Rada Użytkowników NASK

Do Rektorów Wyższych Uczelni Dyrektorów instytutów PAN Dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych

Do Rektorów Wyższych Uczelni Dyrektorów instytutów PAN Dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych

Szanowny Panie Profesorze

Decyzją Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych z dnia 14 grudnia 1993 r. została utworzona Jednostka Badawczo- Rozwojowa pod nazwą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa NASK.

Zgodnie z treścią zarządzenia "do zakresu działania NASK należy prowadzenie prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych służących utrzymaniu i rozwojowi sieci teleinformatycznej dla środowiska naukowego, a w szczególności:

1) badanie, analiza i wdrażanie nowych technik i technologii mogących znaleźć zastosowanie przy projektowaniu, budowie i eksploatacji sieci teleinformatycznych

2) budowa, rozwój i utrzymanie systemów teleinformatycznych

3) projektowanie, konstruowanie i serwis systemów teleinformatycznych

4) prace badawcze i dostosowawcze w zakresie udostępniania usług świadczonych przez inne naukowe sieci komputerowe w kraju i za granicą

5) konsulting, ekspertyzy, szkolenia i doskonalenie kadr oraz inne działania w zakresie sieci i usług sieci

komputerowych".

NASK powinien więc przejąć wszystkie zadania Zespołu Koordynacyjnego NASK w Uniwersytecie Warszawskim, który do końca 1993 r. był odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie sieci komputerowej dla potrzeb środowiska naukowego i akademickiego w Polsce. W dniu 21 grudnia 1993 r. prof. dr hab. Tomasz Hofmokl został powołany na kierownika JBR NASK na okres nie przekraczający pół roku do czasu wyłonienia w drodze konkursu dyrektora. Obecnie trwają prace organizacyjne nowej jednostki. Została powołana Rada Naukowa, której przewodniczącym został wybrany prof. dr hab. Andrzej Wierzbicki z Politechniki Warszawskiej.

NASK jest placówką, która powinna działać na rzecz całego środowiska naukowego i akademickiego. Mając to na uwadze i dążąc do stworzenia możliwie dobrego sprzężenia zwrotnego między potrzebami środowiska i działalnością NASK-u proponujemy powołanie Rady Użytkowników Sieci NASK.

Rozważając możliwe mechanizmy utworzenia takiego ciała proponujemy rozszerzenie koncepcji zaproponowanej przez Komitet Badań Naukowych na posiedzeniu w dniu 17 listopada 1993 r. W uchwale tej Komitet Badań Naukowych nakłada obowiązek powołania przez porozumienia środowiskowe Rad Użytkowników w tych ośrodkach, w których ze środków Komitetu powstają miejskie sieci komputerowe (MAN) i są instalowane komputery dużej mocy. Proponujemy aby każde porozumienie środowiskowe wybrało swego przedstawiciela do Rady Użytkowników NASK. W ośrodkach, w których takie Porozumienie jeszcze nie zostało zawarte, a istnieje połączenie z siecią szkieletową NASK, przedstawicielem środowiska mógłby być jeden reprezentant uczelni i placówek naukowych danego

ośrodka wybrany w drodze odrębnego porozumienia tych jednostek.

Rolą Rady użytkowników powinno być naszym zdaniem m.in. wypowiadanie się na temat długofalowych projektów technicznych rozwoju i utrzymania sieci w Polsce z punktu widzenia interesu użytkowników.

Szczegółowy regulamin działania lub statut Rady Użytkowników opracuje sama Rada. Może się również zdarzyć, że Rada Użytkowników utworzona w opisany sposób rozszerzy swój skład wg przyjętych przez siebie kryteriów. Sądzimy jednak, że zaproponowana struktura Rady może stanowić dobre pierwsze przybliżenie.

List niniejszy, ma na celu jak najszersze poinformowanie całego środowiska naukowego i akademickiego o zmianach w strukturze organizacyjnej sieci akademickiej i stanowi jednocześnie gorącą prośbę o wskazanie osoby, z którą można prowadzić dalsze rozmowy, mające na celu wyłonienie reprezentanta środowiska. Wydaje nam się, że sprawa jest ważna bowiem sieci komputerowe stanowią jedno z ważniejszych narzędzi dla naszego środowiska i powinno mieć ono istotny wpływ na kierunek rozwoju tych sieci. Bylibyśmy również wdzięczni, gdyby Pan Profesor przekazał ten list innym placówkom naukowym i akademickim w regionie, które moglibyśmy niechcący pominąć, za co z góry przepraszamy.

Bylibyśmy wdzięczni gdyby wskazane osoby mogły się porozumieć pocztą komputerową bezpośrednio z prof. dr hab. Tomaszem Hofmoklem pod wskazanym adresem.

Z poważaniem

Prof. dr hab. Tomasz Hofmokl

Kierownik JBR NASK

e-mail [email protected]

00-681 Warszawa, ul. Hoża 69

tel. 621 38 10

Prof. dr hab. Andrzej Wierzbicki

Przewodniczący Rady Naukowej JBR NASK

e-mail [email protected]

00-665 Warszawa, ul. Nowowiejska 15/19

tel. 25 52 80

Warszawa, 31 marzec 1994 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200