Modyfikacja w każdym szczególe

Intel stawia na technologie: HyperThreading, DDR400, AGP 8x, Serial ATA i Gigabit Ethernet. Brak w tym gronie pamięci Rambus.

Intel stawia na technologie: HyperThreading, DDR400, AGP 8x, Serial ATA i Gigabit Ethernet. Brak w tym gronie pamięci Rambus.

W kwietniu br. Intel wprowadził chipsety 875, a pod koniec maja - 865 (wcześniej były one znane pod nazwami Canterwood i Springdale). To pierwsze zestawy Intela współpracujące z szyną systemową FSB 800 MHz - dotychczas najwydajniejsze miały częstotliwość FSB 533 MHz. Układy 875 i 865 obsługują dwa kanały pamięci DDR400 i funkcje HyperThreading. Zawierają interfejs graficzny AGP 8x, dwukanałowe złącze Serial ATA i kontroler Gigabit Ethernet.

Intel oferuje kilka odmian zestawów: 875P, 865G/PE/P skierowanych na różne segmenty rynków konsumenckiego i korporacyjnego. Model 875P jest przeznaczony przede wszystkim dla "entuzjastów PC" i instalowania w stacjach roboczych klasy podstawowej. Z kolei 865G zawiera nową wersję zintegrowanego podsystemu graficznego Intel Extreme Graphics 2. Powinien on znaleźć zastosowanie w komputerach przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Chipsety mają taką samą architekturę - oznaczenia 875 i 865 są związane z gwarantowaną przez Intela wydajnością układów, które są podczas testów końcowych sortowane na kategorie o różnej prędkości pracy (wynika to z procesu technologicznego). Ten sposób dywersyfikacji układów jest określany przez Intela nazwą PAT (Performance Acceleration Technology).

Wraz z premierą zestawu 875 Intel zaprezentował Pentium 4 3 GHz, a w maju oprócz chipsetów 865G również Pentium 4 z zegarami 2,4 GHz, 2,6 GHz i 2,8 GHz. Wszystkie te procesory są wyposażone w 800 MHz szynę FSB i obsługę HyperThreading.

Intel postanowił wreszcie spopularyzować HyperThreading, wprowadzając tę technologię do procesorów przeznaczonych dla komputerów klasy podstawowej (mainstream).

Do niedawna był dostępny tylko jeden model tej klasy procesora - Pentium 4 3,06 GHz (jeśli nie brać pod uwagę procesorów Xeon). Obecnie dostępne są cztery takie procesory od 2,4 GHz, a wkrótce ma się pojawić wersja z zegarem 3,2 GHz.

Zważywszy na wszystkie nowe cechy chipsetów i procesorów, można stwierdzić, że stwarzają one nową jakość - HyperThreading, Serial ATA, AGP 8x, Gigabit Etherent, dwukanałowa pamięć DDR400 każde z osobna nie są wyjątkowymi nowościami, ale ich wprowadzenie jako standardowego zestawu dla komputerów PC stwarza możliwość znacznie większego, praktycznego zwiększenia wydajności systemów przeznaczonych na rynek masowy.

Komputery wyposażone w nowe chipsety i procesory intelowskie zostały już zaprezentowane m.in. przez IBM, Gateway, Dell Computer, Hewlett-Packard, Acer Computer. Są to modele przeznaczone na rynek konsumencki i stacje robocze lub PC dla użytkowników w firmach lub korporacjach.

Odwrót od Rambusa

Odstępstwem od tradycji jest brak wśród nowości chipsetów współpracujących z pamięciami Rambus RDRAM. Intel przesłał do producentów OEM zawiadomienie, w którym informuje, że produkcja chipsetów 850E i 860 obsługujących RDRAM zostanie zakończona w maju 2004 r. Rzecznik Intela przyznał, że firma wspiera obecnie architekturę wykorzystującą dwukanałowe pamięci DDR400, a kolejnym etapem rozwoju będzie technologia DDRII, która pojawi się na rynku w 2004 r.

To istotna zmiana polityki Intela. Pod koniec 2000 r., w momencie wprowadzania Pentium 4, pamięci Rambus miały blisko trzykrotnie większą wydajność niż dostępne wówczas układy SDRAM. Niestety, ceny Rambusa były również znacznie wyższe. Obecnie różnica w wydajności pamięci Rambus i nowych generacji DDR SDRAM jest niewielka, a mimo spadku cen, te pierwsze układy są nadal prawie dwukrotnie droższe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200