Nowe technologie, nowe możliwości

"Dzięki nowym technologiom urzędy administracji federalnej będą coraz bliżej obywateli. Utwórzmy taką administrację, która pracuje lepiej i kosztuje mniej".

"Dzięki nowym technologiom urzędy administracji federalnej będą coraz bliżej obywateli. Utwórzmy taką administrację, która pracuje lepiej i kosztuje mniej".

Pod takimi nośnymi hasłami zachodzi w USA proces przemian, któremu patronuje wiceprezydent Al Gore. Wśród metod, dzięki którym słowa te stać się mają rzeczywistością, przodują techniki informatyczne.

Szersze niż do tej pory zastosowanie nowych technologii może całkowicie zmienić dotychczasowe strategie organizacji pracy w urzędach. Jest to o tyle prawdopodobne, że niektóre z tych technik są już dość szeroko stosowane w amerykańskich firmach prywatnych.

A oto kilka przykładowych technologii informatycznych, które zaczyna się stosować w amerykańskiej administracji.

EDI (Electronic Data Interchange)

Technika ta była po raz pierwszy użyta w zastosowaniach finansowych i ubezpieczeniowych. Do dzisiaj przekształciła się w precyzyjne narzędzie do zbierania i rozprzestrzeniania danych w sieciach rozległych - m.in. dzięki opracowaniu w 1992 r. przez ANSI (American National Standard Institute) standardu X.12. Zamiast przesyłania całych dokumentów w formie faxów, EDI transmituje dane elektronicznych formularzy, z ustalonymi wcześniej polami i ich formatem.

Oznacza to np., że dwie firmy mogą wymieniać między sobą drogą elektroniczną (od komputera do komputera za pośrednictwem sieci) standardowe formularze zamówień, potwierdzeń, faktur itp. Każdej informacji, zawartej na pojedynczym polu formularza, towarzyszy odpowiedni numer (reference number), informujący (za pośrednictwem słownika kodów, który ma aplikacja u nadawcy i odbiorcy informacji EDI) o nazwie pola, podający jego opis, typ danych, ich maksymalną i minimalną wartość. Ze względu na fakt, że EDI określa tylko format (sposób uporządkowania) danych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystając ze wspólnych dla różnych platform sprzętowych protokołów komunikacyjnych, przesyłać je między wieloma różnymi rodzajami komputerów.

Technice EDI towarzyszy duża odporność na błędy, jakie mogą powstać w czasie transmisji. Opracowano już aplikacje, które stosowane są w transporcie, produkcji, ubezpieczeniach zdrowotnych - wszędzie tam, gdzie używa się papierowych formularzy czy druków. Ostatnio oferuje się takie aplikacje EDI, które pozwalają na przesyłanie grafiki, wbudowanej w formularze (więcej o EDI pisaliśmy w CW 43/120).

EBT, EFT - EDI dla zastosowań "finansowych".

EBT, EFT (Electronic Benefits & Funds Transfer) to opracowany ponad 20 lat temu, przez środowiska powiązane z finansami, sposób przesyłania rozliczeń kapitałowych, a w szczególności (mówimy o warunkach amerykańskich) pieniędzy z listy płac na konta osobiste. Wymagana dla zastosowań EBT, EFT infrastruktura telekomunikacyjna rośnie w USA z dnia na dzień. Oferowane są specjalizowane systemy, dla komputerów typu mainframe, stosujące architekturę klient/serwer, komunikujące się między sobą z dużą szybkością i stosujące szyfrowanie danych. Ocenia się, że rynek EBT, EFT w 1992 r. miał wartość 1 mld USD i że wzrośnie perspektywicznie do 1997 r. do wartości 3,8 mld USD. Jednym z zastosowań EBT, EFT będzie prawdopodobnie do tego czasu likwidacja przesyłania wypełnionego czeku do macierzystego banku za pośrednictwem poczty na korzyść rozliczeń drogą elektroniczną.

Publikacje na CD-ROM

Jest to, jak wiadomo, idealny nośnik do zapisu dużych baz danych, który w pewnych zastosowaniach całkowicie wypiera stosowanie zapisu magnetycznego. Wysokonakładowe publikacje na CD-ROM osiągają już cenę ok. 1 cent za 1 MB informacji. Za wykonanie na specjalnych urządzeniach zapisu danych na CD-ROM-ie, żąda się obecnie poniżej 20 USD za 1 kopię.Niektóre z agencji rządowych USA dość często używają technik CD-ROM do zapisu swoich publikacji. Przykładem może być NASA czy Library of Medicine. I tak dysk CD-ROM z zawartością trzech tomów treści National Center for Biomedical Information, kosztuje w rocznej subskrypcji 76 USD.

Elektroniczne kioski

Coraz większą popularnością w USA cieszą się tzw. Kioski elektroniczne (electronic kiosks). Przeważnie wyposażone są w dyski optyczne z zapisem treści dużej bazy audio-wizualnych danych, które ukazują się na ekranie kioskowego monitora za pośrednictwem interfejsu, związanego z ekranem wrażliwym na dotyk. Każde z takich urządzeń jest przeznaczone do obsługi jednego użytkownika. Są ustawiane w ogólnodostępnych miejscach i służą zwykle jako punkty informacyjne. Poczta amerykańska (U.S. Postal Service) ustawiła na próbę ok. 200 takich urządzeń w swoich urzędach. Sugestywnym przykładem zastosowania kiosków elektronicznych w administracji jest system Info/California. W 15 kalifornijskich biurach dla bezrobotnych ustawiono kioski, które informują swych użytkowników o szansach zatrudnienia, pozwalają na zamówienie metryki i innych podobnych usług biurowych. Język komunikatów i menu, to hiszpański lub angielski - zależnie od naciśniętego w początkowej fazie dialogu, użytkownika z elektronicznym kioskiem, pola na ekranie - "Touch here for English" lub "Toque aqui para Espanol".

Ceny i podstawowe właściwości kiosków elektronicznych zostały podane w tabeli.

Karty elektroniczne

Karty elektroniczne, zarówno takie, które zawierają ścieżkę magnetyczną (karty magnetyczne) jak i te, które mają wbudowany wewnątrz mikroprocesor (karty inteligentne), to urządzenia, które w odniesieniu do zastosowań w administracji rządowej USA stoją dopiero w przededniu kariery.

Zaawansowane zastosowanie kart elektronicznych zostało tytułem próby wcielone w życie na uniwersytecie Florida State University. Informacja zapisana na karcie elektronicznej może być odczytana za pomocą odpowiednich skanerów, które są połączone za pośrednictwem sieci z komputerową bazą danych. Po identyfikacji posiadacza karty i określeniu jego uprawnień może on oczekiwać wykonania określonej usługi. 40 tys. studentów z Florida State University za pośrednictwem kart elektronicznych może korzystać z bibliotek, kupować książki, kopiować dokumenty

pić napoje orzeźwiające, korzystać ze swoich kont finansowych itp.

Karty tego typu są już szeroko stosowane jako karty kredytowe - w zastosowaniach związanych z administracją ich użycie jest dopiero początkowe. Jedną z takich aplikacji jest użycie tych urządzeń w miejsce wydawania kuponów żywnościowych. Niektóre z agencji rządowych prowadzą przedsięwzięcia pilotażowe z użyciem kart elektronicznych. Karty takie zawierać mogą (niezależnie od danych osobowych i stanu posiadanych funduszy na koncie) tego typu informacje jak dane natury medycznej, treść prawa jazdy czy potwierdzenie ubezpieczenia właściciela karty.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200