Pionierzy Itanium 2

HP, IBM i Dell otwierają listę firm, które planują wyposażenie swoich serwerów w nowe układy Itanium 2 - Madison.

HP, IBM i Dell otwierają listę firm, które planują wyposażenie swoich serwerów w nowe układy Itanium 2 - Madison.

"Procesory Itanium 2 gwarantują najwyższą wydajność i najlepszy wskaźnik ceny do wydajności" - mówił Paul Otellini, prezes Intela, podczas uroczystej prezentacji nowych układów. On i jego współpracownicy włożyli wiele wysiłku, by przekonać do swoich racji producentów serwerów. Najłatwiej poszło z HP, tyle że dla firmy, która przy każdej okazji podkreśla swój wkład w stworzenie architektury Itanium, wybór od początku był oczywisty - w dwuletniej perspektywie w świecie 64-bitów nie ma alternatywy dla układu Madison i jego następców. Zaskakująco trudne były rozmowy z Dellem, który z różnych względów zwlekał z udzieleniem poparcia Itanium. Intelowi udało się również namówić do współpracy IBM, ale w tym przypadku trudno mówić o pełnym sukcesie. IBM wprawdzie ma zamiar wykorzystywać Itanium 2, ale jednocześnie przekonuje swoich klientów o wyższości własnych architektur.

Integracja serwerów

HP wiąże z Itanium największe nadzieje, co znajduje odzwierciedlenie w ofercie tej firmy. Serwery z nowym Itanium 2 występują pod nową marką Integrity, obejmującą najwydajniejsze Superdome składające się z 64 i 128 układów Itanium, a jednocześnie skromniejsze kilkuprocesorowe konfiguracje rx5670 i rx2600. Integrity to piąta marka serwerowa w portfolio HP, obok dobrze znanych ProLiant, HP 9000, HP Alpha i NonStop.

Od sierpnia br. będzie można zamawiać modele Superdome w konfiguracjach z 8, 16 i 64 procesorami. Ceny podane przez HP zaczynają się od 260 tys. USD. Na początek przyszłego roku HP przygotowuje premierę serwera ze 128 układami Itanium. Superdome będzie pierwszym serwerem, na którym można jednocześnie uruchomić trzy 64-bitowe systemy operacyjne: HP-UX, Linux i Windows Server.

W sprzedaży są już mniejsze serwery rx5670 (od jednego do czterech procesorów) i rx2600 (jeden, dwa procesory). Podstawowe konfiguracje wyceniono odpowiednio na 27 tys. i 5,4 tys. USD. Jesienią do sprzedaży trafią serwery z 8 i 16 układami Itanium 2. W ofercie HP pojawiły się również stacje robocze z procesorem Madison (cena ok. 5 tys. USD).

Madison w pigułce

Nazwa rynkowa: Itanium 2

Ceny*:

  • Itanium 2 1,5 GHz z pamięcią podręczną L3 cache 6 MB - 4200 USD*
  • Itanium 2 1,40 GHz L3 cache 4 MB - 2250 USD
  • Itanium 2 1,30 GHz L3 cache 3 MB - 1340 USD
Producenci serwerów: Korzystanie z układu Madison zapowiedzieli najwięksi producenci serwerów, m.in. HP, Dell, IBM, Fujitsu, NEC, Unisys, SGI.

Wydajność: Według danych Intela w zależności od konfiguracji Madison oferuje wzrost wydajności o 30-50% w stosunku do poprzedniej wersji Itanium 2 nazwanej McKinley.

64-bitowe systemy operacyjne: Madison działa pod kontrolą systemów: Linux, Windows 2003 Server, HP-UX

*Ceny dotyczą zamówień powyżej 1000 szt.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200