ze wzrostem liczby stacji roboczych w sieci rośnie także liczba kolizji (prób wysyłania pakietów przez różne karty w tym samym momencie czasu - w razie kolizji następuje wstrzymanie wysyłania danych i ponawianie próby przesyłania po pewnym, wybieranym w sposób przypadkowy okresie), co przy dużym obciążeniu sieci może znacznie obniżyć przepustowość instalacji.

Kolejne ograniczenie wiąże się z oprogramowaniem, które łączy sieciowy system operacyjny z częścią sprzętową karty. Jest to tzw. sterownik karty sieciowej. Napisanie tego typu oprogramowania, które jest jednocześnie niewielkie i odpowiednio szybkie wymaga od programistów dużych umiejętności - na rynku można spotkać zarówno wolne, jak i na szybkie sterowniki kart sieciowych.

Przepustowość przesyłania danych od nadawcy do adresata może być również ograniczona rodzajem szyny systemowej komputera, do którego slotów wsunięto sieciową kartę Ethernet. Większość dzisiejszych stacji roboczych używa 16-bitowych kart Ethernet dołączonych do szyny ISA 8 MHz. Jeżeli jednak do tej samej szyny podłączy się inne karty rozszerzeń jak np. adaptery dysków twardych czy karty graficzne, to powstaje przysłowiowe wąskie gardło.

Sprawa szyny systemowej (jej szybkości działania i "szerokości" - 8, 16 lub 32 bitów przesyłanych naraz wzdłuż szyny) jest szczególnie ważna przy omawianiu właściwości dedykowanych serwerów sieciowych lub wysoko wydajnych stacji roboczych. Jest to bardzo istotne w zastosowaniach wymagających intensywnego przesyłania danych - np. w związku z pracą zespołową (workgroup), przesyłaniem obrazów (imaging) czy plików multimedialnych. Serwery, które oferują takie usługi wielu klientom naraz są zwykle wyposażane w doskonałej jakości podsystemy dyskowe, układy buforujące przesyłanie danych z dysków oraz bardzo szybkie (tj. oferujące dużą przepustowość przesyłania danych) karty Ethernet. Aby zapewnić taką szybkość serwery mają zwykle szynę systemową o możliwie najlepszych właściwościach. Stosowane są szyny szybsze od ISA (np. EISA pracuje przy częstotliwości 33 MHz) oraz szersze - 32-bitowe - jak EISA, MCA czy VL-bus. Odpowiadają im 32-bitowe karty sieciowe, wśród których najczęściej spotykane są karty EISA i VL-Bus. Ocenia się np., że przy porównywalnych warunkach transmisji 32-bitowe karty EISA są o kilkadziesiąt procent szybsze od swych 16-bitowych odpowiedników.

Warto też wspomnieć, że dla komputerów przenośnych dostępne są na rynku niewielkie karty Ethernet standardu PCMCIA-a także adaptery Ethernet dołączane do łącza równoległego notebooka czy laptopa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200