UnixWare na wielu procesorach

Novell Inc. planuje w lecie br. rozpocząć sprzedaż pakietu UnixWare 2.0 - wersji, która jest mocniej niż jej poprzedniczki zintegrowana z systemem NetWare. Można ją będzie uruchomić symetrycznie na komputerze wyposażonym w wiele procesorów.

Novell Inc. planuje w lecie br. rozpocząć sprzedaż pakietu UnixWare 2.0 - wersji, która jest mocniej niż jej poprzedniczki zintegrowana z systemem NetWare. Można ją będzie uruchomić symetrycznie na komputerze wyposażonym w wiele procesorów.

Aby zwiększyć przepustowość pojedynczego systemu komputerowego zaopatruje się go w odpowiednio dużą liczbę procesorów (np. PowerFrame firmy Tricord ma ich 12). Komputery takie można podzielić na te, które stosują przetwarzanie symetryczne (SMP - Symmetric Multiprocessing) i te, które pracują asymetrycznie (patrz CW 47/124). W rozwiązaniach symetrycznych żaden z procesorów nie jest wyróżniony - wykonywanie zadań użytkownika, operacji sieciowych czy współpracy z systemem dyskowym jest dzielona w sposób dynamiczny, tak, by każdy procesor był jednakowo obciążony. W efekcie takiej organizacji pracy otrzymuje się tzw. skalowalny system komputerowy. Oznacza to, że dodanie nowego procesora zwiększa w sposób liniowy wydajność działania całego systemu. Jednocześnie równy stopień uczestnictwa w wykonywaniu zadań daje w efekcie optymalne, najbardziej wydajne wykorzystanie zasobów całego systemu.

UnixWare 2.0 dla SMP wyposażony będzie w wiele właściwości, które pozwalają na organizację pracy całego systemu komputerowego. Można tu wymienić m.in. Możliwości dystrybucji oprogramowania czy zadania związane z archiwizacją i odtwarzaniem plików.

Powstanie wersji UnixWare 2.0 było znacznie opóźnione z powodu prowadzenia żmudnych prac wychwytywania usterek UnixWare 1.0.

Wersja 2.0 będzie uruchamiana na platformie sprzętowej opartej na procesorach Intela. Na razie wiadomo, że prace nad UnixWare 2.0 prowadzone są we współpracy z Compaq Computer Corp. Należy się spodziewać, że śladem konkurencyjnego oprogramowania MPX 3.0 firmy SCO, wśród systemów wieloprocesorowych, które będą współpracowały z UnixWare SMP można będzie wyliczyć sprzęt Compaqa, Wyse czy AST Research.

Porównując zeszłoroczną sprzedaż oprogramowania, wydaje się, że przed UnixWare jest daleka droga do prześcignięcia konkurentów. Podane dane dotyczą szacunków odniesionych do skali ogólnoświatowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200