Nowa generacja dużych systemów IBM

W dniu 6 kwietnia IBM ogłosił, że rozpoczyna dostawy nowych serwerów równoległych dla przedsiębiorstw oraz oprogramowania do ich wykorzystania, tworzących podstawy nowej generacji dużych systemów obliczeniowych.

W dniu 6 kwietnia IBM ogłosił, że rozpoczyna dostawy nowych serwerów równoległych dla przedsiębiorstw oraz oprogramowania do ich wykorzystania, tworzących podstawy nowej generacji dużych systemów obliczeniowych.

Nowe procesory - zarówno System/390, jak równoległe komputery z mikroprocesorami RISC - są skonstruowane przy użyciu zaawansowanych mikroprocesorów CMOS i służą do budowy potężnych i łątwych do rozbudowy systemów, unikalnych co do projektu i właściwości, umożliwiających obsługę działalności firm nawet przez wiele lat następnego stulecia.

Prezes zarządu IBM Louis V. Gerstner powiedział, że te nowe konstrukcje pokazują wyraźnie, iż IBM jest niekwestionowanym liderem w dostarczaniu klientom dużych systemów, niezależnie od tego, jakie są ich potrzeby. Systemy te nadają się do realizcaji prac tak różnorodnych, jak pamiętanie o każdej parze dżinsów dla globalnego detalisty, zajmowanie się dla największego banku obsługą tysięcy bankomatów rozrzuconych po wielu krajach świata czy wreszcie przetwarzaniem danych sejsmicznych do badań zasobów ropy naftowej.

Dawne aplikacje dla systemów S/390 można uruchamiać bez zmian (lub tylko z niewielkimi zmianami) na nowych systemach i wymieniać się danymi między nowymi i dawnymi systemami.

Serwery S/390

Nowe serwery równoległe - S/390 Parallel Transaction Server i S/390 Parallel Query Server - są w stanie uruchamiać na równoległych procesorach nawet te aplikacje, które napisano dla przetwarzania szeregowego. Oznacza to, że nie ma potrzeby pisać aplikacji na nowo w celu wykorzystania zalet przetwarzania równoległego.

Nowe równoległe serwery są oparte na mikroprocesorach CMOS S/390, układach tego typu, jakie znajdują się w zwykłym PC, co dość znacznie obniża koszt ich produkcji.

Systemy S/390 Parallel Transaction Server przeznaczone są do obsługi takich aplikacji jak identyfikacja kart kredytowych, systemy biletowe i bankowe. Równoległe serwery S/390 Parallel Query Server świetnie nadają się do prowadzenia skomplikowanych zapytań w bazach danych, potrzebnych do wyrafinowanych analiz finansowych i rynkowych.

Głównym elementem składowym równoległego przetwarzania transakcji jest tzw. S/390 Coupling Facility. W połączeniu z innymi cechami sprzętowymi i programowymi, Coupling Facility pozwala klientom na połączenie nowych serwerów z istniejącymi dużymi komputerami IBM w jeden logiczny zestaw obliczeniowy - zwany Parallel Syplex, pozwalający na łatwą wymianę danych między komputerami.

Połączone systemy są zarządzane tak, jak jeden duży komputer. Umożliwia to rozdzielenie obciążenia na wszystkie procesory w zestawie Parallel Syplex. Oprócz tego, bez wyłączania systemu, można dodawać procesory i urządzenia lub wyłączać je z eksploatacji. W podobny sposób można uaktualniać oprogramowanie.

Daje to dodatkową zaletę odporności na uszkodzenia i umożliwia korzystanie z systemu non stop, okrągły rok, bez potrzeby przewidywania czasu na upgrade systemu.

W celu umożliwienia klientom równoległego uruchamiania istniejących aplikacji S/390, opracowano nową wersję systemu operacyjnego MVS/ESA SP, wersja 5.1. W tej nowej wersji znajduje się także OpenEdition MVS - zestaw usług systemów otwartych, pozwalających na uruchamianie aplikacji unixopodobnych przy wykorzystaniu bezpieczeństwa i niezawodności systemu S/390. IBM zamierza także polepszyć możliwości obsługi aplikacji klient/serwer.

Równoległe systemy POWERparallel

Nowe systemy równoległe POWERparallel rozszerzą zakres możliwości systemów unixowych ze stacji roboczych RS/6000 na systemy wysoko wydajne do zastosowań technicznych i komercyjnych. Nowe systemy, w których zastosowano procesory PowerPC i POWER2, oferują znacznie większą wydajność, pojemność pamięci i szybkość wejścia/wyjścia w porównaniu ze stacjami RS/6000. Systemy POWERparallel można podłączyć do prawie każdej sieci, co czyni z nich doskonałe serwery dla aplikacji klient/serwer.

W zakresie zastosowań technicznych i naukowych systemy POWERparallel przeznaczone są do takich aplikacji jak analiza danych sejsmicznych, modelowanie molekularne leków, dynamika obliczeniowa płynów, fizyka plazmy i in.

Użytkownicy komercyjni będą mogli korzystać z nowych systemów do wsparcia podejmowania decyzji, konsolidacji sieci lokalnych, scentralizowanego zarządzania systemami rozproszonymi, szybkiego przeglądania danych w zakresie aplikacji bankowych, inwestycji finansowych i bankowości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200