Unia bez węża w kieszeni

Pozyskanie funduszy pomocowych na projekty IT nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać ze względu na legendarną unijną biurokrację.

Pozyskanie funduszy pomocowych na projekty IT nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać ze względu na legendarną unijną biurokrację.

Unijne programy pomocowe z funduszy PHARE skierowane do małych i średnich przedsiębiorstw zostały uruchomione 1,5 roku temu. Dopiero jednak pod koniec 2002 r. zwiększyła się liczba wniosków o dofinansowanie. Wszystkimi programami i funduszami zarządza Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która udziela również akredytacji firmom, które chcą świadczyć usługi finansowane z dotacji UE. Mechanizm finansowania jest we wszystkich programach taki sam. Firma lub instytucja, która uzyskała dotację, musi pokryć z własnych funduszy koszt projektu (np. wdrożenia systemu IT), a następnie - po przedstawieniu faktur - uzyskuje zwrot części kosztów. Jak zapewniają ci, którzy skorzystali z unijnych pieniędzy, dotacje na konto beneficjenta wpływają w ciągu miesiąca od przedstawienia dokumentów.

Bez akredytacji - bez szans

Unia bez węża w kieszeni

Dotacje w programie "Innowacje i technologie" udzielone na wdrożenia rozwiązań IT

Większość dotacji PARP dotyczy badań rynkowych, szkoleń, usług doradczych i analiz. Są również programy dotacji inwestycyjnych. O ile jednak w przypadku dotacji "doradczych" (do 10 tys. euro) procedura wnioskowania jest dość prosta, o tyle w przypadku dotacji inwestycyjnych (do 50 tys. euro) stopień złożoności procedury jest proporcjonalny do kwoty pomocy. "Przygotowanie wniosku do programu "Innowacje i technologie" nie powinno zająć więcej niż trzy do siedmiu dni, angażując głównie księgowego, pracowników IT i pracowników firmy będącej dostawcą technologii" - mówi Krzysztof Rutkowski z krakowskiego Digitlandu, jednej ze 169 firm akredytowanych przez PARP w programie "Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw".

W tej chwili akredytacje PARP uzyskało wiele firm oferujących systemy wspierające zarządzanie małym i średnim przedsiębiorstwem. "Pod koniec tego roku posiadanie akredytacji będzie jednym z głównych kryteriów rozstrzygających, które firmy w ogóle będą brane pod uwagę przy wyborze systemów dla małych i średnich przedsiębiorstw" - uważa Piotr Kościukiewicz, właściciel firmy Doradztwo Finansowe Piotr Kościukiewicz, jednej z wielu, które wyspecjalizowały się w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

W przypadku skali wdrożeń systemów IT kwota 10 tys. euro nie ma dużego znaczenia, ale dla małej firmy to znaczący zastrzyk gotówki, którego brak może przesądzić o odrzuceniu jednego z konkurencyjnych systemów. "Dziewięć na dziesięć firm zastanawiających się nad wdrożeniem systemu IT oczekuje dziś dofinansowania z funduszy europejskich, dlatego zatrudniamy doradcę przygotowującego wniosek i pilotującego całą procedurę" - wyjaśnia Agnieszka Beresińska ze Ster-Projektu, który uzyskał akredytacje w marcu br. Szanse na uzyskanie dofinansowania wcale nie są małe. W marcowej edycji programu "Innowacje i technologie dla rozwoju przedsiębiorstw" złożono ok. 480 wniosków. Dofinansowanie uzyskało 213 projektów, z tego 146 było związanych z wdrożeniami technologii IT. Kwota dofinansowania w przypadku 109 projektów przekroczyła 9 tys. euro. Łączna kwota dotacji przekroczyła 1,5 mln euro.

Pieniądze dla czujnych

Pod koniec maja br. PARP poinformowała o czterech kolejnych dotacjach w ramach PHARE 2001 Spójność Społeczna i Gospodarcza: Fundusz Dotacji Inwestycyjnych, Program Rozwoju Przedsiębiorstw, Program Rozwoju Przedsiębiorstw Internetowych i Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych. Niewykluczone że pojawią się następne. Programy UE niekiedy powstają bardzo szybko, przynosząc korzyść tym nielicznym, którzy zorientowali się wystarczająco wcześnie, aby wziąć w nich udział. Na składanie wniosków do pierwszej edycji Programu Rozwoju Przedsiębiorstw Internetowych PARP dała wnioskodawcom dwa tygodnie, nie uprzedzając wcześniej, że taki program w ogóle powstaje. Wygrywają zatem ci z refleksem.

Zakres tematyczny projektów, które można dofinansować w ramach każdego programu, określono dość szeroko i wiele projektów związanych z usprawnianiem zarządzania, promocją eksportu czy wdrażaniem technologii IT może liczyć na wsparcie z UE. "Działania, które można dofinansować w ramach np. Programu Rozwoju Przedsiębiorstw Internetowych, zostały określone bardzo szeroko. Należą do nich m.in. udostępnianie innym firmom płatnych połączeń internetowych i portali internetowych, produkcja urządzeń do połączeń bezprzewodowych, usług kryptograficznych, zastosowania podpisu elektronicznego, szkolenia poprzez Internet. Pole do interpretacji jest szerokie. W programie "Wstęp do jakości" można wnioskować np. o dotacje projektu wdrożenia systemu informatycznego umożliwiającego zarządzanie dokumentami. Poprawa przepływu dokumentów to istotna poprawa jakości zarządzania firmą" - wyjaśnia Piotr Kościukiewicz. Szerokie pole do interpretacji powoduje jednak, że spośród dwóch identycznych wniosków jeden może otrzymać dofinansowanie, drugi zaś być odrzucony, a następnie przyjęty, bez zmian w kolejnej edycji programu pomocowego. Wszystko to kwestia oceny urzędnika.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200