Czy SUPERTAG zakończy erę kodów kreskowych?

International Computers Ltd oraz British Technology Group, firma, która jest właścicielem licencji rozwiązania zwanego SUPERTAG zawarły porozumienie, które może zrewolucjonizować tradycyjnie stosowaną w handlu metodę kodów kreskowych.

International Computers Ltd oraz British Technology Group, firma, która jest właścicielem licencji rozwiązania zwanego SUPERTAG zawarły porozumienie, które może zrewolucjonizować tradycyjnie stosowaną w handlu metodę kodów kreskowych.

Czym jest SUPERTAG?

Jest to zbudowana z krzemu, elektroniczna etykietka na towarze, wyposażona w mikroskopijną antenę, która odbiera sygnały w postaci fal radiowych wysyłanych z urządzenia czytającego znajdującego się w wyposażeniu skanera. W stosunku do tradycyjnego rozwiązania chip krzemowy zastępuje kod kreskowy, natomiast w miejsce skanera optycznego pojawia się odczyt za pomocą fali radiowej. Chip odbija sygnał nadany ze skanera, zwracając przekazaną mu energię przy pomocy zwrotnego sygnału w kierunku skanera.

Początek rewolucji?

SUPERTAG jest nieporównanie (bo kilkadziesiąt razy) szybszy od tradycyjnych rozwiązań opartych na zastoswaniu kodów kreskowych. Poza tym, radiowe urządzenie czytające może znajdować się znacznie dalej od towarów niż dotychczas stosowany skaner optyczny. Innym elementem świadczącym o przewadze nowego rozwiązania jest fakt, że łączy on dwie (rozdzielone dotychczas) funkcje - systemu kodowania towarów (gdyż SUPERTTAG jest czymś analogicznym do paska z kodem kreskowym) oraz systemu przeciwdziałania kradzieżom w sklepach, jako że dopiero po odczytaniu następuje blokada umożliwiająca wyniesienie towaru poza bramkę kontrolną bez uruchomienia sygnału alarmowego.

Zastosowanie SUPERTAGa ułatwi życie kupującym oraz pracownikom sklepów i hurtowni, zwiększy szybkość, wydajność oraz bezpieczeństwo obrotu towarowego. Klient supermarketu nie będzie musiał np. rozładowywać wózka przy kasie. Przy pomocy SUPERTAG-a odczytanie i zsumowanie cen kupowanych towarów będzie szybsze i łatwiejsze.

Praktyczne wykorzystanie zalet SUPETRTAG-a będzie na pewno znacznie szersze. W RPA, gdzie wynaleziono to urządzenie, stosuje się je w kopalniach złota w celu monitorowania górników pod ziemią. Przyszłościowym, wręcz idealnym zastosowaniem SUPERTAG-a może być kontrola celna. Zawartość ładunku ciężarówek na granicach będzie kontrolowana szybko i niezawodnie bez ich otwierania.

Zanim SUPERTAG znajdzie powszechne zastosowanie, trzeba rozwiązać kilka istotnych kwestii natury technicznej i ekonomicznej. Jest to rozwiązanie jeszcze dosyć kosztowne. Poza tym, potencjany popyt na etykiety SUPERTAG, w wys. setek mld sztuk rocznie, trafiłby dziś na barierę... podaży krzemu, mimo że na naszej planecie krzem jest najczęściej spotykanym pierwiastkiem. Trzeba także rozwiązać jeszcze problem powstający przy zastosowaniu opakowań metalowych, które odbijają fale radiowe.

ICL jest żywo zainteresowana wprowadzeniem SUPERTAG-a do użytku, jako że główny brytyjski koncern informatyczny od lat należy do największych w świecie dostawców elektronicznych systemów sprzedaży. Systemy te oferowane są również na polskim rynku, gdzie ICL wyposaża obecnie w elektroniczne systemy obsługi i ewidencji sprzedaży sieć supermarketów GLOBI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200