Pakiet dla menedżerów

Wykonana w technice klient/serwer aplikacja Commander Budget firmy Comshare automatyzuje zarządzanie finansowe w skali przedsiębiorstwa. Commander Budget jest pakietem działającym na komputerach osobistych, pracujących w środowisku sieciowym pod kontrolą MS Windows i DOS.

Wykonana w technice klient/serwer aplikacja Commander Budget firmy Comshare automatyzuje zarządzanie finansowe w skali przedsiębiorstwa. Commander Budget jest pakietem działającym na komputerach osobistych, pracujących w środowisku sieciowym pod kontrolą MS Windows i DOS.

Został on zaprojektowany do pracy w technice klient/serwer, z myślą o przezwyciężeniu ograniczeń cechujących systemy przetwarzania danych finansowych, bazujące na arkuszach kalkulacyjnych. Ma także dostarczać rozwiązań instytucjom dokonującym wymiany aplikacji należących do kategorii tzw. mission critical.

W skład architektury pakietu Commander Budget wchodzi relacyjna baza danych dla wielu użytkowników, wydajne, zintegrowane procedury planowania finansowego oraz otwarte interfejsy dla kilku narzędzi wprowadzania danych, modelowania arkuszy kalkulacyjnych, sporządzania analiz i sprawozdań. Dzięki temu Commander Budget pomaga w pracy użytkownikom zajmującym się planowaniem finansowym przedsiębiorstw - od kadr najwyższych przez kierowników działów, księgowych do szefów najmniejszych komórek. Odbywa się to w sposób umożliwiający odgórny nadzór i spójność procedur finansowych, bez uszczerbku dla elastyczności czy ograniczeń w delegowaniu uprawnień w dół struktury organizacyjnej.

Pakiet Commander Budget automatyzuje "mechanikę" procesów finansowych przedsiębiorstw czy organizacji, zwłaszcza w złożonych środowiskach sieciowych. Dostarcza także kierownictwu całą gamę funkcji, takich jak: sporządzanie raportów, wyszukiwanie informacji i ich analizy, wykraczających daleko poza ofertę arkuszy kalkulacyjnych.

Commander Budget może współpracować z innym pakietem firmy Comshare służącym do kontroli aktualnie realizowanego budżetu - Commander FDC (Financial Data Control). Ponieważ Commander FDC jest aplikacją korzystającą z tej samej bazy danych co Commander Budget i tego samego schematu organizacyjnego firmy, dlatego oba te pakiety razem umożliwiają zintegrowane zarządzanie, analizę i sprawozdawczość w odniesieniu do finansów planowanych (budżet) jak i realizowanych. Celem jest bardziej strategiczny budżet, lepsza akceptacja samej procedury tworzenia i realizacji planów finansowych wewnątrz przedsiębiorstwa, a także zdolność posługiwania się nowoczesnymi praktykami finansowymi, takimi jak wielowymiarowe rozliczanie jednostek biznesowych.

Główne składniki i funkcje pakietu Commander Budget to:

- Centralne repozytorium w formie relacyjnej bazy danych; wszystkie dane finansowe łącznie z liczbami i komentarzami są przechowywane w wieloużytkownikowej bazie danych, która obecnie opiera się na Btrieve Novella. Przyszłe wersje Commander Budget będą pracować z innymi bazami danych dzięki standardowi Microsoft ODBC (Open Database Connectivity).

- Zintegrowane procedury finansowe, takie jak: inteligentny interfejs do księgi głównej, zautomatyzowane funkcje konsolidacji i alokacji, konwersji walut i rozliczeń wewnątrz firmy; wszystkie one zostały zaprojektowane do pracy w rozproszonym środowisku LAN, dla geograficznie rozległych, wielooddziałowych organizacji.

- Konfigurowanie i konserwacja; pakiet ten z założenia ma być użytkowany przez analityków biznesu i menedżerów, a nie przez profesjonalnych informatyków. Jego konfigurowanie i eksploatacja są sterowane za pomocą formularzy, wymagających zapełnienia wskazanych na ekranie pól oraz interfejsów graficznych (takich jak np. wizualny schemat organizacyjny, którym można manipulować w trybie "drag-and-drop" pod Windows). Pozwala to na wydajną pracę personelu nadzorującego finanse przedsiębiorstwa i czyni tę aplikację zdolną do bardziej elastycznego reagowania na zmiany pojawiające się w trakcie opracowywania budżetu.

- Wbudowane modelowanie wielowymiarowe; dzięki modułowi o nazwie Commander Prism, omawiany pakiet umożliwia wykonywanie zapytań, analiz i sprawozdań w 9 wymiarach, (tzn. jakby warstwach parametrów, cechujących różne aspekty modelowania procesów finansowych). Ponadto Commander Budget ma też narzędzia typu symulacyjnego, pozwalające rozpatrywać sytuacje typu "co by było gdyby". Takim narzędziem jest m.in. funkcja "Goal Seeking", która automatycznie skaluje koszty danej jednostki biznesowej w celu uzyskania skonsolidowanej dla całego przedsiębiorstwa wartości danego zestawu parametrów, będącego konkretnym zadaniem tej jednostki.

- Interfejsy do arkuszy kalkulacyjnych; z uwagi na fakt, że liczne przedsiębiorstwa bardzo wiele już zainwestowały w realizację procedur finansowych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych, Commander Budget został wyposażony w bezpośrednie, dwukierunkowe interfejsy (dla komputerów PC) do pakietu Excel oraz Lotus 1-2-3 (zarówno pod DOS jak pod Windows).

Cena za licencję dla 50 użytkowników Commander Budget wynosi ok. 60 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200