Taligent

O systemie Taligent mówi się od dawna, ale gdyby zapytać nawet oczytanego informatyka, co to właściwie jest ten Taligent, to otrzymuje się odpowiedzi sprzeczne. Zamieszczamy więc krótką próbę przybliżenia idei stanowiących podstawę działalności firmy Taligent. Sam termin Taligent to zarówno nazwa firmy utworzonej w marcu 1992 r.przez IBM i Apple, nazwa całej rodziny produktów, jak i nazwa systemu operacyjnego. Trzeba więc starannie precyzować, co w danym momencie mamy na myśli.

O systemie Taligent mówi się od dawna, ale gdyby zapytać nawet oczytanego informatyka, co to właściwie jest ten Taligent, to otrzymuje się odpowiedzi sprzeczne. Zamieszczamy więc krótką próbę przybliżenia idei stanowiących podstawę działalności firmy Taligent. Sam termin Taligent to zarówno nazwa firmy utworzonej w marcu 1992 r.przez IBM i Apple, nazwa całej rodziny produktów, jak i nazwa systemu operacyjnego. Trzeba więc starannie precyzować, co w danym momencie mamy na myśli.

Zbliżyć się do użytkownika

Celem działalności firmy Taligent jest radykalna zmiana sposobu tworzenia, konserwacji i używania oprogramowania. Dla osiągnięcia go firma zamierza dostarczać środowiska opracowania aplikacji, systemy rozwojowe oraz zbiór usług systemowych, opracowanych w technologii obiektowej. Mają one:

* Skutecznie zwiększyć wydajność programisty.

* Stanowić bazę nowych aplikacji dla przedsiębiorstw.

* Zmienić sposób podejścia do aplikacji na bardziej odpowiadający przyzwyczajeniom użytkowników.

Główna idea Taligenta sprowadza się do stwierdzenia, że użytkownik powinien przy użyciu komputera rozwiązywać swoje problemy, nie zaś problemy komputera. Do tej pory musiał on uczyć się, jak pracuje komputer i poznać jego ograniczenia. W efekcie współczesny użytkownik musi opanować posługiwanie się kilkoma graficznymi interfejsami użytkowymi, umiejętność poruszania się po różnych sieciach w celu uzyskania dostępu do potrzebnych danych oraz korzystania z oprogramowania, które na skutek małej integracji funkcji zmusza do korzystania z wielu aplikacji. Ponadto wiele aplikacji oferuje mu zupełnie zbędne funkcje, utrudniające posługiwanie się poszczególnym programami.

Taligent zamierza stosować zupełnie nowe podejście do oprogramowania, przez stworzenie takiego środowiska użytkowego i programistycznego, które adaptuje się do potrzeb użytkownika, zamiast zmuszać go do uczenia się, jak komputer działa.

Zwiększyć możliwości programisty

Taligent zamierza zacząć od zwiększenia możliwości programisty. Tylko bowiem programista koncentrujący się na spełnieniu wymagań użytkownika jest w stanie dostarczyć mu zupełnie nowych aplikacji, zmieniających się zgodnie z jego wymaganiami. Z powodu ograniczeń powszechnie używanych proceduralnych języków programowania twórca programów w 80% koncentruje się na konserwacji i poprawianiu już napisanego kodu, zaś tylko 20% czasu spędza na tworzeniu czegoś nowego. Dostarczenie technologii obiektowej (zbiór używalnych wielokrotnie bloków składowych), zawierającej podstawowy kod oraz rozbudowane możliwości funkcjonalne, daje nadzieję odwrócenia tych proporcji czasowych.

Architektura Taligent

Taligent zamierza zintegrować dające się używać wielokrotnie części kodu w "ramy" (frameworks), przeznaczone do wykonywania dobrze sprecyzowanych funkcji komputera. W projekcie Taligent określono wszystkie aspekty działania oprogramowania - łącznie z opracowaniem i działaniem aplikacji oraz stworzono cały zestaw obiektowych modułów. To podejście eliminuje redundancje i powoduje, że każdy moduł programowy jest w stanie współpracować z innymi modułami. Taligent rozciągnął ideę modułów obiektowych dalej niż czyniono to do tej pory. W dół zeszły one aż do poziomu systemu operacyjnego, w górę doszły do poziomu potężnych modułów aplikacyjnych oraz środowiska opracowania aplikacji. W efekcie wydaje się, że udało się usunąć bariery związane z systemem operacyjnym. Firma ma nadzieję, że nowa technologia skróci czas opracowania aplikacji.

Produkty Taligenta

Ramy aplikacyjne

Application Frameworks to główny element składowy Taligenta. Jest to raczej zbiór funkcji niż platforma programowa, realizujących kompletne środowisko programowania obiektowego. Application Frameworks zawiera obecnie ponad 100 różnych "ram" w takich dziedzinach jak: grafika, dostęp do baz danych, multimedia, interfejs użytkowy, wersje narodowe, sieci i przetwarzanie rozproszone. Ponieważ wszystkie "ramy" Taligenta są przenośne, mogą one współdziałać z dowolnym 32-bitowym systemem operacyjnym: OS/2, AIX, HP-UX, z nowymi wersjami System 7 Apple oraz z przyszłym systemem operacyjnym Taligent Object Services.

Upraszczając, można widzieć poszczególne "ramy" jako dostarczoną w puszce określoną funkcjonalność. Jest to model zbliżony do modelu działania dowolnego przedsiębiorstwa. Każdy wydział reprezentuje określone umiejętności i wiadomości: produkcję, marketing czy obsługę finansową. Firma działa dobrze jeśli poszczególne wydziały też działają dobrze, poprawnie komunikują się między sobą oraz poprawnie realizją zadania na styku między nimi. Ten sam model dobrze pasuje do opracowania i używania oprogramowania.

Application Frameworks Taligenta zapewniają podstawowy zestaw funkcji do opracowania i uruchamiania nowych aplikacji. Zestaw wykracza poza typowe funkcje bazowe (napisz znak na ekranie, narysuj prostą), gdyż zawiera takie moduły jak: edytor tekstowy, komplet narzędzi graficznych czy możliwości dostępu do danych w bazie. Wszystkie te "ramy" oparte są na założeniu, że powinny realizować takie zadania, jakie najczęściej wykonuje użytkownik.

Taligent Development System

Oprócz Application Frameworks, Taligent proponuje programistom kompletny zestaw do opracowania aplikacji - Development System. Przewiduje się, że będzie on zawierał zintegrowane środowisko programistyczne języka C/C++ oraz zestaw narzędzi do testowania i uruchamiania aplikacji: debugger, browser klas, system kontroli wersji do pracy grupowej, konstruktor GUI. Celem jest uzyskanie systemu dającego możliwości opracowania jednego kodu źródłowego dla wielu systemów operacyjnych.

Taligent Object Services

Jest to nowy system operacyjny Taligenta. Łącznie z wymienionymi wyżej produktami ma stanowić w pełni obiektowy system operacyjny. System ma być oparty na mikrojądrze Mach 3.0 (opracowanym wspólnie z IBM). Celem jest uzyskanie systemu działającego na ograniczonych zasobach sprzętowych (mała pojemność pamięci), zapewniającego pełną funkcjonalność, zbliżoną do Unixa. Użytkownicy będą w stanie rozszerzać możliwości systemu dodając własne moduły usługowe (lub podmieniając moduły systemowe).

Co jest dostępne?

Taligent zamierza dostarczyć jeszcze w czerwcu br. zestaw Application Frameworks SDK1, przeznaczony dla dużych producentów systemów i sprzętu (HP, Apple, IBM) w celu włączenia podstawowych "ram" do istniejących 32-bitowych systemów operacyjnych.

Pod koniec br. lub na początku przyszłego roku przewiduje się dostarczanie niezależnym twórcom oprogramowania zestawu Application Frameworks SDK2 (na razie w wersji beta) w celu umożliwienia im przygotowania aplikacji komercyjnych. Już wtedy dostępne będą Application Frameworks działające jako nakładka na istniejących systemach operacyjnych OS/2, AIX, HP-UX i System 7.

Taligent Development System pojawi się prawdopodobnie prawie jednocześnie z SDK2, gdyż przewiduje się, że już wtedy będą dostępne na różnych systemach Application Frameworks, stanowiące jego bazę.

Taligent Application Frameworks w połączeniu z Taligent Object Services stworzą obiektowe system operacyjny Taligent, który pojawi się prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie 1995 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200