Czytniki kodów paskowych

Kod paskowy (Bar Code, zwany też kodem kreskowym) jest podstawowym instrumentem tzw. systemów automatycznej identyfikacji i rejestracji danych.

Dlaczego kod paskowy?

Kod paskowy (Bar Code, zwany też kodem kreskowym) jest podstawowym instrumentem tzw. systemów automatycznej identyfikacji i rejestracji danych.

Na Zachodzie, jeszcze kilka lat temu, większość danych w przemyśle i gospodarce wprowadzano ręcznie - czy to w postaci odręcznie wypełnianych formularzy kart pracy, czy też poprzez wstukiwanie ceny towaru w rejestry kas liczących w domu towarowym. Stosowane obecnie na skalę przemysłową systemy wprowadzania i rejestracji danych (m.in. kody paskowe, karty magnetyczne, systemy rozpoznawani pisma typu OCR) pozwalają na o wiele szybsze i mniej omylne rejestrowanie informacji.

Dzięki paskowym symbolom, umieszczanym na każdym praktycznie produkcie możliwe się stało np. takie rozszerzenie asortymentu sprzedaży przez supermarkety, że oferują one tysiące towarów na sprzedaż. Na skutek stosowania kodów kreskowych w procesach produkcji przeciętny nabywca np. samochodu może dobierać wg swojego gustu (w obrębie jednego modelu auta) kilkadziesiąt opcji, związanych z wyposażeniem, kolorem lakieru, typem tablicy rozdzielczej czy silnika.

O szybkim i dynamicznym rozwoju systemów kodów paskowych zadecydowało powiązanie dużej pewności i szybkości odczytu danych z prostotą urządzeń do drukowania i czytania zakodowanych informacji.

Kod paskowy

Kod paskowy jest umieszczany na produktach w postaci grubszych i cieńszych pasków. Nowoczesne typy kodów paskowych pozwalają na zakodowanie oprócz cyfr także liter i wszystkich pozostałych znaków ASCII. Na całym świecie stosuje się kilkadziesiąt standardów kodów paskowych, z czego najbardziej popularne to EAN (European Article Numbering - przedstawia tylko cyfry, każdy znak składa się z 7 elementów, często stosowany przy sprzedaży produktów) oraz Code 39 (zakodowane są cyfry, litery i niektóre inne znaki, jak dolar czy przecinek, każdy symbol składa się z 5 ciemnych pasków i 4 odstępów między nimi, często stosowany w przemyśle). Równie często spotyka się takie kody jak pięciopaskowy kod 2/5, Codabar, ABC Codabar, Code 11, Code 128, MSI czy wiele innych, dobieranych specjalnie do rozmaitych zastosowań.

Kod paskowy może być drukowany na wielu różnych powierzchniach - przy wykorzystaniu samoprzylepnych naklejek, specjalnych opakowań, dołączonych dokumentów, etykiet, metek, listów przewozowych itp. Zależnie od typu urządzeń odczytujących, a także obszaru na którym dane są zakodowane można je odczytywać na odległość począwszy od bezpośredniego dotyku czytnika do tabeli z kodem paskowym aż do odległości ponad 2,5 m.

Przykładowe zastosowania systemów identyfikacji i rejestracji danych, opartych o kody paskowe to rejestracje w handlu czy produkcji (często połączone z systemami przesyłania danych EDI), w magazynach, hurtowniach, w kasach salonów sprzedaży, w księgarniach, bibliotekach, w laboratoriach, szpitalach itp. Firma SKK, do oferowanego przez siebie sprzętu dołącza np. oprogramowanie dla wypożyczalni (175 USD), dla księgarni (485 USD), dla hurtowni (300 USD), a także program do projektowania i druku kodów kreskowych. Podobne programy, do druku kodów na drukarkach matrycowych i laserowych - "Label Designer 3.01" (3 mln 800 tys. zł) czy "cBAR 1.5" (2 mln 800 tys. zł) proponuje dla ew. użytkowników firma DataScan.

Czytanie pasków

Najczęściej spotykanym urządzeniem do odczytu kodu jest czytnik piórowy. Jest to niewielkie urządzenie w kształcie ołówka czy pióra. W jego obudowie znajduje się dioda typu LED oraz detektor światła odbitego (fotodioda lub fototranzystor), które mają układy optyczne zogniskowane dokładnie w tym samym punkcie.

Światło diody LED jest odbijane od białego, nie zadrukowanego papieru w kierunku fotodiody, która zasygnalizuje jego obecność. Natomiast przy natrafieniu na pasek zadrukowany na czarno światło jest prawie całkowicie pochłaniane i nie dociera do fotodiody. W trakcie przesuwania czytnika nad paskami kodu intensywność światła odbitego zmienia się w takt szerokości pasków, co pozwala na zamianę wydrukowanej informacji na sygnały napięciowe.

Dla oświetlania kodów paskowych korzysta się często ze światła widzialnego (o kolorze czerwonym) lub z niewidocznej gołym okiem podczerwieni. Ten ostatni sposób jest zwykle stosowany wówczas, gdy etykieta z kodem kreskowym zakryta jest warstwą ochronną, widoczną tylko przez czujnik, a niewidoczną dla niepowołanych oczu (np. przepustki, karty identyfikacyjne itp.).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200