WinBud 2.30

Jeszcze nie opisywaliśmy w naszym kąciku programu służącego do kosztorysowania robót budowlanych. Dziś jednak mamy taką okazję, więc postanowiliśmy ją skwapliwie wykorzystać. Pojawił się bowiem na naszym rynku kolejny tego typu program pracujący w środowisku MS Windows, co raczej przeważyło szalę. Nosi on nazwę WinBud, a powstał w warszawskiej firmie Chandney Logiciels.

Jeszcze nie opisywaliśmy w naszym kąciku programu służącego do kosztorysowania robót budowlanych. Dziś jednak mamy taką okazję, więc postanowiliśmy ją skwapliwie wykorzystać. Pojawił się bowiem na naszym rynku kolejny tego typu program pracujący w środowisku MS Windows, co raczej przeważyło szalę. Nosi on nazwę WinBud, a powstał w warszawskiej firmie Chandney Logiciels.

Instrukcja i instalacja

WinBud dostarczany jest w wersji jedno- lub wielostanowiskowej - dla 4, 8 lub większej liczby użytkowników. W zależności od liczby towarzyszących mu bibliotek - tzw. KNR-ów (Kosztorys Normatywny Robót), może zajmować jedną lub większą liczbę "gęstych" 5,25" lub 3,5" dyskietek.

Co się tyczy wymagań sprzętowych, to program do poprawnej pracy wymaga komputera z procesorem minimum 386, 3 MB RAM oraz karty graficznej VGA/SVGA, przy czym wygodniej pracuje się na nim z kolorowym monitorem o dosyć dużej rozdzielczości (powyżej 800x600), zaś ze względu na wykorzystywanie typowych czcionek TrueType Arial CE i Times New Roman CE, jest zrozumiałe, że nie zaleca się jego instalowania wówczas, gdy nie dysponujemy w pełni

polskojęzyczną wersją MS Windows.

Podręcznik oraz system kontekstowej pomocy WinBud-a są po prostu świetne. Oba te "dzieła" zostały bowiem bardzo starannie opracowane, bogato zilustrowane oraz dopracowane pod względem merytorycznym. (Podręcznik to blisko 100-stronicowa książeczka, pozwalająca uważnym czytelnikom na łatwe odnajdowanie wszelkich wskazówek, począwszy od pierwszych kroków z programem aż po metodykę pracy, co niezmiernie rzadko zdarza się w tego typu aplikacjach).

W zasadzie szkoda, że podobnych superlatywów nie można w żadnej mierze powtórzyć w odniesieniu do instalatora, który choć działa sprawnie, nie modyfikuje plików konfiguracyjnych w komputerze, informując nas jedynie co i gdzie przyjdzie nam "ręcznie" dopisać po zakończeniu instalacji.

Praca

Ogólnie rzecz biorąc WinBud generuje dwa rodzaje dokumentów - Katalogi i Kosztorysy oraz będące swoistym uzupełnieniem tych ostatnich tzw. Strony Tytułowe zawierające: datę, nazwę budowy, kolejny numer kosztorysu, numer umowy, nazwę inwestora, nazwę wykonawcy, narzuty, stawki, "metkę" kosztorysanta" itd.

W programie tym mianem Katalogu określany jest dokument, który zawiera spis pozycji robót i nazwy wykorzystywanych do ich realizacji elementów. (W trakcie pracy poszczególne pozycje Katalogów mają automatycznie przypisaną domyślną ilość˙=˙1, a program pozwala nam dość wygodnie m.in. z zastosowaniem techniki przenieś i upuść dokonywać wszelkich manipulacji edytorskich). WinBud może przy tym jednocześnie obsługiwać dwa dokumenty tzn. w lewym panelu wolno nam umieścić zarówno dokument typu Kosztorys jak i dokument typu Katalog, w prawym zaś tylko ten ostatni. (Dokument umieszczony w lewym panelu traktowany jest bowiem jako dokument główny i jego dotyczą np. takie opcje menu jak Wydruki czy Plik). Jeśli więc tworzymy własny Katalog to traktujemy go jako dokument główny, natomiast korzystając z Katalogu jak z biblioteki umieszczamy go w prawym panelu, gdyż stanowić on będzie dla nas źródło, z którego będziemy przenosić pozycje do dokumentu głównego.

Kosztorys natomiast to formularz, w którym umieszczamy wszelkie dane dotyczące kosztów inwestycji, przy czym w zależności od potrzeb, czyli np. dokonując wydruku, możemy korzystać zarówno z całości jak i z części informacji wpisanych w trakcie jego powstawania (np. drukowanie tylko zestawienia składników). Kosztorysant może dość dowolnie decydować o układzie graficznym oraz o kolejności podawanych informacji, dzięki możliwości indywidualnego wyboru opcji. Ułatwieniem jest także logiczna i przejrzysta struktura KNR-ów, które podobnie jak katalogi dyskowe przedstawiane są na ekranie w osobnym okienku.

Inne udogodnienia

Program WinBud posiada wiele miłych cech. Jedne z nich, takie jak np paski narzędziowe nie stanowią w zasadzie nic nowego, choć po opanowaniu "znaczków" bardzo ułatwiają pracę, inne jak choćby Blokada Katalogu zabezpieczają nas przed fatalnymi skutkami pomyłek lub, tak jak to ma miejsce w przypadku Obmiarow i Kalkulacji Cen, są po prostu niezbędne. Ciekawe, że autorzy tego programu pomyśleli również o takich drobiazgach jak umieszczenie w menu Plik, komend właściwych Menedżerowi Plików (Kopiuj Dokument, Zmień Nazwę i Usuń), których często próżno szukać nawet w zaawansowanuych edytorach tekstów lub arkuszach alkulacyjnych, a które uwalniają użytkownika od uciążliwego przełączania aplikacji z byle powodu. Ponadto WinBud jest bardzo dobrze zintegrowany ze środowiskiem MS Windows, gdyż zamiast dublować wykorzystuje wszelkie dostępne mechanizmy systemu pozwalając np. na robienie notatek czy końcową obróbkę wydruków.

Na marginesie

Trudno w tak krótkim tekście dokładniej opisać wszystkie opcje i możliwości naszego dzisiejszego gościa. Dość powiedzieć, że liczba dostępnych KNR-ów liczy obecnie ponad 100 pozycji i stale się powiększa, obejmując swym zasięgiem coraz szerszy zakres robót i materiałów. Na ile mogliśmy się zorientować program działa dość szybko, jest dopracowany merytorycznie, a jego przenyślany interfejs użytkownika nie dość że mógłby stanowić wzorzec dla wielu innych aplikacji powstających w kraju, jest łatwy do opanowania po bardzo krótkim treningu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200