Mała sieć za darmo

Pełna wersja Novell Small Business Suite na trzy stanowiska będzie dostępna za darmo.

Pełna wersja Novell Small Business Suite na trzy stanowiska będzie dostępna za darmo.

Z niewielkim opóźnieniem Novell rozpoczął dystrybucję bezpłatnej wersji Small Business Suite 6. Zestaw oprogramowania sieciowego SBS 6 Starter Pack zawiera licencje uprawniające do korzystania z niego na trzech stanowiskach. Za wchodzący w skład pakietu serwer NetWare nie wnosi się opłat licencyjnych. Bezprecedensowa oferta powinna zainteresować niewielkie, kilkuosobowe przedsiębiorstwa do korzystania z NetWare, jak również nakłonić do zalegalizowania oprogramowania tych, którzy do tej pory używali go wbrew prawu.

Nie tylko sieć SBS to zestaw aplikacji oferujących komplet usług sieciowych, m.in. narzędzia do zarządzania siecią i zapewnienia jej bezpieczeństwa, aplikacje obsługujące pocztę elektroniczną i mechanizmy wspierające pracę grupową. W skład SBS wchodzą dobrze znane polskim użytkownikom produkty Novella: NetWare, GroupWise, ZENworks for Desktops i Border Manager. Częścią wersji komercyjnej SBS są ponadto aplikacje partnerów Novella, m.in. NAI Virus Scan, NetShield i Tobit FaxWare.

Obecna wersja SBS oznaczona jest numerem 6 (analogicznie do aktualnej wersji systemu operacyjnego NetWare). Na początku przyszłego roku na rynek trafi wersja SBS 6.5, która poza nowym NetWare 6.5 będzie zawierać m.in. serwer aplikacyjny Java. Będzie dostarczana także z dwoma bazami danych open source, a dzięki umowie podpisanej z Computer Associates również rozwiązaniem do sporządzania zapasowych kopii danych.

Korzyść dla każdego

Klient otrzymuje płyty CD z 90-dniowymi wersjami testowymi, których ważność może bezpłatnie i bezterminowo przedłużyć, po dokonaniu rejestracji na stronie internetowej producenta. Na razie SBS Starter Pack można zamawiać u wybranych partnerów Novella. Jesienią ukaże się specjalne wydawnictwo zawierające bezpłatną wersję SBS przygotowane przez IDG Poland, wydawcę tygodnika Computerworld. Nakład publikacji, będącej kompendium wiedzy o NetWare i innych programach wchodzących w skład SBS, został przewidziany na kilkanaście tysięcy egzemplarzy.

SBS Starter Pack można używać na trzech komputerach. Pakiet jest zabezpieczony, tak aby uniemożliwić nieautoryzowane dodawanie kolejnych licencji. Liczbę stanowisk będzie można zwiększyć poprzez zakup tzw. expansion pack. Dodatkowych pięć licencji kosztuje ok. 1 tys. USD, tyle samo co komercyjna wersja SBS na pięć stanowisk. Nadal można będzie jednak korzystać z trzech bezpłatnych licencji. Według Novella oznacza to oszczędność na poziomie ok. 180 USD.

Novell ma nadzieję, że beneficjantami akcji będą również partnerzy firmy. Mogą czerpać zyski z usług związanych z instalowaniem i obsługą bezpłatnej wersji SBS. Od tygodnia Novell prowadzi rejestrację firm, które będą dystrybuować pakiet i świadczyć usługi. Warunkiem jest, aby partner zatrudniał co najmniej jednego specjalistę z certyfikatem Certified Novell Salesperson (CNS).

W lipcu br. Novell zamierza rozpocząć akcję skierowaną do firm produkujących oprogramowanie, np. dostawców systemów finansowo-księgowych, którzy będą chcieli wykorzystać bezpłatny SBS jako element swoich rozwiązań. Natomiast firmy produkujące sprzęt będą mogły oferować komputery z preinstalowanym SBS Starter Pack.

Made in Poland

Inicjatywa ogłoszona tuż przed tegoroczną światową konferencją Brainshare w kwietniu br. w dużej mierze jest zasługą polskiego oddziału. Pracownicy Novella Polska od dwóch lat namawiali kierownictwo koncernu, aby limitowana wersja SBS była oferowana za darmo. Za słusznością tego pomysłu przemawiał sukces przedsięwzięcia, jakim było umieszczenie systemu NetWare na płycie CD dodawanej do miesięcznika PC World, również wydawanego przez IDG Poland.

Cele małe i wielkie

Od dłuższego czasu Novell kieruje wysiłek i ambicje ku innym dziedzinom niż tylko rynek sieciowych systemów operacyjnych. Przecieranie nowych szlaków nie idzie gładko, ponieważ wszyscy mamy głęboko zakorzeniony wizerunek Novella jako wyłącznie dostawcy oprogramowania do łączenia komputerów w sieci.

Inicjatywa rozdawania pełnowartościowej wersji SBS to próba odbudowy pozycji na rynku, o który - jak się jeszcze niedawno wydawało obserwatorom rynku - Novell nie będzie już walczyć. Uświadamia, że Novellowi nadal zależy na tym, by nie wpuścić konkurentów do sieci w aptece, bloku mieszkalnym, niewielkiej spółce. Czy nie jest to jednak krok wstecz na drodze do budowy nowego wizerunku, zapisanego w strategii OneNet? Kolejny raz przekonujemy się, że to, co jest w oczach zagranicznej centrali panaceum na wszelkie problemy, niekoniecznie musi być skuteczne lokalnie. Inicjatywa SBS Starter Pack narodziła się w warszawskim biurze, które gdyby miało moc decyzyjną, wprowadziłoby ją w życie już dwa lata temu. Dwuznaczność sytuacji Novella - z czego zdaje sobie sprawę polski oddział - polega na tym, że z jednej strony firma zabiega o to, by świat docenił jej nowy sposób patrzenia na informatyczne potrzeby klientów, z drugiej zaś nie może zerwać z przeszłością. Sprzedaż NetWare i towarzyszących mu aplikacji nadal stanowi lwią część biznesu i finansuje nowe, skądinąd ciekawe pomysły, takiej jak te zawarte w OneNet.

Krzysztof Frydrychowicz

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200