Informix dla wytrwałych

W dwa lata po przejęciu Informixa przez IBM dawni jej partnerzy nie mają złudzeń i poszukują nowych narzędzi programistycznych.

W dwa lata po przejęciu Informixa przez IBM dawni jej partnerzy nie mają złudzeń i poszukują nowych narzędzi programistycznych.

Monachijska konferencja IBM dotyczyła wszystkich linii oprogramowania IBM. Mówiono o wielu produktach z wyjątkiem przejętej dwa lata temu technologii bazodanowej Informix. Pytani o komentarz przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej IBM odpowiadali, że nie widzą w tym nic zdrożnego, ponieważ to DB2 jest flagowym produktem bazodanowym firmy i z nim IBM wiąże swoją przyszłość. Podkreślali jednak, że IBM dokłada starań, aby klienci i partnerzy Informixa mogli czuć się bezpiecznie.

Rzeczywiście, zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami, wiosną br. IBM wprowadził do sprzedaży kolejną wersję serwera baz danych Informix Dynamic Server 9.4. Aktualizacji doczekały się pomniejsze produkty Informixa, np. narzędzia Office Connect 3.0 pozwalające pobierać dane z bazy IDS do pakietu Microsoft Office i Informix Client SDK 2.81 - narzędzia i biblioteki umożliwiające tworzenie dla baz IDS aplikacji z interfejsem graficznym, np. w C++ czy Visual Basic. Mimo to wiele faktów świadczy o tym, że przyszłość Informixa nie jest zbyt optymistyczna, tak jak starają się to przedstawiać menedżerowie IBM.

Na europejskiej konferencji użytkowników technologii Informix Infobahn, która odbyła się na początku maja br. w Warszawie, wieloletni szef działu produkcji oprogramowania w Informix Software zarysował przyszłość narzędzi programistycznych dla baz IDS. Według Dona Topa obecny język programowania Informix 4GL zostanie zastąpiony językiem o nazwie EGL, podobnym do Informix 4GL pod względem struktury i składni. EGL ma korzystać ze środowiska programistycznego WebSphere Developer Studio (a więc także ze środowiska Eclipse, projektu open source prowadzonego pod auspicjami IBM , a kod będzie można uruchamiać na serwerze aplikacji WebSphere. Aplikacje tworzone za pomocą EGL miałyby współpracować zarówno z bazami Informix Dynamic Server, jak i DB2.

Na realizację tej świetlanej wizji trzeba będzie poczekać. Po pierwsze, Don Top stwierdził, że pierwsza wersja beta nowego środowiska programistycznego będzie gotowa w połowie przyszłego roku. Ostateczna wersja pojawi się na rynku za 2-2,5 roku. Ponieważ każda nowa technologia potrzebuje czasu, pierwsze aplikacje oparte na EGL mogą pojawić się najwcześniej za 3 lata. Ilu partnerów i klientów będzie chciało czekać tak długo?

W optymistycznym scenariuszu ostateczna wersja języka EGL będzie w 95% zgodna z obecnym kodem Informix 4GL. A to oznacza, że istniejących aplikacji nie będzie można łatwo przenieść do nowego środowiska. Firmy, które przez ostatnie kilkanaście lat stworzyły duże ilości kodu 4GL, będą musiały nie tylko czekać kilka lat, ale także liczyć się z kosztami związanymi z konwersją. Dla wielu z nich oczekiwanie na EGL nie będzie więc szansą, lecz pułapką. Dostrzegając to zagrożenie, skorzystają z być może droższej, lecz pewniejszej, migracji do zupełnie nowej technologii.

Wątpliwości co do przyszłości Informixa w ofercie IBM nie ma Gartner Group. W raporcie z 30 kwietnia br. firma analityczna uważana na ogół za przychylną IBM, przestrzega klientów, że w ciągu kilku lat Informix, a właściwie jego dziedzictwo, zniknie z rynku. Gartner szacuje, że przychody IBM z licencji na produkty Informixa będą się zmniejszać w tempie 30-50% rocznie. Według analityków w 2001 r. było to ok. 240 mln USD, zaś w 2002 r. już tylko160-190 mln USD. W opinii Gartnera Informix stanie się produktem marginalnym, w wyniku czego wzrosną koszty wsparcia technicznego, co tym bardziej zachęci klientów do migracji do innych środowisk. IBM oficjalnie jest zaskoczony tezami Gartnera i twierdzi, że przytoczone w raporcie liczby są nieprawdziwe. Zaprzeczając, nie podaje jednak żadnych własnych wyliczeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200