Nie technologia, to biznes

Rozmowa z Robertem Metcalfe'em, twórcą Ethernetu i założycielem 3Com.

Rozmowa z Robertem Metcalfe'em, twórcą Ethernetu i założycielem 3Com.

Gdyby 30 lat temu ktoś powiedział, że pewnego dnia przepustowość tej sieci osiągnie poziom 10 Gb/s, czy uwierzyłby Pan?

Nie sądzę. Pierwsza sieć, którą zbudowaliśmy, pracowała z prędkością 2,94 Mb/s i wykorzystywała kabel koncentryczny. Wówczas była to prędkość zawrotna - sieć miała wyższą przepustowość niż ktokolwiek mógł wykorzystać.

Dlaczego Ethernet wygrał z innymi konkurencyjnymi standardami?

Nie technologia, to biznes

Robert Metcalfe, twórca Ethernetu i założyciel 3Com

Ethernet został oparty na unikalnym zestawie pomysłów, które dotyczą nie tylko technologii, ale w jeszcze większym stopniu modelu biznesu. Ethernet oparto na powszechnie uznanych i formalnie zatwierdzonych standardach - standardach de iure, a nie de facto.

Ethernet ewoluuje zgodnie z wymaganiami rynku. Na przykład od okablowania koncentrycznego, skrętki miedzianej do światłowodów, od wydajności 10/100 Mb/s do 1 Gb/s lub 10 Gb/s. Mimo tej gwałtownej ewolucji standardu, wciąż bardzo dużą wagę przykłada się do zapewnienia wstecznej zgodności, tak aby zachować istniejącą infrastrukturę sieciową. Dopiero połączenie tych wszystkich czynników spowodowało, że Ethernet okazał się tak solidnym i trwałym systemem.

Wydaje się, że Ethernet okazał się odporny na problemy, jakie dotknęły Token Ring i ArcNet. Czy to również zadecydowało o jego sukcesie?

Oczywiście. Ethernet był systemem prostszym. Nie wymagał np. generowania i podtrzymywania cyrkulacji tokenów. Teoretycznie system Token Ring ma przewagę nad Ethernetem, przynajmniej dopóty, dopóki wszystko działa bez zakłóceń. Ale jeżeli token zostanie zgubiony lub zduplikowany, natychmiast pojawiają się poważne problemy.

Prostota sieci Ethernet spowodowała, że jej implementacja jest łatwiejsza, tańsza i szybsza. Dlatego też wprowadzenie Ethernetu na rynek było możliwe o 5 lat przed Token Ring. To była istotna przewaga, która prawdopodobnie uchroniła Ethernet przed rozjechaniem przez potężny walec IBM.

Co myślał Pan, słysząc w przeszłości opinie, że Ethernet w praktyce może zapewnić przepustowość na poziomie zaledwie 20% wartości nominalnej?

Była to zwykła wojna propagandowa. Czasami myślę, że to właśnie Ethernet przyczynił się do utraty przez IBM jego potęgi w połowie lat 80. Token Ring był ostatnim przykładem, gdy IBM próbował siłą monopolu wymusić zaakceptowanie przez rynek swojego rozwiązania.

Jak potoczy się przyszły rozwój standardu Ethernet?

Ethernet, o którym dzisiaj mówimy, nie przypomina sieci CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access/Colision Detection) wykorzystującej kabel koncentryczny i współdzielony dostęp, którą ja i Dave Boggs zbudowaliśmy w 1974 r. Nowe generacje Ethernetu odegrają dużą rolę w systemach telekomunikacyjnych. Zastąpią sieci T1, które są wyjątkowo drogimi usługami dostępowymi oferowanymi przez monopolistów. Szybkość transmisji będzie systematycznie wzrastała, a na rynku pojawią się zapewne nowe rozwiązania, być może systemy komórkowe umożliwiające przestrzenny podział częstotliwości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200