Czyżby CA-Ingres?

Amerykańska firma software'owa Computer Associates International Inc. przejęła ASK Group Inc. oraz podpisała umowę licencyjną z EDS (Electronic Data Systems Corp.), co zakończyło trwający 28 miesięcy spór prawny między tymi firmami.

Amerykańska firma software'owa Computer Associates International Inc. przejęła ASK Group Inc. oraz podpisała umowę licencyjną z EDS (Electronic Data Systems Corp.), co zakończyło trwający 28 miesięcy spór prawny między tymi firmami.

CA przejmie kontrolę nad ASK Group wykupując jej akcje o wartości ok. 305 mln USD. Umowa, podpisana 19 maja, wejdzie w życie po upływie karencji wynikającej z ustaw antytrustowych. Najwięksi udziałowcy ASK Group - Hewlett-Packard i EDS - także zgodzili się na odprzedanie swoich akcji (razem - 27% udziałów) firmie CA.

Główni aktorzy

ASK Group jest producentem systemu zarządzania bazami danych Ingres oraz systemów Open ROAD, ManMan/X, SIM/400. Od niedawna firma zatrudnia 2 tys. osób w 82 biurach na całym świecie. Jej obroty w roku podatkowym zakończonym 30 czerwca 1993 r. wyniosły 426 mln USD, jednak w tym roku zanotowała straty wysokości 20 mln USD i zwolniła 20% pracowników. O kłopotach finansowych ASK-u pisaliśmy w CW nr 23 z dn. 6 czerwca br.). Założycielka firmy, Sandra Kurtzig, stwierdziła że jej wykupienie przez CA "było sensowne". "Nasza kompania najwyraźniej straciła impet" - przyznała. "Trzeba było podjąć jakieś działania".

Computer Associates, z siedzibą w mieście Islandia w stanie Nowy Jork, produkuje software na komputery wszystkich wielkości. Największy udział w jej obrotach stanowią systemy do pracy na mainframe'ach (m.in. CA-CAS - kompleksowy pakiet zarządzania przedsiębiorstwem oraz systemy baz danych - datacom i ca-IDMS), jednak firma coraz wyraźniej interesuje się rynkiem oprogramowania dla maszyn klasy midrange i komputerów osobistych. CA zatrudnia ok. 7 tys. pracowników.

EDS działa w więcej niż 30 krajach, zatrudnia ok. 70 tys. ludzi i świadczy usługi integratorskie dla instytucji rządowych i biznesu. Obroty w 1993 wyniosły 8,6 mld USD.

Zgoda buduje

Pogłoski dotyczące możliwości wykupu ASK przez CA zaczęły krążyć już na początku tego roku. Na opóżnienie transakcji wpłynął zapewne fakt, że EDS będący w stanie wojny z CA miał 18% udziałów w ASK-u i swoich przedstawicieli w radzie tej spółki.

Zawarte obecnie porozumienie kończy spór rozpoczęty w styczniu 1992 r. oskarżeniem wniesionym przez EDS, dotyczącym odmowy świadczenia przez CA usług serwisowych wynikających z obowiązujących wówczas kontraktów oraz podniesienia przez tę kompanię opłat i wstrzymania dostaw upgrade'ów dla EDS. W tym samym miesiącu CA odpowiedziało oskarżeniem EDS o rozprowadzanie programów, na które ta firma nie wykupiła licencji. W lipcu 1992 r. EDS przestało wykorzystywać i sprzedawać software CA na rzecz oprogramowania innych dostawców.

17 maja EDS i CA ogłosiły podpisanie dwunastoletniej umowy licencyjnej, przyznającej EDS szerokie uprawnienia w zakresie wykorzystania wszystkich obecnych i przyszłych produktów CA dla potrzeb własnych i w rozwiązaniach oferowanych klientom. Ponadto EDS stanie się wiodącym światowym resellerem (super VAR) produktów CA, w wyniku czego uzyska m.in. prawo do sprzedaży systemu zarządzania środowiskami Unixowymi i sieciowymi CA-UNICENTER za 100 mln USD.

Przewidywania

Analitycy rynku przewidują, że największe prawdopodobieństwo "przetrwania" pod rządami CA ma produkt ASK o nazwie Windows4GL - narzędzie dla projektantów wykorzystujące technikę obiektową, które może współpracować zarówno z Ingresem, jak też z Oraclem, Sybasem i Informixem. Dla nowego właściciela może ono okazać się kolejnym (obok popularnego CA-Clippera i arkusza CA-SuperCalc) przyczółkiem prowadzącym w stronę rynku oprogramowania dla komputerów klasy desktop.

Jeśli CA zdecyduje się kontynuować produkcję Ingersa i wykorzystać doświadczenia zespołu z ASK Group, to ma szanse stać się dominującym dostawcą systemów udostępniających techniki obiektowe twórcom rozwiązań informatycznych przeznaczonych dla biznesu. Otóż CA konsekwentnie prowadzi prace nad wyposażeniem Clippera w pełny zestaw środków programowania obiektowego, a system Ingres ASK-u już jest wyposażony w mechanizmy "hybrydowe", łączące podejście relacyjne z obiektowym.

Ile waży rekin?

CA ogłosiła właśnie swoje wyniki finansowe z ostatniego okresu (patrz tabele). Obroty w okresie dwunastu miesięcy, zakończonym 31 marca br. wyniosły 633,74 mln USD. W porównaniu z poprzednim rokiem dochód netto wzrósł o 63,4%. Przed odliczeniem podatków dochód wynosił 247,992 mln USD.

Zainteresowanie giganta z Islandii, N.Y. oprogramowaniem komputerów średniej wielkości potwierdza zmiana struktury jego obrotów. Obroty w I kw. roku kalendarzowego 1994 wyniosły 633,740,000 USD, a sprzedaż programów dla maszyn klasy midrange stanowiła ok. 85 mln USD, tj. 13,4% tej kwoty, podczas gdy w analogicznym okresie roku '92 przyniosła tylko 7,6% obrotów.

CA ma już za sobą kilka udanych operacji pozyskania nowej technologii razem z firmą, która ją opracowała. Kompilator języka C dla OS/2 - Glockenspiel C - został zakupiony razem z firmą o tej samej nazwie. Podobnie było z popularnym w Polsce Clipperem - CA stało się jego producentem po wykupieniu firmy Nantucket.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200