Rozwój relacyjnego systemu zarządzania bazą danych Ingres

Nowy wymiar architektury systemów otwartych

Nowy wymiar architektury systemów otwartych

Systemy otwarte są środowiskami narzędzi informatyki, zrealizowanymi w oparciu o formalne i nieformalne standardy. Rozwiązania standardowe nie mogą być wyłączną własnością jednego dostawcy i muszą być ogólnie dostępne. Systemy otwarte gwarantują możliwość przenoszenia oprogramowania między systemami komputerowymi i tym samym pozwalają w pełni wykorzystać zasoby informacyjne oraz umożliwiają swobodny wybór dostawców sprzętu i oprogramowania.

Postulaty zmierzające do uniezależnienia użytkowników komputerów od architektury systemów komputerowych, a szczególnie od takich elementów jak: lista rozkazów procesora, funkcje systemu operacyjnego, organizacja podsystemów pamięci zewnętrznej, sięgają wczesnych lat 60. Drogą do realizacji tych postulatów był rozwój oprogramowania narzędziowego (języki programowania, systemy zarządzania bazą danych, monitory przetwarzania transakcji - TP) i związane z tym rozwojem prace standaryzacyjne (Cobol, Fortran, SQL) oraz porozumienia producentów i użytkowników informatyki, owocujące powstaniem semi-standardów takich jak: języki programowania C i Pascal, systemy operacyjne Unix i MS-DOS czy też biblioteka graficzna X Windows.

Współczesne oprogramowanie narzędziowe wykorzystywane w sposób właściwy, prowadzi do coraz pełniejszego uniezależnienia oprogramowania użytkowego od platformy sprzętowej, na której ma być ono eksploatowane. Pozwala to na bogatsze wykorzystanie nowych osiągnięć w dziedzinie architektury sprzętu komputerowego, bez konieczności rezygnacji z ogromnej inwestycji jaką stanowią już istniejące systemy informatyczne. Postulat "otwartości" systemów informatycznych charakteryzuje definicja tego pojęcia przyjęta przez reprezentanta dużych użytkowników informatyki grupę X/Open.

Korzyści wynikające ze spełnienia postulowanych przez X/Open cech otwartości systemów są oczywiste. Wynikają z nich możliwości pełnej wymiany platform sprzętowych na komputery dowolnego producenta, pod warunkiem, że są spełnione podstawowe postulaty otwartości w zakresie oprogramowania narzędziowego (system operacyjny, kompilatory, systemy zarządzania bazami danych - ZBD, monitory TP). Pociąga to za sobą pełne wykorzystanie istniejącego oprogramowania użytkowego, co tłumaczy się na wymierne korzyści ekonomiczne, wynikające z możliwości zakupów przetargowych (niezależność od producenta).

Na czym powinna polegać "otwartość"

Obecny stopień "otwartości" systemów oprogramowania narzędziowego, rzeczywiście pozwala na uniezależnienie oprogramowania użytkowego od platform sprzętowych, natomiast nie jest spełniony drugi człon postulatu grupy X/Open, a mianowicie wymagania dotyczące swobodnego wyboru dostawców oprogramowania. Brak takich możliwości jest szczególnie dotkliwie odczuwany przez użytkowników systemów zarządzania bazą danych, którzy dokonując wyboru systemu narzędziowego wiążą się z nim na długie lata, ponieważ możliwości przeniesienia oprogramowania użytkowego do nowego środowiska systemu ZBD są minimalne.

Punktem wyjścia naszej oceny stopnia otwartości jest więc oprogramowanie użytkowe, a właściwie zakres zmian w oprogramowaniu, konieczny przy przejściu na inny system komputerowy (sprzęt i system operacyjny). Element oprogramowania narzędziowego uważamy za całkowicie otwarty, jeżeli przejście na inny system komputerowy nie wymaga jakiejkolwiek ingerencji na poziomie specyfikowanego elementu. Taka sytuacja występuje obecnie jedynie w przypadku standardowych języków oprogramowania (Cobol, Fortran, C, ADA) oraz w przypadku języka zapytań SQL (ANSI SQL-89). Dla SQL standard obejmuje również komunikację z systemem ZBD poprzez mechanizm wywołań (CALL).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200