Motorola - na świecie i w Polsce

Kierownictwo Motoroli twierdzi, że już wkrótce numer osobistego telefonu komórkowego będzie przydzielany w momencie urodzin, podobnie jak numer Pesel. Polska, traktowana jako potencjalny rynek dla 40 mln aparatów komórkowych, staje się więc najpoważniejszym partnerem wśród krajów środkowo i wschodnioeuropejskich.

Kierownictwo Motoroli twierdzi, że już wkrótce numer osobistego telefonu komórkowego będzie przydzielany w momencie urodzin, podobnie jak numer Pesel. Polska, traktowana jako potencjalny rynek dla 40 mln aparatów komórkowych, staje się więc najpoważniejszym partnerem wśród krajów środkowo i wschodnioeuropejskich.

Motorola na świecie - telefonia komórkowa

Na świecie systematycznie rośnie liczba telefonów komórkowych; przyrost wynosi ok. 35% rocznie. W krajach, gdzie tradycyjnie telefonia przewodowa jest niezbyt rozwinięta, telefonia komórkowa rozwija sie szybciej. Prawdopodobnie już w 1997 r. na świecie będzie 100 mln telefonów komórkowych mimo iż jeszcze niedawno przewidywano, że nastąpi to w 2000 roku. Zmniejszają się koszty telefonii komórkowej, sam aparat coraz częściej można otrzymać za darmo, o ile korzystać się będzie z usług sieci. Ceny sprzętu spadają proporcjonalnie do wzrostu liczby użytkowników. Być może proces ten będzie równie gwałtowny, jak w przypadku cen mikroukładów.

Koszt przyłączenia abonenta telefonii przewodowej wynosi obecnie ok. 1000 USD, telefonii komórkowej ok. 700 USD. Systematycznie spadają też ceny usług oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej. Daje o sobie znać zdrowy wpływ konkurencji. Na przykład w W. Brytanii sześciu działających operatorów nie tylko obniżyło opłaty za korzystanie z ich systemów, ale wprowadzeniu całego spektrum zniżek i tańszych taryf spowodowało wzrost liczby abonentów o 0,5 mln.

Cyfrowa telefonia komórkowa GSM

Europejski system cyfrowej telefonii komórkowej GSM (Global System for Mobile Communications) wprowadzany jest w Belgii, W. Brytanii, Szwecji, Niemczech, Norwegii, Austrii, Portugalii, a testowany we Francji i w Hiszpanii. Również wiele państw Bliskiego Wschodu, w tym największe naftowe potęgi, wprowadziło u siebie ten system telefonii komórkowej.

Oferowane przez Motorolę urządzenia infrastruktury GSM obejmują m.in. stacje bazowe (BSS) zawierające w jednej niewielkiej i łatwej do montażu obudowie bazową stację nadawczo-odbiorczą (BTS), obsługującą cztery grupy kanałów radiowych oraz sterownik stacji bazowej (BSC). BSS jest znacznie mniejsza i bardziej energooszczędna niż stosowane dotychczas pojedyncze systemy BTS (stacje nadawczo-odbiorcze) i BSC (sterowniki stacji). Do użytku wprowadzane są także małe, samodzielne wzmacniacze komórkowe TopCell, montowane na dachach lub ścianach w celu poprawy jakości nadawania i odbioru w gęsto zabudowanych miastach. W trudnych warunkach atmosferycznych stosowana jest samodzielna stacja bazowa ExCell.

Systemy cyfrowej telefonii komórkowej GSM obecnie mogą być już wyposażane w tzw. moduły, pozwalające na wzajemną współpracę między BSS Motoroli a urządzeniami bazowymi Siemens EWDS, Ericsson AXE10, Nokia DX200, Alcatel 1000 S12 i Alcatel E10. Motorola zamierza w przyszłości dostosować moduły A do wszystkich producentów telefonii komórkowej. Jednak droga do światowego ujednolicenia sprzętu i systemów łączności komórkowej wydaje się być jeszcze długa.

Przedstawiciele firmy sądzą, że po rozstrzygnięciu przetargów na stworzenie w Polsce dwu sieci telefonii komórkowej GSM, pracujących w paśmie 900 MHz, wykorzystane będą cyfrowe urządzenia Motoroli. Przetarg będzie rozstrzygnięty jesienią br.

W ramach instalowania i uruchomiania instalacji telefonii komórkowej, Motorola oferuje kursy obejmujące praktyczną obsługę sieci, jej eksploatację oraz system zarządzania.

Motorola - Bezprzewodowa Pętla Lokalna WILL

W wielu miejscach, przede wszystkim na terenach wiejskich, zapotrzebowanie na konwencjonalne usługi telekomunikacyjne nie może być zrealizowane ze względu na wysoki koszt instalowania linii kablowych. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie łączności satelitarnej (co wiąże się z dużymi kosztami) lub instalacja proponowanego przez Motorolę systemu WILL.

To najnowsze rozwiązanie bazuje na adaptacji istniejących, znanych technologii analogowej telefonii komórkowej. W systemie Bezprzewodowej Pętli Lokalnej WILL analogowa komórkowa stacja bazowa podłączona jest bezpośrednio do najbliższej kablowej centrali telefonicznej. Tradycyjne telefony są podłączone do serwisu poprzez stacjonarne stacje nadawczo-odbiorcze, bazujące na obecnie stosowanych technologiach komórkowych. Ponieważ stacje bazowe podłączone są do istniejącej sieci telefonicznej (zamiast do specjalnych komórkowych stacji bazowych), ich pojemność może być stosunkowo szybko zwiększana. Użytkownicy systemu praktycznie nie odczuwają jego działania, słyszane sygnały oraz czas oczekiwania na połączenie jest taki sam, jak w konwencjonalnej telefonii przewodowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200