ATM laureatem

Warszawska firma ATM, producent elektroniki lotniczej oraz dystrybutor i integrator systemów komputerowych, w tym superkomputerowych Silicon Graphics, otrzymała godło, statuetkę i dyplom w kolejnej edycji konkursu "Teraz Polska".

Warszawska firma ATM, producent elektroniki lotniczej oraz dystrybutor i integrator systemów komputerowych, w tym superkomputerowych Silicon Graphics, otrzymała godło, statuetkę i dyplom w kolejnej edycji konkursu ''Teraz Polska''.

Nagrodzony został zaprojektowany i produkowany przez ATM rejestrator lotniczy ATM-QAR z systemem odczytu i analizy danych. Zastosowanie przez polskich inżynierów własnych, śmiałych rozwiązań i najnowszych technologii pozwoliło na skonstruowanie pierwszej w świecie skomputeryzowanej "czarnej skrzynki" z pamięcią elektroniczną.

O "czarnej skrzynce" (która w rzeczywistości jest pomarańczowa) zapisującej dane dotyczące pracy zespołów samolotu oraz działań pilotów, słyszeli wszyscy. Kojarzy się ona z sytuacjami ekstremalnymi, a tymczasem została skonstruowana i działa podczas lotu po to, żeby takich sytuacji nie było. Ciągły zapis wszystkich istotnych parametrów lotu pozwala na eliminację usterek, które nie zauważone mogłyby po jakimś czasie doprowadzić do nieszczęścia.

Jedną z najistotniejszych cech rejestratorów ATM-QAR jest szybkość i łatwość odczytu danych. Odczyt taki można uzyskać nie tylko po każdym locie, ale nawet w jego trakcie. Ponieważ zarejestrowane zostają, poza działaniem sprzętu, również błędy pilota, możliwa jest ich analiza i bieżąca eliminacja.

Wprowadzenie tak nowoczesnych rejestratorów lotniczych w znacznym stopniu zwiększyło bezpieczeństwo lotów. Wystarczy wspomnieć, że ich wprowadzenie kilka lat temu spowodowało natychmiastowe wycofanie z bieżącej eksploatacji i usunięcie usterek w większości samolotów jednej z linii lotniczych. Przeprowadzane tradycyjnymi metodami badanie stanu technicznego samolotów nie wykazywało niedomagań w pracy podzespołów. Trudne do znalezienia (a zagrażające bezpieczeństwu lotu) niedomagania techniczne są obecnie wykrywane i eliminowane w początkowym stadium ich wystąpienia.

Szczególną zaletą rejestratorów ATM-QAR jest rodzaj nośnika informacji, dane zapisywane są nie na taśmie magnetycznej, jak w rozwiązaniach standardowych, ale w elektronicznej pamięci wymiennej kasety. Kształtem przypomina ona dużą i grubą tabliczkę czekolady, nie ma żadnych części ruchomych w środku i stanowi zalany żywicą oraz wzmocniony odpowiednimi kształtownikami metalowymi monolit. Jest bardzo odporna, styki dostępu urządzeń zapisująco-odczytujących stanowią z kasetą jedną całość. W skład nagrodzonego systemu wchodzi również system odczytu i analizy rejestrowanych danych oraz badania zdarzeń lotniczych. Odpowiednie oprogramowanie może pracować na komputerach typu PC lub, w wersji z zaawansowaną grafiką, na systemach Silicon Graphics.

Produkowane przez ATM rejestratory lotnicze z systemem odczytu i analizy danych są wykorzystywane przez amerykańskiego Boeinga, brytyjskie linie lotnicze Britannia Airways, British Aerospace, Civil Aviation Authority, arabskie Emirates Airlines, chińskie China NorthWest Airlines, Czecho-Słowackie Linie Lotnicze CSA, rosyjski Aerofłot. Są one również zamontowane w samolotach PLL LOT, a także w samolocie Prezydenta RP.

ATM jest firmą całkowicie polską i działa od 1987 r. Poza pełnymi instalacjami komputerowymi ATM projektuje i zakłada sieci teleinformacyjne wszystkich typów. Ambicją ATM jest udział we wprowadzaniu do Polski najbardziej zaawansowanych technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200