Internet dla wszystkich

Otwieramy nową rubrykę - chcemy w niej prezentować zasoby ogólnoświatowej sieci komputerowej Internet, zarówno te "amatorskie", jak i komercyjne. Na początek proponujemy darmową bibliotekę Project Gutenberg i komercyjny Dialog - prawdopodobnie największą bazę danych na świecie.

Otwieramy nową rubrykę - chcemy w niej prezentować zasoby ogólnoświatowej sieci komputerowej Internet, zarówno te "amatorskie", jak i komercyjne. Na początek proponujemy darmową bibliotekę Project Gutenberg i komercyjny Dialog - prawdopodobnie największą bazę danych na świecie.

Dostęp do Internetu dla użytkowników komercyjnych oferuje firma ATM tel. 610 60 73.

Project Gutenberg - bezpłatna książka dla wszystkich.

Projekt powstał w 1991 r., a jego celem było publikowanie jednej książki miesięcznie w 1991 r., dwóch książek miesięcznie w 1992 r. i tak dalej, aż do powstania w roku 2001 biblioteki składającej się z 10 tys. tytułów. Są to książki elektroniczne - dostępne w postaci plików ASCII lub postscriptowych. Publikacje są bezpłatne i publicznie dostępne, a zestaw tytułów jest ogomny od Alicji w krainie czarów, podręcznik Zen And The Art Of Internet, aż do politycznego atlasu świata CIA World Factbook.

Książki, wydawane w postaci elektronicznej, nadają się nie tylko do przeglądania na ekranie czy wydrukowania, ale również mogą być odtwarzane przez syntezator mowy - stanowią więc znakomitą pomoc dla osób niedowidzących. Rzeczą zabawną jest to, że najprostszą metodą udostępnienia książek analfabetom jest "przepuszczenie" ich przez komputer.

Książki elektroniczne (etext) proponowane przez Project Gutenberg są dostępne (via anonymous FTP) pod adresem <mrcnext.cso.uiuc.edu> w katalogu <etext>.

Dialog - sztuka sprzedawania informacji.

Baza danych Dialog działa od 1982 r. Zawiera ona informacje z wielu dyscyplin naukowych - nauki, techniki, biznesu, polityki (w sumie 650 baz danych). Można w niej również znaleźć kompletne serwisy informacyjne (w tym Reuters), dane (również księgowe) 50 mln firm z całego świata, informacje o kontraktach i zamówieniach rządowych (niestety tylko USA).

Mimo, iż dane są bardzo precyzyjnie skatalogowane, liczba dostępnych informacji oraz niemała cena usługi powoduje, że sztuką samą w sobie jest umiejętność sprawnego wyszukiwania potrzebnych baz danych i poszczególnych zapisów. Same konta Dialogu są bezpłatne, ale przy korzystaniu z nich płacimy zarówno za czas połączenia, jak i za każdą wybraną informację. O tym, że mogą to być sumy niebagatelne, świadczy fakt, że co zręczniejsi słuchacze kursów posługiwania się Dialogiem potrafią w ciągu kilku godzin ćwiczeń praktycznych wydobyć informacje warte nawet 1000 USD (podczas szkolenia są one bezpłatne).

W Polsce przedstawicielem Dialogu - oferującym dostęp, szkolenia i niezbędną dokumentację - jest Centrum Wyszukiwania Informacji Profesjonalnej WIP - tel. 48 88 08. Dialog jest dostępny przez Internet pod adresem <dialog.com>.

I'M GUIDE - informacja o informacji

Serwis informacyjny I'M GUIDE prowadzi organizacja ECHO (European Commision Host Organization). W serwisie znajduje się katalog dostępnych na rynku baz danych, CD-ROMów, banków obrazów, a nawet baz danych rozprowadzanych na dyskietkach. Można tu również wyszukać informacje o producentach i pośrednikach w handlu informacją.

Być może będzie to rozwiązanie odwiecznego problemu użytkowników Internetu - wiadomo, że ktoś oferuje potrzebne informacje, ale nie sposób znaleźć jego adresu. Przeszukiwanie bazy danych może się odbywać albo poprzez system menu, albo przy wykorzystaniu specjalnego języka zapytań. Dodatkową przyjemnością jest to, że wszystkie informacje dostepne są w dziewięciu oficjalnych językach Unii Europejskiej. Zasoby I'M GUIDE są powiększane o informacje o nowych bazach danych, a już istniejące dane są stale aktualizowane.

Dostęp (bezpłatny) do I'M GUIDE: telnet ECHO.LU (lub 158.64.1.51), login LGUEST.

Giełda w Internecie

Najciekawszy temat ostatnich miesięcy - Warszawska Giełda Papierów Wartościowych - nie mógł zostać pominięty wśród użytkowników Intenetu. W sieci można znaleźć zarówno notowania kolejnych sesji, jak i listę dyskusyjną ([email protected]).

Inną propozycją jest cała gazeta - Ogólnopolska Gazeta Giełdowa wystawia swoje informacje na serwerze Internetu Komercyjnego w Polsce (GOPHER IKP.ATM.COM.PL). Gazeta składa się z komentarzy fachowców do wyników ostatniej sesji giełdy, artykułów redakcyjnych i aktualnej, bardzo rozbudowanej tabeli kursów. Niedługo będzie również dostępne vademecum inwestora giełdowego - kurs czytania wykresów i ich interpretacji. Organizatorzy tego serwisu proszą o wyrozumiałość - w początkowym okresie funkcjonowania mogą zdarzyć się drobne usterki.

Ghostscript - wygodny interpreter Postscriptu

Każdy, kto kiedyś przygotowywał materiały postscriptowe dla poligrafii wie, że nie zawsze to, co pokazuje program na ekranie (na przykład CorelDraw) odpowiada naświetlonej kliszy. Ghostscript pozwala obejrzeć dowolny zbiór postscriptowy na ekranie lub wydrukować go na zwykłej drukarce (laserowej, mozaikowej itd). Program może pracować pod DOSem lub MS Windows, działa dość wolno, ale poprawnie. Można go znaleźć w większości FTP-sites (na przykład FTP.FUNET.FI lub WINFTP.CICA.INDIANA.EDU) w katalogu GNU pod nazwą GHOST... .

Zapraszamy Czytelników do podzielenia się swoimi doświadczeniami - czekam na pocztę pod adresem <[email protected]>.

Darek Wichniewicz - kim jestem? Pracuję w firmie ATM, która jest administratorem Internetu Komercyjnego w Polsce, zajmuję się sprawami organizacyjnymi IKP. Informacje, jak stać się użytkownikiem Internetu Komercyjnego w Polsce można znaleźć na naszym serwerze (GOPHER IKP.ATM.COM.PL) lub bezpośrednio u mnie - tel. 612-30-20.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200