Platforma z widokiem

W czerwcu br. mija 15 lat od premiery serwerów AS/400 poprzedników dzisiejszej linii iSeries. Z Frankiem G. Soltisem, twórcą technologii komputerowej "innej niż wszystkie", rozmawia Tomasz Marcinek.

W czerwcu br. mija 15 lat od premiery serwerów AS/400 poprzedników dzisiejszej linii iSeries. Z Frankiem G. Soltisem, twórcą technologii komputerowej "innej niż wszystkie", rozmawia Tomasz Marcinek.

Od premiery AS/400 minie wkrótce 15 lat. Jak ocenia Pan swoje technologiczne "dziecko" z perspektywy tak długiego czasu?

Platforma z widokiem

Frank G. Soltis, gŁówny twórca architektury AS/400 i iSeries

Jeżeli chodzi o samą architekturę AS/400, to jest ona znacznie starsza i sięga drugiej połowy lat 70. Możemy więc mówić nie o piętnastu, ale o dwudziestu pięciu latach! Platformy S/34, S/38 i S/36 miały przemożny wpływ na kształt tego, czym był Application System 400 - AS/400 w dniu swojej premiery. My, inżynierowie z laboratoriów IBM w Rochester, wiedzieliśmy, że połączenie w jeden system nowoczesnej wówczas platformy sprzętowej S/36 i sprawdzonej platformy aplikacyjnej S/38 będzie sukcesem. I było. Klienci zakochali się w nowym rozwiązaniu i to zauroczenie trwa po dziś dzień.

Nawet jednak my nie przypuszczaliśmy, że stworzony przez nas system stanie się tak popularny.

Jedno z ostatnich badań przeprowadzonych wśród firm użytkujących serwery IBM pokazało, że ok. 70% z nich uruchamia wszystkie swoje aplikacje na platformie iSeries/AS/400. To wręcz niewiarygodne, ale to prawda. Co więcej, jeżeli wziąć pod uwagę firmy, które wykorzystują iSeries/AS/400 jako jedną z kilku platform serwerowych, okazuje się, że prawie 80% klientów IBM użytkuje co najmniej jeden serwer AS/400 lub iSeries! To największy sukces pojedynczej linii produktowej w historii IBM. Jako jego współtwórca mogę być tylko dumny.

Platforma iSeries przeszła w ostatnich latach gruntowną kurację odmładzającą - z platformy zamkniętej przekształciła się w system w dużej mierze otwarty. Jaka jest jej przyszłość?

No cóż, zapewne jeszcze bardziej otwarta niż dotychczas. Z zamkniętej technologii zostało już zresztą niewiele. Sieci SNA zostały zastąpione Ethernetem i IP. Procesory montowane w serwerach iSeries to dokładnie te same układy POWER4, które są umieszczane w serwerach pSeries. Poprzednie szyny danych zastąpiła standardowa magistrala PCI - wkrótce będzie to PCI-X.

Ale nie tylko sprzęt się liczy. Stare, sprawdzone języki programowania, jak Cobol i RPG, otrzymały towarzystwo Javy. Mało kto wie, że wirtualna maszyna Java jest zaszyta w systemie operacyjnym iSeries, przez co jest wydajniejsza niż większość innych implementacji. Dla iSeries są dostępne kompilatory C/C++. Jest też pełna obsługa języka SQL'92, XML, WWW i FTP. Mało tego, dzięki partycjom logicznym LPAR na serwerach iSeries można uruchamiać system Linux, a w przyszłym roku również AIX. Już od kilku lat w ramach serwera iSeries mogą też działać zintegrowane z jego środowiskiem serwery z procesorami Intela z systemem Windows NT4.0/2000. Czego jeszcze nie wymieniłem?

Weźmy technologię I/O. Obecnie wykorzystywana technologia RIO (Remote I/O) i jej wersja przeznaczona do łączności z urządzeniami zewnętrznymi zwana HSL (High Speed Link) to typowe dla niegdysiejszego IBM samodzielnie stworzone rozwiązania zamknięte. Czy dziś, gdy IBM na każdym kroku podkreśla swoje wsparcie dla otwartych standardów, nie warto by zastąpić RIO technologią otwartą, np. InfiniBand?

Z pewnością, i wkrótce tak się stanie. W najnowszych modelach serwerów adaptery HSL zawierają sterowniki do przyszłych urządzeń InfiniBand. Klienci, którzy dziś kupują serwery iSeries, mają więc polisę ubezpieczającą ich na wypadek zmian technologicznych. Niemniej nie wolno zapominać, że platformy AS/400 i iSeries zyskały popularność w dużej mierze dzięki dużej wydajności I/O i zmiana takiej technologii nie może się odbyć pochopnie, z dnia na dzień. RIO i HSL oferują przepływność rzędu 500-1000 MB/s, a więc wielokrotnie więcej niż Gigabit Ethernet czy nawet Fibre Channel.

W swoich artykułach wspominał Pan kilkakrotnie, że przyszłością serwerów iSeries jest architektura NUMA, dzięki której zyskają one skalowalność powyżej dzisiejszego maksimum: 32 procesorów. Kiedy architektura NUMA w serwerach iSeries stanie się rzeczywistością?

Na architekturę NUMA składają się dwa czynniki: sprzęt i oprogramowanie. W sensie sprzętowym NUMA jest już obecna zarówno w serwerach iSeries, jak i pSeries, a nawet w xSeries. Co do oprogramowania, podjęliśmy decyzję, że w tym roku nie będzie żadnych nowych wersji systemu operacyjnego OS/400. Wsparcie dla NUMA pojawi się więc najwcześniej w przyszłym roku, ale nie chciałbym tego przesądzać na tym etapie. Gdy to już się stanie, skalowalność serwerów iSeries rzeczywiście ma szansę wzrosnąć, podobnie jak w przypadku serwerów pSeries, do 64, a z czasem do 128 procesorów.

W przyszłym roku serwery iSeries zostaną wyposażone w procesory POWER5. Wśród zapowiadanych nowości funkcjonalnych mówi się o sprzętowym przyspieszeniu obsługi protokołu TCP/IP. Czego jeszcze można się spodziewać?

No cóż, nie mogę powiedzieć zbyt wiele, bo jest to produkt, nad którym IBM wciąż pracuje. Przyspieszenie sprzętowe będzie stosowane w przypadku tych funkcji, które są powszechnie stosowane, i w tym kontekście wybór TCP/IP nie może dziwić. Spodziewam się także, ponieważ większość serwerów jest używana do obsługi baz danych, że w nowych procesorach pojawią się rozwiązania wspierające funkcje bazodanowe, np. obsługa indeksów, ale to jeszcze na razie tylko spekulacja.

Pod koniec 2000 r. IBM przeprowadził ankietę wśród klientów, która wykazała, że większość używa platformy iSeries dla aplikacji finansowych, produkcyjnych i dystrybucyjnych. Jako najpopularniejszy język programistyczny był wymieniany RPG. Czy to się zmienia?

Nie, raczej nie. Platforma iSeries od zawsze była platformą dla aplikacji transakcyjnych i długo jeszcze pozostanie. Po to właśnie ją stworzyliśmy. Można jedynie mówić o pojawianiu się nowych aplikacji współpracujących z istniejącymi systemami ERP, np. systemy obsługi zamówień internetowych. To bezpośrednio przekłada się na języki programistyczne. RPG to być może leciwa, ale sprawdzona technologia. W przeciwieństwie do środowiska mainframe, które powoli staje przed problemem znalezienia programistów, RPG ma się wręcz świetnie. Oczywiście, występują różnice regionalne, ale nie sądzę, żeby miało to istotny wpływ na zainteresowanie platformą. Co do nowych technologii, na znaczeniu zyskuje Java, ale jej udział nie przekracza, w moim odczuciu, 10%.

AS/400 i iSeries

Data premiery - czerwiec 1988 r.

ŚWIAT

  • Liczba klientów - ponad 250 tys.

  • Łączna liczba sprzedanych serwerów - ponad 750 tys.

  • Łączna liczba działających serwerów - ok. 475 tys.

  • Wartość sprzedaży serwerów iSeries w 2002 r. - ok. 4 mld USD
POLSKA

  • Łączna liczba serwerów sprzedanych - ponad 1,2 tys.

  • Łączna liczba działających serwerów - ponad 800

  • Wartość sprzedaży serwerów iSeries w 2002 r. - ponad 15 mln USD
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200