Dyrektorski Monitor

System Monitor- opracowany przez CSBI- jest przeznaczony dla kadry kierowniczej banku. Jego zadaniem jest udostępnienie użytkownikowi codziennej, czytelnej i pełnej informacji na temat działalności banku i jego oddziałów. System ten ma także umożliwiać obserwację zmian zachodzących w czasie pracy banku.

System Monitor- opracowany przez CSBI- jest przeznaczony dla kadry kierowniczej banku. Jego zadaniem jest udostępnienie użytkownikowi codziennej, czytelnej i pełnej informacji na temat działalności banku i jego oddziałów. System ten ma także umożliwiać obserwację zmian zachodzących w czasie pracy banku.

Jedną z głównych zalet systemu Monitor jest możliwość uzyskania informacji o różnym stopniu szczegółowości. System ten umożliwa m.in. codzienną analizę bilansu banku, jego poszczególnych oddziałów lub ich grup. Użytkownik może dowolnie definiować pozycje podstawowego bilansu. Strukturę bilansu mogą tworzyć operacje w zależności od typu podmiotu (operacje z podmiotami finansowymi, niefinansowymi i pozostałe) oraz aktywa wolnozmienne, czyli nieruchomości, środki trwałe i fundusze własne. Monitor ułatwia uzyskanie bardziej szczegółowej informacji o danej pozycji bilansu, np. "Operacje z podmiotami niefinansowymi" i zbadanie struktury walutowej aktywów oraz pasywów. W ten sposób, wg różnych kryteriów można poznać i ocenić każdą pozycję bilansu. Szukając dalej, użytkownik otrzymuje jeszcze bardziej szczegółowe informacje, np. o aktywach w wybranej walucie. Hierarchia dostępu do wszystkich danych jest standardowo zdefiniowana w systemie Monitor.

Monitor przekazuje użytkownikowi informacje przydatne do wszechstronnej i jakościowej analizy aktywów oraz pasywów banku. Umożliwia on obserwacje ich struktur w różnych przekrojach, prześledzenie tendencji zmian. Monitor zapewnia użytkownikowi prosty dostęp do wskaźników obrazujących: efektywność ekonomiczną działalności banku, racjonalność polityki kredytowej, skuteczność wykorzystania zasobów i inne. Sposób prezentacji tych danych w Monitorze ułatwia analizę współzależności zjawisk zachodzących w banku, przyspiesza rozpoznanie tendencji i trendów.

Monitor może być stosowany w każdym rodzaju banku i na szczeblu każdego oddziału. Można go dostosować do obowiązujących procedur, zasad przepływu informacji, ich formy i struktury, również do sprawozdawczości, prowadzonej wg, właściwego dla danego banku, planu kont.

Ta cecha Monitora jest pochodną jego architektury. Dane źródłowe system zbiera i przechowuje we własnych bazach danych, na szczeblu każdego oddziału. Po zamknięciu dnia są one przesyłane do centrali banku (siecią pakietową lub na dyskietce) i integrowane w znajdującej się również tutaj bazie danych systemu. Są one podstawą do automatycznego utworzenia pakietu informacji dla prezesa banku. Analogicznie - baza danych na szczeblu oddziału stanowi podstawę do utworzenia pakietu informacji dla jego dyrektora.

Przetwarzanie danych źródłowych na postać pakietu może odbywać się standardowo lub w sposób zdefiniowany przez użytkownika. Opracowany przez CSBI pakiet standardowy składa się z 500 wzorcowych wykresów i tabel. Informacje w pakiecie ułożone są wg ciągów logicznych i hierarchicznych. Nie pozbawia to użytkownika możliwości dokonywania zmian i uzupełnień, definiowania nowych zestawień i wykresów przez dział analiz i rozwoju banku.

CSBI - autor Monitora - pracuje nad dalszym rozwojem systemu. Obecnie rozpoczęto prace nad wzbogaceniem systemu o funkcje symulacyjne. Będą one ułatwiały prognozowanie, pozwalające ocenić, w jaki sposób bank zareaguje na hipotetyczne zmiany, np. wysokości stóp procentowych, stopy kredytu refinansowego, tendencje inflacyjne itp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200